Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kret czy nornica? Tak rozpoznasz, który szkodnik przekopuje trawnik

Różnice między kretem a nornicą są zauważalne na pierwszy rzut oka. Jednak szkody, jakie powodują te stworzenia, mają wiele wspólnego. W obu przypadkach zwierzęta te, szukając pokarmu, niszczą trawniki i grządki. Warto dowiedzieć się więcej o sposobach żerowania tych ssaków, aby móc wybrać skuteczną metodę walki z danym szkodnikiem. Sprawdź, czym różni się kret od nornicy! 

Kret czy nornica? Tak rozpoznasz, który szkodnik przekopuje trawnik
Jak rozpoznać, które zwierzę zadomowiło się w ogrodzie: kret czy nornica? Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Kret a nornica objawy żerowania 

Kreta i nornicę można rozpoznać po sposobach ich żerowania. Niestety, często jest to jedyna metoda na zidentyfikowanie szkodnika, ponieważ nie łatwo jest osobiście dostrzec te zwierzęta.  

W ogrodach czy działkach warzywno-owocowych najczęściej można zauważyć dobrze widoczne ślady żerowania szkodników. Uszkodzone rośliny, uschnięte kwiaty, zniszczone grządki oraz trawniki to tylko niektóre z objawów obecności tych ssaków. To właśnie po rodzaju dewastacji terenu można zidentyfikować sprawcę. A na czym polega ta różnica? 

Jeśli w twoim ogrodzie osiedlił się kret, z pewnością zidentyfikujesz go po rozpulchnionej ziemi wypchanej z tuneli. Powstałe kopce gleby to nic innego jak kretowiska. Co ciekawe, krety żłobią dość głębokie otwory w glebie (na ok. 0,5 m pod ziemią). Z tego względu oszacowanie tras tych ssaków jest dość problematyczne, ciężko określić je z powierzchni ziemi. 

Krety usypują kopczyki, w przeciwieństwie do nornic Fot. 123RF/PICSEL

Nornica, w przeciwieństwie do kreta nie tworzy kopców. Jej znakiem rozpoznawczym są gęsto wyryte w glebie okrągłe otwory. Ten gryzoń potrafi wykopać ich bardzo dużo i to w bliskiej od siebie odległości. Efekt żerowania tego gryzonia zauważyć można na trawnikach, skarpach, grządkach, a także w okolicy drzew i pod nimi. 

Tunele wykopane przez nornice są znacznie płytsze niż te stworzone przez kreta. Ich głębokość to maksymalnie 15 cm. Często w ogrodach można zauważyć lekkie pęknięcia gleby lub delikatne wybrzuszenia, które są właśnie efektem żerowania tego szkodnika. Nornica wykopuje je zarówno w warzywniakach, jak i w kwietnikach.  

Objawem pojawienia się tego osobnika na działkach warzywno-owocowych jest też gnicie lub więdnięcie roślin (szczególnie na grządkach). Taka sytuacja powstaje na skutek pogryzienia przez zwierzę podziemnych pędów i korzeni.Zwierzęta te różni także okres żerowania. Kret w ogrodzie pojawia się bardzo wczesnym rankiem, a następnie zapada w sen. Z kolei nornica, jak przystało na gryzonia – najbardziej aktywna jest nocą.  

Obecność nornic rozpoznamy po tunelach w ziemi. Fot. 123RF/PICSEL

Kret a nornica czym żywią się te ssaki? 

Inny sposób odżywiania to kolejna różnica pomiędzy kretem a nornicą. Co ciekawe, ten fakt związany jest też ze szkodami, jakie powodują te zwierzęta. 

Kret jest osobnikiem, który z natury nie żywi się roślinami. To dżdżownice lub larwy podziemne stanowią jego główny składnik pokarmowy. Ssak ten wykazuje też specjalne zdolności niezbędne do schwytania swoich ofiar. Ciekawostką jest fakt, iż krety skutecznie unieruchamiają rosówki, a następnie składują je w swoich gniazdach. Te szkodniki w przeciwieństwie do nornic nie podgryzają też korzeni roślin, a kopiąc tunele, uszkadzają jedynie wierzchnią warstwę trawnika. 

W przypadku nornic sprawa wygląda nieco inaczej. Te gryzonie są w 100% roślinożerne. Ich przysmakiem są najczęściej korzenie roślin, ale lubią też bulwy lub kłącza. W związku z tym swoją dietę opierają także na owocach i warzywach, zwłaszcza tych podziemnych (jak np. marchew, pietruszka czy cebula). Ponadto, zwierzęta te są bardzo zwinne i sprytne, potrafią więc wspinać się po drzewach i żywić się owocami rosnącymi na gałęziach. Zimą z kolei, gdy okres plonów dobiegł końca, nornice posiłkują się korą obgryzioną z pni drzew. To właśnie z tego względu najczęściej określane są mianem szkodnika. 

Przeczytaj: Sprawdzone sposoby na krety w ogrodzie. Pozbędziesz się ich raz a dobrze

Kret a nornica różnice w wyglądzie ssaków 

Główną rzeczą, która odróżnia oba omawiane zwierzęta, jest oczywiście ich wygląd. Niestety, okazja do spotkania zarówno kreta, jak i nornicy jest bardzo nikła, aczkolwiek warto przybliżyć ich charakterystykę. 

Kret wyróżnia się gęstym, miękkim wręcz aksamitnym i błyszczącym futrem o czarnej barwie. Zwierzę to ma także bardzo krótki ogon. Korpus tego osobnika charakteryzuje się walcowatym kształtem. Co ciekawe, włosie kreta jest odporne na brud i nie chłonie wody. Dorosły osobnik mierzy maksymalnie 20 cm. Głowa kreta jest mała i ma kształt klina, z kolei sam ryjek jest drobny i różowy. Ssak ten ma praktycznie niewidoczne oczy i uszy. Kret odczuwa jedynie natężenie światła, jednak częściej mówi się, że należy do zwierząt ślepych. Mimo słabo rozwiniętego wzroku ssak ten bardzo dobrze słyszy, co pozwala mu zachować szybkość w razie nadchodzącego niebezpieczeństwa. 

Kret Fot. 123RF/PICSEL

Przednie kończyny kreta wychylone są do przodu, a sporych rozmiarów łopatowate dłonie skierowane są na zewnątrz. Na palcach widoczne są długie, proste i mocne paznokcie. Dzięki takiej budowie kret jest w stanie kopać podziemne korytarze przez długi czas. Z drugiej strony, sposób poruszania się tego osobnika na powierzchni ziemi jest dość chaotyczny i powolny. Z tego względu, wychodzi on spod ziemi bardzo rzadko. 

Nornica z kolei na pierwszy rzut oka przypomina swoim wyglądem karczownika, chomika lub mysz. Nic dziwnego, również jest gryzoniem. Korpus tego osobnika pokryty jest szarym futerkiem, na którym dostrzec można delikatne, rudawe refleksy. Ogon nornicy jest delikatnie owłosiony i znacznie dłuższy niż u kreta. Ciało tego ssaka ma podłużny kształt. 

Nornica Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj również: Nawożenie trawnika po zimie. Kiedy i czym nawozić trawnik?

Dorośli przedstawiciele tego gatunku osiągają długość ok. 10-12 cm. Nornica charakteryzuje się długimi tylnymi nogami, które są świetnie przystosowane do sposobu poruszania się tego drobnego zwierzęcia. Dzięki nim nornica jest w stanie skakać po drzewach. Nornica w przeciwieństwie do kreta bardzo dobrze porusza się także na ziemi. Jest szybka i zwinna. W razie niebezpieczeństwa osobnik ten potrafi się też doskonale skryć przed oprawcą.  

Główka nornicy ma lekko zaostrzony kształt, a na pyszczku widoczne są długie i czarne wąsy. Co więcej, tak jak inne gryzonie, zwierzę to ma wystające dwa górne siekacze. Zęby u tych ssaków rosną przez całe życie. To właśnie z tego względu nornica musi stale je ścierać, obgryzając korzenie lub inne części roślin. Nornica w porównaniu do kreta ma duże oczy i uszy. 

Zwierzęta te mają wspólną cechę, z racji swojej szybkości w poruszaniu trudno jest je zobaczyć na własne oczy. 

Nieinwazyjne sposoby na pozbycie się kreta i nornicy z ogrodu 

Jeśli przeszkadza ci obecność kreta lub nornicy w ogrodzie, możesz skorzystać z kilku naturalnych sposobów wypędzenia tych stworzeń ze swojego podwórka. Najczęstsze z nich to: 

  • aparaty do emisji dźwięku lub powodujące podziemne drgania; 
  • hodowla w ogrodzie roślin o intensywnym zapachu – w tym przypadku świetnie sprawdzą się zioła (np. bazylia, oregano); 
  • wywary z roślin – systematyczne podlewanie kopców naparami z czosnku, bzu czarnego czy wilczomlecza powinno skutecznie odstraszyć ssaki. 

Dodatkowo warto zainwestować w specjalne, mocne siatki, które montuje się na ok. 20 cm pod trawnikiem. Taka przeszkoda uniemożliwia kretom i nornicom dostanie się do ogrodu czy trawnika. Reasumując, krety i nornice to zwierzęta, które żerują w glebie. Mogą przyczyniać się do poważnego uszkodzenia zarówno pojedynczych roślin, jak i całych plonów. Zrozumienie różnic między nimi pozwala wygrać walkę z tymi szkodnikami. 

Przeczytaj również:

Wiosenne nawożenie drzew owocowych. Jaki nawóz wybrać?

Trzykrotka: jak ją pielęgnować?

Kiedy wysiewać pomidory? Tajniki domowej uprawy

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.