Spis treści:
Dalie giganty – najmodniejszy gatunek
Rabaty ogrodowe różnią się kolorami, strukturami, wysokością kwiatów oraz wielkością ich różnobarwnych kwiatostanów. Żeby dodać im uroku, a przy tym podnieść linię zieleni ponad najbardziej popularne byliny niskie i średniej wielkości, chętnie sięgamy po rośliny, których łodygi wznoszą się dumnie ku niebu, dźwigając imponujących rozmiarów kwiaty.
Takimi roślinami, które można spotkać w wielu starszych ogrodach, a coraz częściej też w tych nowo powstających są dalie giganty. Najmodniejszy gatunek w ogrodach wiejskich, a także na działkach prowadzonych przez babcie-ogrodniczki, wybierają miłośnicy żywych kolorów i ciekawych połączeń.
Wielkokwiatowe królowe rabaty doskonale wyglądają wśród odmian kulistych i pomponowych, a także rosnąc między ostróżkami, floksami, liliami czy przetacznikami. Wolisz naturalne, rustykalne kompozycje, w których wiele pozostawia się przypadkowi? W takim przypadku możesz spokojnie sadzić dalie giganty tak, jak od lat robi to moja babcia: tuż obok barwnych malw i pnących się ku niebu na grubych łodygach słoneczników.
Przeczytaj również: Co siać i sadzić w lipcu? Kwiaty, krzewy, warzywa. Co posadzić na balkonie?
Jak pielęgnować dalie giganty, by długo kwitły?
Dekoracyjne dalie wielkokwiatowe rosną w zależności od odmiany od 100 cm do nawet 150 cm, a ich kwiaty rozkładają się tak, że średnicą dorównują ludzkiej głowie. Wiele propozycji kolorystycznych wśród rabatowych gigantów to prawdziwe, ogrodowe hity.
Wielkokwiatowe dalie to piękne, dekoracyjne rośliny, które warto sadzić na drugim planie, a także na tle malw czy przewyższających je słoneczników. Fot. samudri7/CanvaPro
Mało kto może oprzeć się dalii 'Cafe au Lait' skompanej w barwach świeżo przyrządzonego cappuccino, odmianie 'Islander' o różowomalinowym wybarwieniu czy śnieżnobiałej dalii 'White Perfection'. W tym roku wielką popularnością cieszy się również odmiana 'Fairway Spur', brzoskwiniowo-pomarańczowa, tak bliska odcieniem Peach Fuzz, kolorowi roku 2024 według Pantone.
Jakie inne propozycje dalii gigantów warto wciąż pod uwagę, planując aranżacje rabaty? Z pewnością zasługują na uwagę takie odmiany, jak:
- 'Sir Alf Ramsey',
- 'Duet',
- 'Tartan',
- 'Bohemian',
- 'Cambridge',
- 'Akita',
- 'Vancouver',
- 'Good Earth',
- 'Fringed Star',
- 'Friquolet',
- 'Ferncliff Illusion'.
Kwiaty te ze względu na swoją budowę wymagają specjalnej pielęgnacji. Olbrzymie, kolorowe głowy pełne płatków mocno obciążają pędy, które pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych mogą się łamać.
Pierwszym i najważniejszym zabiegiem wspomagającym rozwój dalii jest ich podparcie. Jednak nie możesz zrobić tego w dowolnym momencie, ale wyłącznie podczas sadzenia karp. W innym przypadku mogłoby dość do uszkodzenia bulwiastych korzeni.
Dobrą praktyką jest stawianie podpór w formie metalowych, ozdobnych stelaży lub lżejszych wizualnie, bambusowych palików. Obie metody pozwolą pędom utrzymać się w pionie nawet przy niesprzyjającej, deszczowej i wietrznej pogodzie. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że kwiaty nie połamią się w wyniku wietrznej szarpaniny, wybierz dla nich stanowisko osłonięte np. wzdłuż muru czy przy ścianie budynku. Najlepiej tam, gdzie padają promienie słońca, ogrzewając przestrzeń – dalie naprawdę to lubią.
Kwitnące dalie w ogrodzie dodadzą koloru, a także podniosą granicę zieleni wysoko ponad średnie byliny. Regularnie je podlewaj i dokarmiaj odpowiednim nawozem, a utrzymają swe barwne korony do jesieni. Fot. Noppamas Phanmanee/Efraimstochter/CanvaPro
Zastanawiasz się, jak pielęgnować dalie giganty, by długo kwitły? Ważne jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów, to pozwala uniknąć rozwoju chorób grzybowych, a także przyspiesza powtórne kwitnienie. W najbardziej intensywnych momentach wzrostu i budowy nowych pędów kwiatostanowych możesz wspomóc rośliny nawozem wieloskładnikowym. Ogrodnicy podpowiadają, by stosować je nawet 3 razy w sezonie:
- przed sadzeniem karp,
- pogłównie w lipcu,
- pogłównie w sierpniu.
Zalecaną dawką nawozu jest ok. 60 gramów na 1 metr kwadratowy uprawy, jednak dokładną wartość zawsze oblicz na podstawie wskazań producenta wybranego przez ciebie preparatu, aby nie przenawozić roślin. Pamiętaj też, że te wielkie odmiany potrzebują znacznie więcej wody. Podlewaj je regularnie i obficie, aby miały skąd czerpać źródlaną moc do tworzenia nowych, bajkowych głów kwiatowych, jakich dotąd nie widziałeś.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Uwielbiasz piwonie? Posadź w ogrodzie zjawiskową różę rabatową Herzogin Christiana
Bugenwilla będzie kwitła aż do późnej jesieni. W lipcu dokarmiam ją specjalną odżywką
Jak przedłużyć kwitnienie lawendy? W lipcu potrzebuje specjalnego przycięcia