Spis treści:
Co daje przycinanie lawendy?
Kojarzoną z prowansalskimi polami lawendę z powodzeniem możemy uprawiać w polskich ogrodach. Jeśli chcemy, aby zdrowo rosła i obficie kwitła, musimy zagwarantować jej warunki możliwie jak najbardziej zbliżone do tych, które panują na obszarach śródziemnomorskich, skąd pochodzi. Ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz lekka gleba o odczynie zasadowym są podstawą sukcesu w uprawie. Równie ważne są zabiegi pielęgnacyjne – oszczędne podlewanie, sporadyczne nawożenie i regularnie wykonywanie cięcie.
Lawenda, która jest systematycznie przycinana, ma gęsty pokrój i nie rozrasta się nadmiernie, a drewniejące części jej pędów są mniej widoczne – zasłaniają je młode przyrosty. Skracając łodygi krzewinki, nie tylko utrzymujemy jej ładny pokrój, ale również pobudzamy ją do dłuższego i bardziej obfitego kwitnienia.
Ma to szczególnie duże znaczenie latem, gdy z rośliny pozbywamy się przekwitłych kwiatostanów i zapobiegamy w ten sposób zawiązaniu przez nią nasion. Lawenda całą energię przeznaczy na wytworzenie nowych pędów kwiatowych, dzięki czemu jeszcze w tym samym sezonie znów obficie zakwitnie. Co więcej, usuwając suche części rośliny, zapobiegamy rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników w miejscu uprawy.
Jak ciąć lawendę w lipcu, by obficie zakwitła jeszcze w tym samym sezonie? Fot. martinaunbehauen/123RF.com
Przeczytaj również: Te rośliny musisz przyciąć w lipcu. Rozrosną się i będą miały więcej kwiatów
Przycinanie lawendy w lipcu
Przycinanie to obowiązkowy zabieg w uprawie lawendy. Jeśli go zaniedbamy, krzewinki szybko stracą atrakcyjny wygląd i z roku na rok będą kwitły coraz słabiej. Kiedy powinniśmy przycinać lawendę? Pierwszym terminem jest wczesna wiosna, zanim ruszy wegetacja i roślina rozpocznie intensywny wzrost. Kolejny zabieg realizujemy latem, gdy lawenda przekwitnie. Ma on na celu pobudzenie jej do ponownego kwitnienia jeszcze w tym samym sezonie.
Kiedy ciąć lawendę latem? Możemy wykonać to od lipca do września. Nie możemy zwlekać z zabiegiem zbyt długo, ponieważ rozwijające się po skróceniu pędów młode przyrosty mogą zostać zniszczone przez jesienne przymrozki. Wielu ogrodników za najlepszy termin letniego cięcia lawendy uznaje lipiec. Przykładem jest mój sąsiad, który przycina krzewinki zawsze w tym miesiącu, dzięki czemu kwitną mu imponująco długo. Zaznacza jednak, że wczesnym latem lawendę trzeba skrócić dużo delikatniej, niż robi się to wiosną.
Jak przycinać lawendę w lipcu?
- Przyglądamy się kępie lawendy. Zauważymy wysokie pędy z suchymi kwiatostanami oraz znajdujące się wewnątrz niskie, szarozielone łodyżki, czyli młode przyrosty;
- Usuwamy wszystkie uschnięte kwiatostany wraz z fragmentami łodyg tuż nad miejscem, gdzie rozwijają się młode przyrosty;
- Ostrożnie korygujemy cięcie, nadając każdej krzewince kulisty kształt.
Przycięta w taki sposób lawenda ładnie się rozkrzewi, ponieważ młode przyrosty będą miały miejsce i energię do wzrostu. Jeszcze tego samego lata obficie zakwitną.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Bezpieczny dla roślin oprysk na mszyce. Spadają jak poparzone
Róże obsypią się kwiatami jak nigdy wcześniej. Wypróbuj doskonałą odżywkę na kwitnienie róż
Prześliczne zamienniki bratków, obficie kwitną do jesieni. Uprawa i pielęgnacja torenii