Art. Spons.

Zakładanie trawnika – 3 sposoby na piękną i zieloną przestrzeń w ogrodzie

Piękny trawnik wymaga cierpliwości i odpowiedniego przygotowania. Projekt i stworzenie ogrodu można zlecić profesjonalistom lub zająć się tym osobiście. W obu przypadkach kluczem do sukcesu jest prawidłowa pielęgnacja trawnika. Nierzadko konieczne jest jego regularne nawożenie, które dostarcza odpowiednich substancji odżywczych. Jak powinno wyglądać zakładanie trawnika w praktyce? Co zrobić, żeby trawa była gęsta i intensywnie zielona?

Zakładanie trawnika – 3 sposoby na piękną i zieloną przestrzeń w ogrodzie
Jak założyć trawnik krok po kroku? / materiały promocyjne

Zakładanie trawnika krok po kroku – co warto wiedzieć?

Zakładanie trawnika można zacząć po wykonaniu wszystkich innych czynności, które mogłyby zaszkodzić świeżo wysianej trawie. Oznacza to, że najpierw powstają elementy małej architektury, nawierzchnia, instalacje i rabaty, a dopiero na końcu można pomyśleć o trawie. Nowy trawnik wymaga przygotowania podłoża, a więc ułożenia instalacji nawadniających, przekopania ziemi oraz wyrównania terenu. Konieczne jest też usunięcie chwastów i zastosowanie odpowiedniego nawozu. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności można rozpocząć sianie trawnika.

Zielony ogród potrzebuje właściwych warunków do rozwoju. Wilgoć w glebie ułatwia pobieranie składników mineralnych, a odpowiednia temperatura umożliwia wykiełkowanie nasion. W związku z tym zakładanie trawnika powinno odbywać się w określonych terminach. Gleba nie może być ani zbyt wysuszona, ani przemarznięta. Kiedy zatem siać trawę? Działania przyniosą oczekiwane skutki tylko wtedy, gdy zarówno warunki atmosferyczne, jak i glebowe stworzą dobre środowisko do wzrostu nasion. Najlepszym czasem jest więc wczesna wiosna lub jesień.  

Warto wiedzieć:

Zadbany, soczyście zielony trawnik to ozdoba domu. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, można wykorzystać: trawnik z siewu, trawnik z rolki lub hydrosiew. W zależności od wybranego sposobu sianie trawy odbywa się wiosną lub jesienią.


Zakładanie trawnika to niełatwe zadanie / materiały promocyjne

Zielona przestrzeń w ogrodzie – zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Zakładanie ogrodowego trawnika jest dość wymagającym i długotrwałym procesem. Jednak wysiew trawy to dopiero początek – aby przestrzeń w ogrodzie zachwycała zielenią, trzeba regularnie przeprowadzać określone zabiegi.

Podstawowa pielęgnacja trawnika to koszenie (średnio raz w tygodniu) i nawadnianie. Podlewanie trawy powinno odbywać się co kilka dni, a latem nawet codziennie, dlatego warto zainwestować w odpowiednie akcesoria. Nowy trawnik może wymagać szczególnej dbałości, dlatego dobrą opcją jest wsparcie fachowca, którego można znaleźć na przykład w serwisie usługowym Majsteria.

Trawnik jest osłabiony lub silnie zachwaszczony? Nawet odpowiednie przygotowanie gleby nie zagwarantuje, że ogród zawsze będzie pięknie się prezentował. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest częściowa bądź całkowita renowacja trawnika – należy wtedy usunąć martwą murawę, wymienić ziemię na żyźniejszą i ponownie wysiać nasiona trawy.


Jak dbać o trawnik? / materiały promocyjne

Jaki nawóz do zakładania trawnika?

Marzeniem właścicieli ogrodów jest intensywnie zielony, zadbany trawnik. Wybrana mieszanka do nawożenia powinna dostarczyć niezbędnych składników odżywczych, zdolnych do pobudzenia wzrostu trawy. Warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość azotu, fosforu, magnezu, potasu i wapnia.

Mogą być to nawozy sztuczne, mineralne lub organiczne. Mineralny nawóz do zakładania trawnika dostarczy podłożu substancji odżywczych. Z kolei środki organiczne stopniowo zwiększą żyzność gleby, z której rośliny będą czerpać potrzebne substancje.

Co ciekawe, nawóz do trawy można przygotować samodzielnie. Takim naturalnym środkiem jest kompost. Ogrodowe i kuchenne resztki magazynowane w kompostowniku po około roku będą stanowić idealny środek do pielęgnacji trawnika.

Domowe sposoby na zielony trawnik

Pielęgnacja trawnika może odbywać się bez udziału środków chemicznych (pestycydów, herbicydów czy sztucznych nawozów), które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Jak zatem stworzyć ekologiczny ogród? Domowe sposoby na trawnik również mogą zapewnić trawie prawidłowe warunki do wzrostu, a tym samym – rozwoju systemu korzeniowego. Pierwszym krokiem jest podłoże bogate w składniki mineralne. Gatunek trawy warto dopasować do warunków panujących w ogrodzie. A jeśli gleba jest uboga w minerały, wzbogaci ją humus.

Naturalne, cenne składniki można dostarczyć trawie, wykorzystując mulcz po koszeniu. Jako źródło azotu, potasu i fosforu mulcz to domowa metoda na piękny trawnik bez chemii.

Jeśli na trawniku pojawiły się ciemne plamy, niezbędny jest zabieg wertykulacji. Usuwanie warstwy martwej darni jest procesem długotrwałym, jednak przynosi spektakularne efekty – prowadzi do poprawy elastyczności gleby i intensywniejszego krzewienia.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.