Spis treści:
Pielęgnacja astrów bylinowych jesienią
Marcinki to powszechnie lubiane kwiaty, które sprawiają, że ogród jesienią tętni życiem. Astry bylinowe są cenione za podwójne koszyczki kwiatowe, które składają się z dwóch rodzajów kwiatów: języczkowatego oraz rurkowego. W zależności od odmiany marcinki mogą kwitnąć na biało, fioletowo, niebiesko, czerwono lub różowo. Mogą mieć także różną wysokość. Dzięki tym cechom astry bylinowe są niezwykle dekoracyjne. Kwitnienie tych roślin trwa od sierpnia do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków. Odpowiednio pielęgnowane astry bylinowe przy sprzyjających warunkach atmosferycznych mogą kwitnąć nawet do listopada. Jak o nie zadbać, aby cieszyć się ich kwiatami aż tak długo?
Astry bylinowe nie są bardzo wymagające, ale uprawiając je, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim marcinki powinny zostać posadzone w słonecznym miejscu oraz w przepuszczalnej ziemi. Aby obficie kwitły, muszą rosnąć w umiarkowanie wilgotnej glebie. Unikajmy zarówno przesuszenia, jak i przelewania podłoża. W przypadku wysokich odmian powinniśmy zadbać o odpowiednie podparcie roślin. Pielęgnacja astrów bylinowych jesienią polega przede wszystkim na systematycznym podlewaniu kwiatów, a także ich odpowiednim nawożeniu. Po zakończeniu kwitnienia musimy pamiętać o przycięciu marcinków tuż przy ziemi, a następnie zabezpieczeniu korzeni kopczykiem z ziemi lub gałązkami iglaków.
Na długie kwitnienie astrów bylinowych duży wpływ ma odpowiednie nawożenie. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Kiedy sadzić marcinki? Wymagania i uprawa astrów jesiennych
Co zrobić, żeby marcinki długo kwitły?
Jesienią nie zapominajmy o regularnym podlewaniu marcinków, ponieważ rośliny te nie tolerują niedostatków wody w podłożu. Jeśli to zaniedbamy, w krótkim czasie zauważymy, że byliny gubią dolne liście, a także słabiej kwitną. Podczas nawadniania astrów bylinowych uważajmy, aby nie polewać liści. Moczenie ich może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych, a w konsekwencji obumarcia krzewów. Przez cały okres wegetacji powinniśmy również zasilać marcinki w składniki pokarmowe, pobudzając je do intensywnego kwitnienia.
W tym celu możemy skorzystać z gotowych preparatów wieloskładnikowych dla roślin kwitnących lub wykorzystać samodzielnie przygotowane, domowe nawozy. Jedną z niezawodnych metod jest zakopanie u nasady krzewu świeżej, pociętej na niewielkie kawałki skórki banana. Możemy zrobić zarówno w trakcie wegetacji roślin, jak i na 2-3 tygodnie przed ich posadzeniem. Rozkładająca się skórka banana użyźni podłoże, wzbogacając je w składniki odżywcze. Możemy wykorzystać ją również do zrobienia płynnego nawozu. Skórkę wystarczy wrzucić do słoika, zalać 1 l ciepłej wody i odstawić na 1-2 dni w ciemne miejsce. Po tym czasie wyjmujemy ją, a płyn rozcieńczamy 1 l wody. Tak przygotowanym roztworem podlewamy marcinki, aby długo i obficie kwitły.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rozmnażanie jeżówek przez podział karpy. Jak dobrze to zrobić?
Barwne byliny, które kwitną aż do przymrozków. Przetaczniki – odmiany, uprawa i rozmnażanie
Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?
Nazywany słowiańskim żeń-szeniem. Moc chrzanu na INTERIA.TV.