Spis treści:
Jak rozmnażać jeżówki przez podział karpy?
Jeżówki wyglądają przepięknie w każdym ogrodzie – zarówno rustykalnym, angielskim, wiejskim, jak i nowoczesnym. Do zielonej przestrzeni wprowadzają cudowne kolory i życie, przyciągając pożyteczne owady. Spośród licznych gatunków zdecydowanie najpopularniejsza jest jeżówka purpurowa, którą chętnie uprawiamy jako roślinę ozdobną i leczniczą. Nie każdy wie, że byliny te można samodzielnie rozmnażać, dzięki czemu ogród w kolejnym sezonie wypełni się jeszcze większą liczbą miododajnych kwiatów. Podział jeżówki najlepiej zaplanować na początek wiosny lub jesień – wrzesień bądź październik.
Rozmnażanie jeżówki przez podział karpy umożliwia nam uzyskanie nawet czterech sadzonek z pojedynczej rośliny matecznej. Zabieg ten osłabia roślinę, więc nie możemy powtarzać go zbyt często. Dzielenie karpy jeżówki możemy wykonywać co 3-5 lat, aby okaz mógł się zregenerować. Warto wiedzieć, że w przypadku starszych okazów ten sposób rozmnażania jeżówek działa na nie odmładzająco. Warto go przeprowadzać, by pobudzić bylinę do obfitego kwitnienia.
Podział karpy działa na wieloletnie jeżówki odmładzająco. Fot. CanvaPro
Jak rozmnażać jeżówki przez podział karpy? W bardzo prosty sposób:
- W pierwszym kroku za pomocą szpadla wykopujemy jeżówkę wraz z korzeniami, ostrożnie podważając glebę.
- Z rozrośniętej karpy usuwamy nadmiar podłoża i oglądamy ją, pozbywając się z niej chorych czy uszkodzonych korzeni.
- Karpę ostrym nożem dzielimy na kilka fragmentów, pilnując, aby przy każdym znajdowały się zdrowe korzenie.
- W wybranych miejscach w ogrodzie wykopujemy dołki i umieszczamy w nich dojrzały kompost lub inny nawóz organiczny.
- Kawałki karpy sadzimy na przygotowanych stanowiskach, zasypujemy podłożem, a następnie obficie podlewamy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Przeczytaj również: Barwne byliny, które kwitną aż do przymrozków. Przetaczniki – odmiany, uprawa i rozmnażanie
Gdzie przesadzać jeżówkę?
Sadzonki pozyskane przez podział karpy powinniśmy posadzić na stanowisku słonecznym lub takim, które znajduje się w półcieniu i jest osłonięte od wiatru. W takich warunkach jeżówka będzie kwitła najobficiej. Młodym bylinom warto zapewnić lekką, przepuszczalną i bogatą w próchnicę glebę. Najlepiej, jeśli podłoże będzie posiadało odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Sadząc jeżówkę na nowym stanowisku, nie pomijajmy nawożenia. Kompost, inna odżywka organiczna lub gotowy nawóz mineralny zasili rośliny w niezbędne dla ich zdrowego wzrostu składniki odżywcze. Jeśli jeżówkę dzieliliśmy jesienią, młode sadzonki zabezpieczmy przed zimą warstwą luźno rozłożonej ściółki organicznej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Raz posadzone, na zawsze zagoszczą w ogrodzie. Rozmnażanie i przygotowanie jeżówek do zimy
10 najdłużej kwitnących roślin w ogrodzie. Kolorowy ogród aż do późnej jesieni