Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przezimować pelargonie i surfinie?

Pelargonie i surfinie to popularne rośliny balkonowe. W sezonie — kwitną bujnie. Przy dobrych warunkach pogodowych i odpowiedniej pielęgnacji mogą wytrwać aż do pierwszych przymrozków. Podpowiadamy, w jaki sposób przezimować te rośliny.

Jak przezimować pelargonie i surfinie?

fot.123RF/PICSELL

Zimowanie surfinii

Surfinie wywodzą się od petunii ogrodowej; nazwą tą określa się odmiany petunii o zwisających pędach, uprawiane w doniczkach. Kwiaty surfinii są kielichowate, o szeroko rozwartej koronie i zrośniętych płatkach. Przyjmują różne kolory: cyklamenowy, fioletowy, jasnożółty i czerwony. Liście rośliny mają jajowaty kształt. Najlepiej rosną w słońcu, chociaż w lekkim półcieniu również sobie poradzą. Wymagają żyznej ziemi, częstego podlewania oraz nawożenia. Są wystarczająco odporne na działanie wiatru oraz deszczu, zupełnie jednak nie radzą sobie na mrozie. Narażone na niskie temperatury, niestety, szybko obumierają.

Dlaczego warto spróbować przezimować surfinie? Ponieważ w warunkach domowych bardzo ciężko rozmnażać je z sadzonek pędowych. Jeśli dla dojrzałych okazów znajdziemy odpowiednie miejsce i zapewnimy im właściwe warunki pielęgnacyjne, na przyszły rok będziemy cieszyć się wciąż pięknymi roślinami.

Zimowanie surfinii

Na czas spoczynku, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami surfinie należy umieścić w jasnym i chłodnym miejscu, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie 10 st. C. Przekraczanie tej temperatury szybko poskutkuje obumarciem rośliny. W fazie spoczynku podlewamy je oszczędnie, raz na co 2-3 tygodnie – dostarczamy im tyle wody, ile potrzebują, by nie wyschnąć.

Zanim przeniesiemy rośliny do domu, należy przejrzeć je i sprawdzić, czy nie zaatakowały ich szkodniki lub choroby. Przechowujemy jedynie okazy zdrowe i silne. Surfinie należy również podciąć.

Zobacz więcej zdjęć

Przejście do fazy wegetacji

Temperaturę w otoczeniu surfinii zwiększamy o ok. 4-6 st. C. dopiero na początku marca. Wtedy też zaczynamy dostarczać im więcej wody. W tym samym czasie przycinamy nadmiernie długie pędy rośliny. Kiedy odrosną na długość ok. 5-7 cm możemy zacząć dokarmiać je nawozem wieloskładnikowymi z wysoką zawartością żelaza. W maju, po ustaniu wiosennych przymrozków, możemy wynosić je na balkon.

Jak przezimować pelargonie

Pelargonie nie sprawiają problemów w uprawie, dlatego cieszą się dużą popularnością. Ciężko wyobrazić sobie aranżację tarasu lub balkonu o wystawie południowej bez tych silnych i wytrzymałych kwiatów. Odpowiednio pielęgnowane kwitną obficie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków. Są traktowane jak rośliny jednoroczne, tymczasem z powodzeniem można zachować je na następny sezon.

Zobacz więcej zdjęć

W jakich warunkach zimować pelargonie?

Przed przymrozkami przenosimy wybrane rośliny do chłodniejszego pomieszczenia (8-10 st. C dla pelargonii rabatowych i bluszczolistnych, 10-12 dla pelargonii angielskich). Wówczas przycinamy też ich pędy — powinny mieć ok. 15-20 cm długości. Pamiętajmy, by zapewnić roślinom dostęp do światła – nie zaleca się trzymać pelargonii w głębokim cieniu. Podlewanie ograniczamy, tak by nie dopuścić do przesuszenia łodyg rośliny. Na przełomie lutego i marca można zwiększamy ilość i częstotliwość podlewania. Stopniowo zaczynamy też je nawozić. Jak w przypadku surfinii, w maju z powrotem możemy przenieść je na balkon.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.