Porady ogrodnicze

Jak obsadzić wiszącą skrzynkę na balkonie? Wybierz odpowiednie rośliny i ciesz się pięknym miejscem!

Dzięki wiszącym skrzynkomna balkonie możesz cieszyć się efektownymi roślinami na różnych poziomach balkonu. Donice przy suficie, na ścianie czy balustradzie najlepiej wyglądają z gatunkami pnącymi. Jak obsadzić wiszącą skrzynkę na balkonie? Sprawdź! 

Jak obsadzić wiszącą skrzynkę na balkonie? Wybierz odpowiednie rośliny i ciesz się pięknym miejscem!
Wiszące skrzynki to świetny sposób, by zaoszczędzić trochę miejsca na balkonie i ozdobić go w nieoczywisty sposób. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Jaką wiszącą skrzynkę wybrać? 

Obecnie wiszące skrzynki w różnych kolorach, rozmiarach i wielkościach są niezwykle popularne. Możesz powiesić je na balustradzie od wewnętrznej lub zewnętrznej strony (dostępne są też doniczki do umieszczenia bezpośrednio na środku poręczy), na haczyku pod sufitem czy na ścianie. Z jakich skrzynek możesz wybrać? Dostępne są przede wszystkim: 

  • standardowe plastikowe doniczki – które najłatwiej utrzymać w czystości, 
  • drewniane lub wiklinowe skrzynki, łącznie z tymi z palet, 
  • metalowe donice wykonane z blachy lub prętów, 
  • osłonki z juty lub plecionego sznurka, 
  • ceramiczne doniczki. 

Wiszące kwietniki można z powodzeniem wykonać samodzielnie metodą DIY. Wystarczy kilka desek lub palet, by zbić drewnianą skrzynkę. Niektórzy wykorzystują też kawałki kory lub po prostu skrzynki po owocach. Inni wylewają formy betonem, by uzyskać industrialny klimat. 

Jak sadzić rośliny do wiszącej skrzynki balkonowej? 

Każda roślina ma trochę inne wymagania dotyczące gleby oraz pH. Dla większości jednak odpowiednie będzie podłoże dość żyzne, przepuszczalne i o odczynie obojętnym. Najczęściej sam proces i moment sadzenia są ponadto bardzo podobne. Jak sadzić rośliny do wiszącej skrzynki balkonowej? 

Wybierz odpowiednią skrzynkę – najlepiej z niewielkimi otworami w dnie (by nadmiar wody mógł łatwiej opuścić doniczkę). Na samym dole umieść drenaż z kamyczków, żwiru czy keramzytu. Na to wysyp ziemię dopasowaną do wymagań danej rośliny. W wielu przypadkach sprawdzi się ziemia uniwersalna. W donicy umieść sadzonki (w odległości minimum ok. 20 cm od siebie). Podlej całość, a później regularnie nawadniaj oraz zadbaj o nawożenie rośliny. 

Większość gatunków sadzi się w drugiej połowie maja z sadzonek. Dlaczego w tym terminie? Jest to moment po tzw. Zimnej Zośce, czyli ostatnich przymrozkach. Zanim posadzisz swoją roślinę, zawsze sprawdź jednak jej wymagania dotyczące gleby, stanowiska i terminu sadzenia. Dzięki temu przyjmie się, a potem będzie ładniej rosła i kwitła! 

Jak obsadzić wiszącą skrzynkę na balkonie? 6 najlepszych gatunków 

Do obsadzenia wiszącej skrzynki najlepiej nadają się rośliny pnące. Wiele z nich przepięknie kwitnie, a kaskady kwiatów i liści wyglądają bardzo efektownie. Takie gatunki sprawdzają się szczególnie, gdy wieszasz skrzynki pod sufitem lub na ścianie.  

Wybierając rośliny, weź jednak pod uwagę warunki panujące na twoim balkonie. Posadź tylko te gatunki, które będą czuły się tam dobrze. Najważniejsze parametry to nasłonecznienie i jasność, temperatura oraz osłonięcie od wiatru i deszczu. Dobierając rośliny do warunków na balkonie czy tarasie, znacznie zwiększasz szansę, że będą ładnie rosły i kwitły. 

Begonia zwisająca kwitnie od maja do października. W tym czasie zachwyca kwiatami w wielu różnych barwach, m.in. żółtej, czerwonej, różowej, pomarańczowej, białej czy bordowej. Ma również dekoracyjne liście. Begonia jest stosunkowo prosta w uprawie, dlatego nadaje się niemal na każdy balkon – nawet jeśli nie masz dużo czasu. 

Ten gatunek najlepiej czuje się na półcienistym stanowisku o rozproszonym świetle. Nie stawiaj rośliny w pełnym słońcu, by nie doszło do poparzenia liści i kwiatów, a następnie zwiędnięcia. Pamiętaj o regularnym podlewaniu – begonia zwisająca lepiej zniesie jednak okresowe przesuszenie niż przelanie. Dodatkowo roślina nie lubi zraszania, natomiast potrzebuje nawożenia nawozami wieloskładnikowymi. Jaką glebę wybrać? Powinna być delikatnie kwaśna, przepuszczalna i żyzna.  

Lobelia zwisająca także kwitnie od maja do października. Jej kwiaty są urocze i niewielkie, najczęściej w kolorach: niebieskim, różowym, czerwonym, białym i fioletowym. Również i ta roślina jest stosunkowo prosta w uprawie. Jakie ma wymagania? 

Najlepiej rośnie na przepuszczalnym i lekko kwaśnym podłożu. Możesz wymieszać ziemię uniwersalną z piaskiem, by zadbać o odpływ wody. Zalanie może spowodować bowiem gnicie korzeni. Jeśli jest ciepło i sucho, lobelię zwisającą trzeba jednak regularnie podlewać. Lubi ponadto nawożenie. 

Lobelia zwisająca najlepiej kwitnie na stanowisku słonecznym. W półcieniu i przy rozproszonym świetle nie będzie tak bujna. Dodatkowo warto zadbać o usuwanie przekwitłych kwiatostanów. 

Surfinia kwitnie od maja do października, a jej kwiaty są kielichowate i liczne. Zdobi balkon na różowo, łososiowo, fioletowo, czerwono, biało i wiele innych kolorów. Znajdziesz mnóstwo odmian i kultywarów surfinii – która powstała oryginalnie jako efekt inżynierii genetycznej. Jak dbać o surfinię? 

SURFINIA Surfinia kwitnie od maja do października. Fot. 123RF/PICSEL

Zapewnij roślinie lekko kwaśne i żyzne podłoże, które będzie ponadto mocno przepuszczalne (sprawdza się ziemia uniwersalna połączona z piaskiem). Dbaj także o to, by gleba była wilgotna. W tym przypadku podlewanie raz dziennie może nie wystarczyć. W letnie dni surfinia nierzadko potrzebuje częstszego nawadniania. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru oraz deszczu. 

  • Scewola 

Scewola kwitnie od czerwca do października i jest bardzo ciekawą propozycją dla miłośników fioletowych kwiatów. Wydaje ponadto kwiaty o barwie białej i niebieskiej. Gleba do scewoli powinna być przepuszczalna i próchnicza, a także kwaśna.  

Scaevola Scewola kwitnie od czerwca do października. Fot. 123RF/PICSEL

To ponadto roślina, która lubi mokre podłoże i wymaga regularnego nawadniania, a także nawożenia. Jakie stanowisko wybrać? Miejsce powinno być słoneczne i jasne. W takich warunkach scewola odwdzięczy się pięknymi kwiatami.  

Werbena zwisająca kwitnie od czerwca do października, a jej kwiaty są niewielkie i zebrane w grona. Znajdziesz odmiany w wielu kolorach, głównie różowym, czerwonym i białym. Co ciekawe, tego gatunku nie spotkasz w dzikich warunkach. Jak dbać o werbenę zwisającą? 

WERBENA Werbena zwisająca to jedna z najpopularniejszych odmian werbeny ogrodowej. Fot. 123RF/PICSEL

Zapewnij roślinie uniwersalną ogrodową ziemię i słoneczne lub półcieniste stanowisko. Dbaj ponadto o to, by podłoże było stale wilgotne (w lecie wymagane może być nawadniania nawet codziennie). Werbena zwisająca jest jednak jedną z tych roślin, które dają sobie radę w różnych warunkach, nawet w trakcie deszczu czy wiatru.  

Bluszcz pospolity świetnie prezentuje się razem z kwiatami – tworzy z nimi efektowną kompozycję. Jest też rośliną zimozieloną i wieloletnią, dlatego zdobi balkon przez cały rok. Co ciekawe, starsze okazy nie tylko wydają piękne liście, ale też kwitną. Pędy bluszczu wyrastają do kilku metrów. 

Zobacz więcej zdjęć

Aby gatunek rósł długo i ładnie, zadbaj o zastosowanie żyznej i zasadowej gleby. Stanowisko może być półcieniste lub nawet cieniste, dlatego roślina świetnie sprawdzi się na ciemnych balkonach. Bluszcz lubi wilgotne podłoże, jednak nie wymaga częstego podlewania (chyba że lato jest suche i upalne).  

Wiszące skrzynki to świetny sposób, by zaoszczędzić trochę miejsca na balkonie i ozdobić go w nieoczywisty sposób. Wybierz odpowiednie rośliny i ciesz się pięknym miejscem do codziennego odpoczynku! 

Przeczytaj również: Mały balkon pełen kwiatów. Najciekawsze pomysły na pelargonie [Dużo zdjęć]

Pelargonie na balkonie można sadzić już w maju. Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.