Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Posadź te rośliny obok ogórków. Plony będą większe, pozbędziesz się szkodników i mączniaka prawdziwego

Czy wiesz, kiedy jest idealny czas na sadzenie ogórków i potrafisz wykonać tę czynność krok po kroku? Jeśli dopiero rozważasz uprawę warzywa, weź pod uwagę nasze wskazówki. W ten sposób dowiesz się, jak maksymalizować plony i zapobiegać występowaniu szkodników. Odkryj, które rośliny najlepiej sadzić obok ogórków, aby stworzyć harmonijne środowisko do ich prawidłowego rozwoju. 

Posadź te rośliny obok ogórków. Plony będą większe, pozbędziesz się szkodników i mączniaka prawdziwego
Co posadzić obok ogórków, aby zapewnić im obfite plonowanie? Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy sadzić ogórki? 

Samodzielne sadzenie ogórków nie wymaga od nas  posiadania szczególnych umiejętności ogrodniczych Jednak, jeśli zależy nam na  sukcesie, musimy stosować się do kilku podstawowych zasad uprawy. Przede wszystkim, kluczowy jest wybór odpowiedniego terminu.

To, kiedy sadzić ogórki, w znacznym stopniu uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych i preferowanej metody siania nasion. Możemy  najpierw umieścić rośliny na rozsadach, albo od razu wysiać je bezpośrednio do gruntu.

Zwłaszcza w drugim przypadku musimy upewnić się, że minęły już przymrozki. Ogórki są ciepłolubne, dlatego trzeba zapewnić im słoneczne stanowisko w południowej części ogrodu, a najlepszy termin, aby zasadzić je w ogródku, jest po tak zwanej „zimnej Zośce”, czyli po 15 maja. Jednak nie później niż w połowie czerwca.

Jak sadzić ogórki do gruntu i na rozsadach? 

Przy wysiewaniu ogórków do gruntu, co 10-15 cm wykopujemy dołki o głębokości 2 cm i w każdym z nich umieszczamy 2-3 nasiona. Natomiast odstępy pomiędzy poszczególnymi rzędami powinny wynosić od 80 do 120 cm. Idealna gleba do wysiewania ogórków musi być żyzna, próchnicza i przepuszczalna o pH oscylującym w granicach od 6 do 7. Jeśli nasza ziemia nie ma takich parametrów, konieczne może okazać się wcześniejsze wapnowanie podłoża.

Przed sadzeniem ogórków warto pamiętać również o nawożeniu kompostem lub obornikiem i obfitym nawodnieniu gleby, o którym nie można zapomnieć również w późniejszym okresie.  Podlewanie ogórków w okresie letnim powinno odbywać się dwa razy w tygodniu w godzinach porannych lub wieczornych.

Możemy także zdecydować się na uprawę ogórków z rozsady. W tym przypadku nasiona ogórków w kwietniu wysiewa się do niewielkich skrzynek lub doniczek wypełnionych lekko zwilżonym i ugniecionym podłożem po 2-3 sztuki na każdy pojemniczek.

Później trzeba już tylko przysypać je warstwa ziemi i podlać. Gdy ogórki zakiełkują, można pozbyć się słabszych siewek. Rozsadę standardowo wysadza się do gruntu wraz z bryłką okalającej ziemi na przełomie maja i czerwca. To powinno przyspieszyć owocowanie o około 2-3 tygodnie.

W celu ochrony roślin wiele osób decyduje się na sadzenie ogórków na folii polietylenowej lub agrowkłókninie. Dzięki temu można łatwiej uzyskać odpowiednią temperaturę kiełkowania, przyspieszając zbiory, a poprzez brak bezpośredniego kontaktu z podłożem zminimalizować ryzyko gnicia i strat wyrządzonych przez popularnego szkodnika - śmietkę kiełkówkę. Jeżeli chcemy zabezpieczyć się w ten sposób, musimy po prosostu wykonać w folii nacięcia na krzyż co około 25 cm w rzędzie i w tych miejscach posadzić ogórki.

Alternatywą może być również sadzenie ogórków przy podporach, które sprawdzi się zwłaszcza w przypadku obfitych odmian ogórków, które pną się, osiągając po kilka metrów długości. Dzięki takiemu rozwiązaniu zminimalizujemy ryzyko występowania chorób roślin, a dodatkowo zaoszczędzimy również miejsce w sadzie warzywnym, ułatwimy sobie podlewanie i przy korzeniach i zbiór plonów.

Jakie szkodniki i choroby atakują ogórki? 

Ogórki są podatne na choroby i ataki szkodników, czyli owadów, które stanowią dla nich zagrożenie. Możemy mieć do czynienia problemami o różnorodnym podłożu, jeśli przykładowo w naszym ogrodzie pojawi się:

Choroba grzybowa, którą rozpoznamy po jasnych plamach (nalocie) na obu stronach liści, które stopniowo rozprzestrzeniają się na całą powierzchnię. Powoduje to żółknięcie i zamieranie rośliny. Na tego szkodnika ogórków pomóc może stosowanie zmianowania, ostrożne podlewanie tak, aby nie moczyć liści i korzystanie ze zdezynfekowanych narzędzi ogrodniczych. Mączniaka prawdziwego wyplenić można również poprzez stosowanie ekologicznego preparatu z czosnku, cebuli, skrzypu lub wrotyczu.

 • Kanciasta plamistość ogórka

Choroba bakteryjna, która atakuje zarówno małe, jak i dojrzałe warzywa. Na liściach ogórku zauważyć można jasnozielone plamy, które w miarę upływu czasu zajmują coraz rozleglejszy obszar (również owoce). Co więcej, gdy na zewnątrz jest sucho, można zauważyć charakterystyczny, śluzowaty nalot. Trudną walkę z tą chorobą można wygrać poprzez stosowanie dobrej jakości nasion, zmianowanie i systematyczne pozbywanie się zainfekowanych części rośliny.

 • Mozaika ogórka

Choroba wirusowa, w której początkowym stadium na lisciach zaobserwować możemy plamki, które ulegają stopniowemu zniekształceniu, marszcząc się. Na owocach występują natomiast guzki. Przyczyną pojawienia się mozaiki ogórka może być niedostateczna sterylność  narzędzi lub brak zmianowania  Tę przypadłość najczęściej przenoszą jednak mszyce, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie wyeliminować te szkodniki.

Mszyce kruszynowo-ogórkowe to niewielkie pluskwiaki o żółtawym lub jasnozielonym zabarwieniu. Osiągają do 2 mm długości, a podczas ekspansji, przenoszą na rośliny choroby wirusowe, oraz wysysają z nich życiodajne soki, hamując ich dalszy rozwój i owocowanie Żerują na liściach i pędach ogórków. W eliminacji pomoże nam Emulpar 940 EC. Jednak trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z warzywami, więc w trosce o własne zdrowie lepiej unikać chemii. Przydatne mogą okazać się więc domowe sposoby, takie jak oprysk z octu (100 ml na 1 litr wody), szarego mydła czy wywar z czosnku.

 • Mączliki szklarniowe

Pluskwiak małych rozmiarów, który swoją nazwę zawdzięcza temu, że jego ciało pokryte jest charakterystycznym, przypominającym mąkę nalotem w jasnym kolorze. Dla ogórków stwarza zagrożenie latem, gdy jest ciepło i sucho. Podobnie jak mszyca, mączlik również wysysa soki z rośliny i przenosi niebezpieczne choroby wirusowe. Z pewnością pozbędziemy się go, stosując środki z acetamiprydem np. Mospilan 20 SP. Znacznie bezpieczniejsza jest jednak metoda z żółtymi tablicami lepowymi.

 • Przędziorki chmielowce

Ten niewielki, jasnozielony roztocz żeruje na pędach i liściach, niszcząc je w podobny sposób jak poprzednicy. Również pozbawia ogórki soków, osłabiając je, a jego występowanie zauważymy po drobnych rdzawych plamkach. Na przędziorki możemy zastosować Ortus O5 S.C. Warto jednak wypróbować raczej domowy sposób z opryskiem na bazie połowy łyżeczki pieprzu cayenne wymieszanej z dwoma litrami ciepłej wody i dwoma kroplami płynu do mycia naczyń.

Co posadzić obok ogórków, aby wypędzić szkodniki?

W odstraszeniu szkodników pomóc mogą nam jednak również konkretne rośliny, zasadzone w sąsiedztwie warzyw. Ogórków nie zaleca się sadzić dwa razy w tym samym miejscu w odstępie mniejszym niż 3-4 lata oraz po warzywach dyniowatych. Nie sprzyja im również sąsiedztwo ziemniaków, papryki, rzepy dyni czy pomidorów.

W takim razie, co posadzić obok ogórków, aby zapewnić im obfite plonowanie i zminimalizować ryzyko występowania chorób i szkodników?

 • Buraki
 • Cebulę
 • Czosnek
 • Marchew
 • Pietruszkę
 • Warzywa kapustne
 • Warzywa strączkowe

W przypadku ziół, warto postawić zaś na kolendrę, aromatyczne oregano, bazylię czy kolendrę. Korzystne dla warzyw będzie również sąsiedztwo wrotyczu i kwiatów, które przyciągną pożyteczne owady polujące na szkodniki ogórków. Wyróżnić warto tutaj szczególnie aksamitki nasturcje czy nagietki.

Przeczytaj również: 

Gryka zwyczajna. Wysiew, uprawa i właściwości

Kiedy i jak sadzić paprykę? Ogrodniczka pokazała, jak to najlepiej robić

Sadzenie pomidorów do gruntu - kiedy i jak to robić? Najlepszy sposób sadzenia pomidorów w ogrodzie

Sadzenie ogórków do gruntu. Kiedy sadzić ogórki i co dodać do ziemi, by zdrowo i obficie rosły?

 Wyjaśniamy, kiedy i jak sadzić pomidory do gruntu. Fot. 123RF.com

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.