Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Największe błędy w uprawie ogórków. 6 zasad na dobre zdrowe plony

Ogórki dobrze sobie radzą w naszym klimacie, trzeba tylko je pielęgnować w odpowiedni sposób. Unikając błędów i trzymając się sześciu prostych zasad, będziesz cieszyć się ogórkami z własnej grządki. A ma to swoje zalety – warzywa z ogródka to nie tylko satysfakcja, ale i pewność, że nie były pryskane.  

Największe błędy w uprawie ogórków. 6 zasad na dobre zdrowe plony
Jak pielęgnować ogórki. Poznaj zasady, po których wydadzą obfite plony. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Największe błędy w uprawie ogórków 

Uprawa ogórków nie jest skomplikowana, o ile uda nam się uniknąć kilku błędów. Zanim wysiejemy ogórki w ogrodzie, warto się zastanowić, czy jesteśmy w stanie im stworzyć odpowiednie warunki, oświetlenie i przestrzeń. Oto największe i najczęściej popełniane błędy w uprawie ogórków:  

 • Zbyt słoneczne stanowiska 

Wbrew pozorom ogórki źle znoszą stanowiska w pełnym słońcu. Dochodzi wówczas do poparzenia liści i przesuszenia rośliny. Okres wegetacyjny ogórków rosnących na zbyt słonecznych stanowiskach bardzo się skraca, co powoduje mniejsze plony. Z kolei pełen cień spowoduje, że roślina nie zakwitnie. Dla ogórków najlepsze są stanowiska w lekkim półcieniu.  

 • Zbyt późne lub byt wczesne sadzenie 

Ogórki nie lubią zimna, ale posadzone zbyt późno nie zdążą wydać owoców. Najlepsza na sianie ogórków do gruntu jest połowa maja.  

 • Zbyt gęste sadzenie 

Posadzenie ogórków zbyt blisko siebie spowoduje, że rośliny będą miały mniej światła. Będą też bardziej narażone na działanie szkodników i chorób. Odległość między sadzonkami w rzędzie powinna wynosić 15 cm a między rzędami nawet 80 cm.  

 • Zbyt obfite podlewanie  

Ogórki mają powierzchniowy system korzeniowy, który łatwo "utopić”. Stanie się to przyczyną zgnilizny korzenia lub szarej pleśni. Z drugiej strony rośliny potrzebują nawodnienia, aby wykształcić owoce składające się głównie z wody. Lepiej podlewać ogórki częściej, ale mniejszą ilością wody. W fazie wzrostu i plonowania będzie to nawet raz dziennie. W okresie kwitnienia można podlewać roślinę co kilka dni.  

 • Nieobrywanie dojrzałych ogórków 

Dojrzałe na nawet małe ogórki lepiej zerwać niż dopuścić do ich przerośnięcia. Przerośnięte warzywa nie tylko nie będą smaczne, ale również spowodują brak przyrostu nowych owoców.   

 • Nieodpowiednie odchwaszczanie rośliny 

To jasne, że ogórki trzeba odchwaszczać. Lepiej to robić regularnie nie dopuszczając do nadmiernego rozrośnięcia chwastów. Wyrywając chwasty w sposób nieostrożny możemy uszkodzić płytki system korzeniowy rośliny

Jak uprawiać ogórki - 6 zasad na dobre i zdrowe plony 

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, jak pobudzić ogórki do kwitnienia i sprawić, by ich plony były obfite. Nie są do tego potrzebne drogie i wyrafinowane metody. Wystarczy trzymać się sześciu zasad, by plony było dobre i zdrowe:  

 • Podlewj tylko w ciągu czterech godzin dnia. Chodzi o to, by nie podlewać ogórków w pełnym słońcu. Najlepsze do podlewania są cztery godziny: rano od 6:00 do 8:00 i wieczorem od 18:00 do 20:00.

 • Stosuj konkretną ilość wody. Na każdy metr kwadratowy ogórków rosnących w gruncie wylewaj od 6 do 12 litrów wody. W przypadku roślin szklarniowych wody powinno być więcej, od 10 do 12 litrów.

 • Suplementuj. Najlepsze są nawozy naturalnego pochodzenia. Łyżkę mocznika rozpuść w 10 litrach wody i podlewaj taką ilością każdy krzak. Częstotliwość stosowania tego nawozu to 10 litrów pod krzak co 10 dni. Takim roztworem możesz też opryskać liście z każdej strony. Inny nawóz organiczny składa się z ziół pokrzywy, piołunu i mięty. Wypełnij nimi wiadro do 1/3 wysokości i zalej wodą. Po tygodniu odcedź i stosuje z wodą w stosunku 1:10. Możesz też wozpuścić 200 ml mleka w 10 litrach wody i podlewać tym roślinę co dwa tygodbue 

 • Podwiązuj ogórki. Choć podwiązywanie kojarzy się raczej z pomidorami, warto stosować je również w przypadku ogórków. Spowoduje to, że do kwiatów dotrze więcej słońca i ochroni ogórki przed szkodnikami. Podwiązuj ogórki, gdy są wyższe niż 30 cm.  

 • Płytko spulchniaj glebę. Ziemię między ogórkami trzeba spulchniać, jednak niezbyt głęboko. Chodzi o to, by nie uszkodzić płytkich korzeni rośliny. Dlatego spulchnia glebę na głębokość od 2 do 4 cm.  

 • Ściółkuj ogórki. Po spulchnianiu ogórki dobrze jest ściółkować. Nadają się do tego ściółki organiczne: słoma, trociny, torf. Unikaj ścółek zielonych, bo narażą roślinę na ataki szkodników.  

 Źródła: gardeningchanell.com; mygarden.com, Decoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowy sposób na mrówki na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.