Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Prześliczne zamienniki bratków, obficie kwitną do jesieni. Uprawa i pielęgnacja torenii

Uwielbiasz bratki i czujesz smutek, gdy podczas letnich upałów przekwitają? Istnieje ciekawy gatunek, który przypomina je do złudzenia, a do tego obficie kwitnie aż do jesieni. Mowa o urokliwej torenii, występującej w dziesiątkach kolorowych odmian. W naszym klimacie najlepiej sprawdza się jako roślina jednoroczna w donicy. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać uprawa Torenia fournieri.

Prześliczne zamienniki bratków, obficie kwitną do jesieni. Uprawa i pielęgnacja torenii
Torenia fournieri to piękna alternatywa dla bratków. Fot. marinowifi/CanvaPro

Spis treści:

Torenia fournieri – piękna alternatywa dla bratków

Nasze ogrody od wczesnej wiosny zdobią kolorowe bratki. Kwiaty te jednak są dość nietrwałe, zazwyczaj zaczynają przekwitać w momencie, jak temperatury rosną. Latem, gdy nie możemy cieszyć się już widokiem bratków, szukamy dla nich ciekawej alternatywy. Jednym z gatunków godnych naszej uwagi jest Torenia fournieri, często nazywana po prostu torenią. To roślina jednoroczna, która do złudzenia przypomina bratki oraz podobnie jak one wnosi do ogrodu mnóstwo radości i koloru.

Urokliwą torenię możemy posadzić na obrzeżu rabaty. Urokliwą torenię możemy posadzić na obrzeżu rabaty. Fot. meaothai/123RF.com

Torenia fournieri należy do roślin linderniowatych z rzędu jasnotowców. Podobnie jak wielu innych przedstawicieli tej rodziny w naturze występuje w Azji na terenach tropikalnych Malezji, Filipin oraz Wietnamu. Choć w naszym kraju nie jest tak popularna jak bratki, z pewnością warto poznać ją bliżej. Torenia w naszym klimacie nie nadaje się do całorocznej uprawy w gruncie, ponieważ nie przetrwa polskiej zimy. Doskonale sprawdza się natomiast w donicach, gdzie możemy sadzić ją jako roślinę sezonową.

Kwiaty Torenia fournieri są ich najpiękniejszą ozdobą. Niewielkie, dzwonkowate lub przypominające trąbkę kielichy występują w przeróżnych kolorach – od bieli, przez róże i fiolety, aż po odcienie niebieskiego. Cechą charakterystyczną tych kwiatów jest znajdująca się w środku żółta gardziel, kontrastująca z kolorem płatków. Torenie mają bardzo intensywne kolory, dzięki którym przyciągają wzrok nawet z daleka. Kwitnienie tego gatunku jest obfite i długotrwałe. Barwne kwiaty pojawiają się w czerwcu, by utrzymywać się na roślinie do października lub nawet dłużej, aż wystąpią jesienne przymrozki.

Torenia fournieri nie cieszy się w naszym kraju tak dużą popularnością jak bratki, a szkoda. Ta jednoroczna roślina osiąga wysokość od 20 do 30 cm, dzięki czemu jest świetną propozycją do skrzynek balkonowych. Niektórzy decydują się również posadzić ją na obwódkach rabat jako ozdobę sezonową. Atutem Torenia fournieri są także jasnozielone liście o lancetowatym kształcie i ząbkowanych brzegach, które występują na roślinie licznie, nadając jej gęsty pokrój. Co więcej, gatunek ten kwitnie od wiosny do jesieni nawet wtedy, gdy uprawiamy go w półcieniu.

Torenia fournieri jest prosta w pielęgnacji, choć nie możemy zaniedbać jej podlewania. Torenia fournieri jest prosta w pielęgnacji i nie wymaga wielu zabiegów, choć nie możemy zaniedbać jej podlewania. Fot. SutidaS/CanvaPro

Przeczytaj również: Miododajny, długokwitnący i bardzo odporny. Przebija lawendę

Torenia fournieri – uprawa i pielęgnacja

Torenia fournieri w przeciwieństwie do bratków, które zwykle usychają już latem, oferuje nam nieprzerwany festiwal kwitnienia od wiosny aż do późnej jesieni. Aby cieszyć się urodą tego gatunku przez cały sezon wegetacyjny, musimy odpowiednio o niego zadbać. Nie jest szczególnie wymagający, choć podobnie jak w przypadku innych roślin, wymaga zapewnienia optymalnych warunków wzrostu. Jak uprawiać i pielęgnować Torenia fournieri? Wyjaśniamy poniżej.

  • Siew – nasiona Torenia fournieri wysiewamy do doniczek wypełnionych sterylnym podłożem na 8-10 tygodni przed momentem, gdy spodziewamy się, że wiosenne przymrozki już nie wystąpią. W praktyce najczęściej odpowiednim terminem jest pierwsza połowa marca. Nasion nie przykrywamy ziemią. Wykiełkują po 2-3 tygodniach, jeśli będą miały zapewnioną wilgotną glebę oraz temperaturę ok. 21°C. Następnie przesadzamy siewki o dwóch parach liści właściwych do większych doniczek. W tym momencie możemy również przeprowadzić uszczykiwanie, aby zyskały bardziej krzaczasty pokrój.

  • Sadzenie – sadzonki Torenia fournieri możemy posadzić w ogrodzie dopiero w chwili, gdy nie będą zagrażały im wiosenne przymrozki (w drugiej połowie maja lub później). Dopiero wtedy możemy też wystawić donice z torenią na balkon lub taras. Podczas sadzenia zachowajmy co najmniej 15-centymetrowy odstęp między roślinami. Jeśli będziemy uprawiać je w donicy, musi mieć ona otwór odpływowy oraz warstwę drenażu na dnie.

  • Ziemia – Torenia fournieri preferuje żyzną, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym lub obojętnym pH, która nie będzie szybko przesychała. W przypadku podłóż ciężkich i gliniastych bądź ubogich warto zastosować dodatek kompostu.

  • Stanowisko – roślina ta obficie kwitnie w zacisznych, półcienistych miejscach. Może rosnąć także w słońcu, ale na takim stanowisku wymaga częstszego podlewania.

Torenię można uprawiać w donicy na balkonie lub tarasie. Torenię można uprawiać w donicy na balkonie lub tarasie. Fot. bugning/123RF.com

  • Podlewanie – podłoże, w którym uprawiamy Torenia fournieri, musi być stale umiarkowanie wilgotne. Systematyczne podlewanie jest niezbędne, aby zapewnić tej roślinie odpowiednie warunki wzrostu. Unikajmy jednak nadmiernego nawadniania, które prowadzi do gnicia korzeni i rozwoju chorób. W przypadku uprawy doniczkowej często konieczne jest codzienne podlewanie, zwłaszcza podczas upałów.

  • Nawożenie – torenia kwitnie długo i obficie, co jest dla niej wyczerpujące, dlatego warto regularnie ją zasilać. Płynne nawozy dla roślin kwitnących możemy stosować co kilka tygodni od wiosny do jesieni. Jeśli chcemy, możemy też jednorazowo podać torenii nawóz o spowolnionym działaniu po posadzeniu w ogrodzie lub docelowej donicy.

  • Usuwanie przekwitłych kwiatów – z torenii przez cały sezon warto pozbywać się suchych kwiatów. Na ten prosty zabieg szybko reaguje wysypem nowych pąków.

  • Mrozoodporność i zimowanie – gatunek ten nie jest odporny na niską temperaturę i w naszym klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna.

  • Choroby i szkodniki – Torenia fournieri jest stosunkowo odporna na większość chorób i szkodników, lecz zdarza się, że poraża ją mączniak prawdziwy oraz zgnilizna korzeni. Na roślinach mogą żerować także mszyce i mączliki.

Zastosowania torenii

Torenia fournieri to wyjątkowa, lecz nadal nieznana w naszym kraju roślina. Doskonale sprawdza się jako ozdoba obwódek lekko zacienionych rabat. Równie dobrze wygląda posadzona w donicy, którą postawimy na balkonie lub tarasie. Ze względu na to, że torenia dobrze znosi cień, w skrzynkach możemy zestawiać ją z innymi roślinami jednorocznymi, które takie warunki tolerują. Pięknie komponuje się z lobelią, niecierpkiem, koleusem czy wilczomleczem 'Diamond Frost'. W ogrodzie kolorową torenię warto zestawić z roślinami o ozdobnych liściach, np. funkiami lub paprociami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Byliny jednoroczne i dwuletnie do siewu i sadzenia w lipcu. Kwitną długo i obficie

Mają piękne kwiaty, a ślimaki ich nie znoszą. Najpiękniejsze odmiany i uprawa jarzmianek w ogrodzie

Uwielbiasz piwonie? Posadź w ogrodzie zjawiskową różę rabatową Herzogin Christiana

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.