Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

System nawadniania ogrodu – czym się kierować w wyborze? Popularne i niedrogie rozwiązania

Masz ogród i zastanawiasz się, jak ułatwić sobie jego pielęgnację? System nawadniania to rozwiązanie, którego szukasz. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze systemu nawadniania i poznaj popularne, a zarazem niedrogie sposoby na automatyczne podlewanie roślin.

System nawadniania ogrodu – czym się kierować w wyborze? Popularne i niedrogie rozwiązania
Dobierz taki system nawadniania ogrodu, który nie nadwyręży domowego budżetu. Fot. wirestock/123RF.com

Spis treści:

Czym się kierować, wybierając system nawadniania ogrodu?

Zanim zdecydujesz się na konkretny system nawadniania, zastanów się nad kilkoma ważnymi kwestiami.

  1. Oceń wielkość swojego ogrodu i rodzaj roślinności. To pomoże ci dobrać odpowiednią wydajność systemu i rodzaj zraszaczy.

  2. Weź pod uwagę dostępne źródła wody i ciśnienie w instalacji. Niektóre systemy wymagają podłączenia do wodociągu, inne mogą korzystać z gromadzonej w zbiornikach deszczówki.

  3. Określ swój budżet. Na rynku znajdziesz rozwiązania w różnych przedziałach cenowych, więc z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Warto również zwrócić uwagę na systemy nawadniania wykorzystujące inteligentne sterowniki. Tego typu urządzenia pozwalają precyzyjnie programować harmonogram podlewania i dostosować go do pory roku, pogody i rodzaju roślinności. Niektóre modele mają wbudowane czujniki deszczu, które automatycznie wstrzymują nawadnianie podczas opadów. To wygodne rozwiązanie, które oszczędza wodę i chroni rośliny przed przemoknięciem. Takie inteligentne sterowniki możesz kontrolować za pomocą smartfona lub tabletu.

Nowoczesne systemy nawadniania pozwalają oszczędzać wodę. Nowoczesne systemy nawadniania pozwalają oszczędzać wodę. Fot. welcomia/123RF.com

Przeczytaj również: Spryskaj, zanim pomidory chwyci grzyb lub zaraza. Prewencyjny oprysk z jodyny

Innym ciekawym rozwiązaniem są systemy nawadniania zasilane energią słoneczną. Składają się one z panelu fotowoltaicznego, akumulatora oraz pompy wodnej. Jak to działa? W ciągu dnia panel słoneczny ładuje akumulator, który następnie zasila pompę rozprowadzającą wodę po ogrodzie. Dzięki temu nie trzeba podłączać systemu do sieci elektrycznej, która nie zawsze dociera do oddalonych od zabudowań miejsc.

Jeśli planujesz montaż systemu nawadniania, nie zapomnij o doborze zraszaczy. W zależności od kształtu i wielkości obszaru, który chcesz nawadniać, możesz wybrać zraszacze rotacyjne, statyczne lub pulsacyjne. Te pierwsze charakteryzują się dużym zasięgiem i równomiernym rozprowadzaniem wody. Z kolei zraszacze statyczne tworzą charakterystyczną mgiełkę wodną – idealną dla roślin, których lepiej nie podlewać silnym strumieniem. Zraszacze pulsacyjne rozprowadzają krople wody pod wysokim ciśnieniem, co sprawdza się przy podlewaniu dużych powierzchni, takich jak trawniki.

Zraszacze pulsacyjne świetnie sprawdzą się na dużych trawnikach. Zraszacze pulsacyjne świetnie sprawdzą się na dużych trawnikach. Fot. sosiukin/123RF.com

System nawadniania ogrodu – popularne i niedrogie sposoby

Jednym z najpopularniejszych i zarazem najtańszych sposobów na automatyczne nawadnianie ogrodu jest system kropelkowy. Polega on na doprowadzeniu wody do roślin za pomocą cienkiego przewodu z umieszczonymi w odpowiednich miejscach kroplownikami.

Taki system doskonale sprawdzi się w przypadku grządek warzywnych, rabat kwiatowych czy żywopłotów. Innym rozwiązaniem są zraszacze wynurzalne, które podlewają większy obszar. Są one szczególnie przydatne na trawnikach. Warto też rozważyć systemy wykorzystujące czujniki wilgotności gleby, które uruchamiają nawadnianie tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

System kropelkowy warto zainstalować w warzywniku. System kropelkowy warto zainstalować w warzywniku. Fot. nzfhatipoglu/CanvaPro

System nawadniania ogrodu – zalety i wady

Automatyczne nawadnianie ogrodu niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim oszczędzasz wodę, a także czas i energię, które musiałbyś poświęcić na ręczne podlewanie. System zadba o regularne dostarczanie wody roślinom, nawet gdy jesteś na urlopie. Co więcej, precyzyjne dozowanie wody pozwala uniknąć przelania lub przesuszenia roślin. Minusem może być początkowy koszt związany z zakupem i montażem systemu – jednak w dalszej perspektywie taka inwestycja się opłaca.

Jak dobrać system nawadniania do rodzaju roślinności?

Dobierając system nawadniania, koniecznie weź pod uwagę potrzeby poszczególnych roślin. Inne wymagania będą miały trawniki, a inne rabaty kwiatowe czy warzywne. Na trawniki najlepiej sprawdzą się zraszacze wynurzalne o regulowanym kącie i zasięgu. W przypadku roślin o większych wymaganiach wodnych, jak hortensje czy róże, warto postawić na system kropelkowy. Pamiętaj też, że młode rośliny potrzebują częstszego, ale delikatniejszego nawadniania niż te w pełni rozwinięte.

W przypadku rozbudowanych systemów nawadniania ogrodu warto skorzystać z pomocy fachowców. W przypadku rozbudowanych systemów nawadniania ogrodu warto skorzystać z pomocy fachowców. Fot. welcomia/123RF.com

Montaż systemu nawadniania – czy warto zrobić to samodzielnie?

Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, możesz samemu zamontować prosty system nawadniania. Na rynku dostępne są gotowe zestawy z instrukcjami, które krok po kroku przeprowadzą cię przez proces instalacji. Jednak przy bardziej rozbudowanych systemach, zwłaszcza tych podłączanych do wodociągu, lepiej skorzystać z pomocy fachowcy. Unikniesz w ten sposób błędów i zyskasz pewność, że system będzie działał prawidłowo.

System nawadniania to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce zaoszczędzić czas i energię przy pielęgnacji ogrodu. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, twoje rośliny będą ci wdzięczne za to, że je regularnie nawadniasz. Nie zwlekaj i już dziś zacznij cieszyć się pięknem swojego ogrodu bez biegania z konewką po ogrodzie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Niezawodna odżywka do petunii i surfinii z liści laurowych. Kwiatów jest zatrzęsienie

Jak walczę z czarnymi mszycami i mrówkami w ogrodzie? Tani oprysk robi z nimi porządek raz-dwa

Jak i czym nawozić młode drzewa owocowe? Używaj naturalnych nawozów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.