Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zrobić nawóz ze skorupek jaj, żeby działał? Większość popełnia poważny błąd

Skorupki jaj to odpadek, który znajdziemy praktycznie w każdej kuchni. Ze względu na ich bogactwo wartości odżywczych, warto wykorzystać je w ogrodzie. Sprawdź, jak przygotować sprawdzony i skuteczny nawóz, który wesprze twoje rośliny i pomoże im prawidłowo się rozwijać. Warto go użyć, szczególnie jeśli pragniesz cieszyć się obfitymi i zdrowymi plonami w tym roku.

Jak zrobić nawóz ze skorupek jaj, żeby działał? Większość popełnia poważny błąd
Nie wyrzucaj skorupek jaj — lepiej przygotuj nawóz z ich dodatkiem i ciesz się obfitymi plonami. Sprawdź, w jaki sposób uzyskać sprawdzoną odżywkę do warzyw i roślin w twoim ogrodzie. Fot. Kateryna Kuskova/ Deccoria.pl

Spis treści:

Czy skorupki z jajek to dobry nawóz?

Skorupki jaj mają niezwykle dużo składników odżywczych. W ich składzie znajdziemy żelazo, cynk, krzem, siarkę, fluor oraz najważniejszy, wapń. Dzięki temu stanowią niezwykle cenny nawóz, który nie tylko odżywi twoje rośliny, ale także zapewni im odpowiedni odczyn gleby. Sprawdzi się nie tylko w przypadku roślin, które preferują glebę zasadową. Nawóz ze skorupek jest doskonałym sposobem na naturalne odkwaszenie gleby. Za jego pomocą dostosujesz glebę do wymagań roślin, nawet kiedy jest mocno kwaśna.

Warto jednak pamiętać, że nawóz ze skorupek nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Jest on odpowiedni jednie dla roślin, które preferują zasadowe i wapienne podłoże. Może być szkodliwy w przypadku roślin, które rosną na kwaśnych i lekko kwaśnych glebach. Zanim użyjesz go na swojej działce, lepiej sprawdź, jaki odczyn ma ziemia. Jeśli gleba jest już bardzo zasadowa, może on niestety negatywnie wpłynąć na rośliny.

skorupki Skorupki jaj uchodzą za uniwersalny nawóz do wszystkich typów roślin: domowych, ogrodowych i użytkowych. Zawarty w nich węglan wapnia, cynk, selen i miedź mają wzmacniać rośliny, szczególnie te, które preferują podłoże zasadowe. Fot.Barbara Machalska-Cyran/ Deccoria.pl 

Jak zrobić nawóz ze skorupek jaj?

Wiele osób sądzi, że skorupki jaj wystarczy rozsypać w ogrodzie, aby cieszyć się ich wartościami. To popularny błąd, którego warto unikać. Ten sposób pozwoli ci na przygotowanie skutecznego nawozu, który zadziała od razu. 

Do przygotowania odżywki ze skorupek jaj, będziemy potrzebowali również octu. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że składniki odżywcze są w formie przystępnej dla roślin – skutecznie je odżywią i pozytywnie wpłyną na ich wzrost.

Aby przygotować nawóz, będziemy potrzebować skorupek z ok. 10 jajek. Zaczynamy od rozdrobnienia ich i umieszczenia w litrowym słoiku. Następnie zalewamy je dwoma szklankami 9-procentowego octu. Jeśli powstanie piana, nie martwmy się – to naturalna reakcja substancji. W ten sposób powstaje octan wapnia, który jest łatwo przyswajalny przez rośliny.

Tak przygotowaną miksturę odstawiamy na ok. 2 dni. Po tym czasie jest gotowa do użycia. Wystarczy łyżkę płynu rozcieńczyć litrem wody. Takim roztworem podlewamy rośliny raz na dwa tygodnie.

Przeczytaj również: Wykorzystaj skórki tych owoców i warzyw. Zrobisz nie tylko odżywczy nawóz do ogrodu

Do czego stosować nawóz ze skorupek jaj?

Nawóz ze skorupek jaj sprawdzi się w przypadku wszystkich roślin, które lubią zasadową i wapienną glebę. Nalezą do nich m.in.:

  • byliny: ciemierniki, smagliczka skalna, juka karolińska, żagwin ogrodowy, gęsiówka kaukaska,
  • krzewy: ognik szkarłatny, lilak, czarny bez, perukowiec podolskiego, budleja Dawida, lawenda, kosodrzewina, karagana syberyjska, cis, bukszpan,
  • drzewa: sosna bośniacka, czarna sosna, głóg, jesion, klon, jabłoń, śliwa, grusza, świerk serbski.  

Nawóz sprawdzi się szczególnie w przypadku ogródków warzywnych. Wapń jest cennym składnikiem odżywczym, dzięki któremu rośliny lepiej się rozwijają i tworzą zdrowe oraz ładne plony. Szczególnie warto go stosować w przypadku buraków, ogórków, marchwi, cebuli, grochu, kalafiora, sałaty, selera, szparagów i kapusty.

Których roślin lepiej nie nawozić nawozem ze skorupek?

Rośliny, które preferują kwaśny lub lekko kwaśny odczyn gleby, nie polubią nawozu ze skorupek jajek. Są to np. różaneczniki, azalie, wrzosy, hortensje, magnolie, pigwowce, klony japońskie, a także pierisy.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najskuteczniejszy naturalny nawóz do pomidorów. Po przesadzeniu szybko zakwitną, będzie dużo owoców

Mlecz, skrzyp, perz są bez szans. Podlejesz, uschną razem z korzeniem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.