Porady ogrodnicze

Najłatwiejsze w uprawie sadzonki wiosny, lata i jesieni. Jak uprawiać liliowce?

Liliowce to jedne z bylin najczęściej wybieranych do ogrodów. Na ich popularność mają wpływ łatwość uprawy oraz efektowny wygląd kwiatostanów. Co więcej, liliowce są dostępne w wielu odmianach i kolorach – bez trudu znajdziesz więc takie, które skomponują się z pozostałymi roślinami w twoim ogrodzie.

Najłatwiejsze w uprawie sadzonki wiosny, lata i jesieni. Jak uprawiać liliowce?
Liliowce to efektownie kwitnące byliny, które znakomicie nadają się na ogrodowe rabaty. Fot.123RF.com

Spis treści:

Liliowce – charakterystyka i najpiękniejsze odmiany

Liliowce (Hemerocallis) to bujne, długowieczne byliny. Posadzone w jednym miejscu, mogą pozostać w nim nawet przez 20–30 lat. W tym czasie nie będą wymagały odmładzania. Rośliny są dostępne w wielu odmianach: od niewielkich, dorastających do 30 cm wysokości po takie, których pędy osiągają 1,5 m. Liliowce dobrze się czują niemal w każdych warunkach – ich grube, mięsiste korzenie sięgają daleko w głąb ziemi. W związku z tym byliny świetnie radzą sobie w okresach suszy.

Jaka jest charakterystyka liliowców? Ich liście są wąskie i łukowato wygięte. Byliny kwitną obficie – zależnie od odmiany kwiatostany pojawiają się od maja aż do początków października. Kwiaty występują w wielu kolorach. Warto wiedzieć, że liliowce, choć pięknie prezentują się na rabatach, nie nadają się do bukietów. Każdy kwiat kwitnie tylko 1–1,5 dnia!

Jak wyglądają liliowce? Najpiękniejsze odmiany to np.:

  • ‘Little Paul’ – odmiana o karbowanych kwiatach w ciemnożółtym kolorze z czerwonym okiem. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Roślina dorasta do 50 cm wysokości.
  • ‘Wild Mustang’ – płatki różowych kwiatów tej odmiany mają charakterystyczną, szeroką „falbankę”. Bylina kwitnie w lipcu i sierpniu, dorasta do 70 cm wysokości.
  • ‘Kwanso’ – liliowiec o dużych, pomarańczowych kwiatach, który może osiągnąć nawet 1,5 m wysokości. Jest rośliną miododajną.

Jak uprawiać liliowce?

Uprawa liliowców nie jest trudnym zadaniem – poradzi sobie z nim nawet początkujący ogrodnik. Rośliny w zasadzie nie wymagają pielęgnacji. Świetnie sprawdzają się w różnych kompozycjach i miejscach w ogrodzie.

Jak można wykorzystać liliowce? Zastosowanie w ogrodzie tych bylin to m.in. obsadzenie rabat kwiatowych lub brzegów zbiorników wodnych. Liliowce możesz posadzić także na alpinariach albo wykorzystać w zastępstwie ozdobnych traw.

  • Stanowisko dla liliowców

Byliny lubią miejsca słoneczne lub półcieniste. Poradzą sobie jednak również w każdych innych warunkach. Dobrze rosną na każdym rodzaju podłoża – nawet gliniasta lub piaszczysta ziemia nie jest im straszna! Możesz posadzić je na rabatach albo w dużych donicach, które ustawisz np. na tarasie.

  • Podlewanie i nawożenie liliowców

Czy liliowce wymagają podlewania? Na co dzień – nie. Jedynym wyjątkiem jest przedłużający się okres suszy. Rośliny trzeba podlać także wówczas, gdy kupi się w pełni sezonu już kwitnące okazy. Wówczas podlewa się je raz, zaraz po zasadzeniu w docelowym miejscu.

Liliowce nie wymagają nawożenia. Jeśli jednak chcesz, aby rośliny kwitły wyjątkowo obficie, możesz zastosować dowolny nawóz przeznaczony do roślin kwitnących w ogrodzie. Zwróć jednak uwagę na skład preparatu – w przypadku liliowców nie powinno się w nim znaleźć zbyt dużo azotu, bo rośliny staną się mniej odporne na mróz.

Przeczytaj również: Pelargonia angielska - królowa parapetów i balkonów. Łatwo sprawisz, że będzie kwitła dłużej i obficie

  • Rozmnażanie liliowców

Wielu ogrodników uważa, że liliowce najpiękniej prezentują się sadzone w dużych kępach liczących kilkanaście i więcej sztuk. Nie trzeba jednak od razu kupować wszystkich roślin. Jeśli chcesz, z łatwością rozmnożysz te, które już rosną w twoim ogrodzie. Liliowce najprościej rozmnożyć przez podział karp. Nadają się do tego już jednoroczne i dwuletnie rośliny.

Do rozmnożenia wybierz najbardziej rozrośnięte okazy. Wczesną wiosną wykop wybrane rośliny i oddziel od nich wytworzone przyrosty. Zwróć uwagę, aby każdy z nich miał kilka wierzchołków wzrostu i przynajmniej kilka korzeni. Karpy liliowców są duże i twarde, do pracy przygotuj więc sobie ostry nóż lub szpadel. Po zakończeniu podziału rośliny od razu posadź w wybranych miejscach. Pomiędzy okazami warto zachować ok. 40 cm odstępu, aby umożliwić im rozrost.

  • Jak zabezpieczyć rośliny przed zimą?

Zabezpieczenie liliowców przed zimą nie będzie konieczne. Rośliny bardzo dobrze znoszą niskie temperatury, są też odporne na mróz. Późną jesienią warto jedynie usunąć chore liście. W tym czasie można też przyciąć liliowce nisko nad ziemią, ale nie trzeba tego robić. Rośliny możesz też pozostawić do wiosny i dopiero w marcu usunąć pozostałe po poprzednim sezonie brązowe liście.

liliowce Liliowce są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Fot.123RF.com

Choroby i szkodniki, które mogą zaatakować liliowce

Liliowce są roślinami bardzo zdrowymi. Choroby i szkodniki atakują je niezwykle rzadko. Zimą rośliny bywają atakowane przez nornice, które podgryzają ich grube, mięsiste korzenie.

Z kolei w pozostałych porach roku czasem na liliowcach pojawiają się przędziorki. Ich bytowanie rozpoznasz początkowo po małych kropeczkach, które pojawiają się na liściach. Z czasem liście liliowców żółkną i usychają. Po ich spodniej stronie dostrzeżesz cienką, lecz gęstą pajęczynę. Możesz też znaleźć same przędziorki – niewielkie owady wyglądem przypominające małe pajączki. Zimą samice przybierają czerwoną barwę (wtedy najłatwiej je zauważyć). Od wiosny do jesieni przędziorki mają z kolei kolor zielony, brązowy albo żółty.

Jeśli przędziorków nie jest jeszcze zbyt dużo, poradzisz sobie z nimi naturalnymi metodami. Możesz opryskać liliowce naparem z czosnku albo wprowadzić do ogrodu naturalnego wroga szkodników, czyli dobroczynka kalifornijskiego. W przypadku dużych kolonii przędziorków najskuteczniej poradzisz sobie z nimi poprzez zastosowanie preparatów chemicznych.

Czego nie lubią liliowce?

Twierdzenie, że kwitnące byliny z rodzaju Hemerocallis rosną wszędzie i na każdym podłożu, jest jak najbardziej prawdziwe. Warto jednak wiedzieć, czego nie lubią liliowce, aby sprawić, że zakwitną wyjątkowo bujnie i intensywnie.

Rośliny nie przepadają za suszą. Jeśli wody będzie niewiele, a podłoże dodatkowo okaże się piaszczyste, liliowce nie zakwitną tak okazale, jak mogłyby w innych warunkach. W związku z tym na terenach szczególnie suchych warto podlewać byliny. Szczególnie w okresie od kwietnia do czerwca, kiedy większość odmian liliowców intensywnie rośnie oraz wytwarza pąki kwiatowe.

Byliny gorzej kwitną także w pełnym zacienieniu. Jeśli przez cały czas na wybranym dla nich stanowisku słońce będą przesłaniały wysokie drzewa albo cień budynku, kwiatów na pewno pojawi się znacznie mniej niż wówczas, gdyby liliowce zostały posadzone w słonecznym miejscu.

Liliowce to efektowne byliny, dzięki którym twój ogród będzie prezentował się pięknie od wiosny aż do późnej jesieni. Ich uprawa nie wymaga wiele pracy – wystarczy po prostu posadzić sadzonki. Potem pozostanie ci już tylko podziwiać ich rozrost i intensywne kolory w czasie kwitnienia.

Przeczytaj również: Róże pnące - pielęgnacja, cięcie i nawożenie na wiosnę

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.