Porady ogrodnicze

Jak jesienią rozmnażać pelargonie? Pobieranie sadzonek

Rozmnażanie pelargonii jesienią to świetny sposób na powiększenie swojej kolekcji kwiatów. Prosta metoda i niewielki wysiłek włożony w pielęgnację pozwoli na cieszenie się nowymi roślinami w następnym sezonie. Oto najlepsze sposoby na ukorzenianie pelargonii. Nie przegap tego ważnego terminu.

Jak jesienią rozmnażać pelargonie? Pobieranie sadzonek
Wrzesień to najlepszy moment na rozmnożenie pelargonii. Jak to zrobić? For.123RF/Piscel

Spis treści:

Kiedy pobieramy pędy pelargonii do ukorzenienia?

Pędy pelargonii do ukorzenienia należy pobrać między sierpniem a październikiem. Okres letnio-zimowy jest najlepszym czasem na samodzielne rozmnażanie rośliny. Wybierając ten rozległy termin, pozwolimy sadzonkom ukorzenić się, jeszcze przed wystąpieniem przymrozków.

Należy pamiętać, że czym później pobierzemy pędy pelargonii do ukorzenienia, tym jest większe ryzyko, że zostaną one dotknięte niskimi temperaturami. Wówczas łatwiej jest również o rozwój chorób grzybowych na roślinie.

Przeczytaj również: Pelargonie mają mnóstwo liści, a mało kwiatów? Najlepszy sposób, by pobudzić je do kwitnienia

Pobieranie sadzonek pelargonii krok po kroku

Pobieranie sadzonek pelargonii to najważniejsza część ukorzeniania rośliny. Do rozmnażania nadadzą się sadzonki zielone wierzchołkowe, które nie kwitną. Bierzemy je jedynie od kwiatów, które są w pełni zdrowe, a w sezonie obficie kwitły.

Wybrane pędy pelargonii należy odciąć ostrym, wcześniej odkażonym narzędziem, aby nie przenosić potencjalnych drobnoustrojów. Wykonujemy jedno, pewne cięcie. Sadzonka powinna mieć około od 8 do 10 cm długości.

Pobrane sadzonki pelargonii pozbawiamy wszystkich kwiatostanów i pąków kwiatowych. Usuwamy również większość liści. Pozostawienie ich negatywnie wpłynie na ukorzenienie. Mogą nawet doprowadzić do uschnięcia sadzonki. Z tego powodu na wydzielonych pędach powinno zostać od 2 do 3 liści.

Następnie sadzonki pelargonii pozostawiamy na powietrzu na około 24 godziny. W tym czasie rany po cięciu rośliny zdążą przeschnąć.

Sposoby ukorzeniania pelargonii

Ukorzenianie pelargonii można przeprowadzać na różne sposoby. Należy pamiętać, że niezależnie od wyboru żadna z metod nie daje całkowitej pewności, że wszystkie sadzonki się ukorzenią. Jedne z nich są jednak bardziej lub mniej skuteczne.

  • Ukorzenianie pelargonii w doniczkach

Ukorzenianie pelargonii w doniczkach rozpoczynamy od przygotowania pojemników z ziemią. Najlepiej wykorzystać do tego kilka mniejszych doniczek lub butelkę plastikową typu PET (na zdjęciu poniżej). Zasypujemy je ziemią uniwersalną do kwiatów balkonowych. Podłoże należy też odpowiednio spulchnić.

 Do ukorzeniania pelargonii można wykorzystać plastikową butelkę po wodzie mineralnej. Fot.123RF/Piscel

W ziemi robimy małe dziurki mniej więcej na grubość pędów pelargonii. Ich końcówki moczymy w ukorzeniaczu, jednak ten krok nie jest wymagany. Następnie sadzonki wsadzamy do podłoża na głębokość kilku centymetrów. Powinny znajdować się od siebie w takiej odległości, aby nie stykały się liśćmi.

Sadzonki pelargonii należy podlewać, jeśli tylko podłoże zrobi się suche. Nie robimy tego jednak bezpośrednio, a do podstawki pojemnika. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody, aby nie doprowadzić do przegnicia sadzonek.

  • Ukorzenianie pelargonii w wodzie

Do tej metody będzie potrzebna jedynie przegotowana, ostudzona woda oraz pędy pelargonii. Wystarczy, że rośliny umieścimy w płynie na głębokość około 4 cm. Całość pozostawiamy w miejscu ciepłym i słonecznym.

Wodę należy wymieniać co kilka dni na świeżą. W przeciwnym wypadku może łatwiej dojść do rozwoju chorób pelargonii.

Sadzonki pelargonii wyjmujemy z wody dopiero, gdy ich korzenie osiągną około 1,5 cm. Wówczas będą one na tyle rozwinięte, aby móc je przesadzić do ziemi i właśnie to robimy. Każdą z sadzonek umieszczamy w osobnej doniczce.

Doniczki z sadzonkami pelargonii stawiamy w miejscu, gdzie wcześniej stały w wodzie. Należy je co jakiś czas podlewać, ale dopiero gdy ich podłoże zrobi się suche.

Przeczytaj również: Pelargonie kwitną do przymrozków. Mam na to dwa super patenty, sprawdzają się od lat

Pielęgnacja sadzonek pelargonii

Sadzonki pelargonii należy przede wszystkim regularnie podlewać. Ziemia powinna być stale wilgotna. Dla utrzymania wilgoci sadzonki można przykrywać przezroczystą folią. Należy jednak pamiętać o regularnym wietrzeniu jej.

Sadzonki pelargonii najlepiej trzymać w miejscu względnie ciepłym i słonecznym, sprawdzi się też lekko ocienione. Najlepiej sprawdzą się pomieszczenia, w których temperatura będzie przekraczać 5°C.

W takich warunkach sadzonki pelargonii ukorzenią się w około 3 tygodnie. Objawi się to mocniejszym rozrostem. Wówczas pozbywamy się folii. Czubki nowych pędów należy uszczykiwać, co doprowadzi do jeszcze lepszego rozkrzewiania się.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jak przedłużyć kwitnienie pelargonii? Najlepsza mieszanka na kwitnienie, kwiaty wręcz wybuchają

Orzechy mają dużo kalorii. To po co je jeść? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.