Spis treści:
Jak wygląda wrzosiec krwisty?
Wrzosiec krwisty, zwany jest też wrzoścem czerwonym lub wiosennym, to zimozielona, niska krzewinka o wysokości 20-30 cm. Ładnie się rozrasta i tworzy gęste kępy. Posiada igiełkowate, zielone lub żółte liście, ułożone po kilka w okółku. Wrzosiec krwisty zakwita wyjątkowo wcześnie, kiedy inne rośliny pozostają jeszcze w spoczynku. Najczęściej kwitnie od lutego do kwietnia (są też odmiany, które mogą rozpocząć kwitnienie już w styczniu). Kwiaty wrzośców bardzo gęsto pokrywają pędy. Są niewielkie i dzwonkowate, ze zrośniętymi płatkami i wystającym słupkiem. Są też miododajne, dlatego bardzo chętnie odwiedzają je pszczoły, trzmiele i pierwsze wiosenne motyle. Pomimo swojej nazwy wrzosiec krwisty kwitnie nie tylko na czerwono. Kwiaty mogą mieć barwę białą, różową lub fioletową.
Odmiany wrzośca krwistego
Hodowcy stworzyli mnóstwo odmian wrzośców krwistych, które różnią się między sobą wysokością, terminem kwitnienia, a także barwą kwiatów i liści. Wśród najpiękniejszych warto wymienić m.in.:
- ‘Myretoun Ruby’ – niska krzewinka o intensywnie czerwonych kwiatach i ciemnozielonych liściach;
- ‘Challenger’ – niska i rozłożysta odmiana o kwiatach w kolorze ciemnego różu;
- ‘Isabell’ – odmiana o zwartym pokroju, która tworzy białe kwiaty, charakteryzuje się obfitym kwitnieniem;
- ‘Nathalie’ – odmiana o ciemnozielonych liściach, która wyróżnia się intensywnie czerwonymi kwiatami;
- ‘Rubinteppich’ – krzewinka o intensywnie różowych kwiatach, które w początkowej fazie są białe;
- ‘Alba’ – charakteryzuje się kwiatami w kolorze biały oraz intensywnie zielonymi liśćmi;
- ‘Snow Queen’ – jej kwiaty rozwijają się już pod śniegiem, mają biały kolor i są dość duże;
- ‘Whisky’ – roślina o kwiatach rubinowo-czerwonych, gęsto ułożonych na pędach, ma złote i pomarańczowe przyrosty.
Wrzosiec krwisty nie ma dużych wymagań uprawowych. Fot.123RF.com
Uprawa wrzośca krwistego
Wrzośce krwiste są łatwe w uprawie i niezbyt wymagające. Aby zdrowo rosły i pięknie kwitły, należy jednak zapewnić roślinom optymalne warunki uprawowe. O czym trzeba pamiętać?
-
Sadzenie
Wrzosiec krwisty może być uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na balkonie czy tarasie. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w gotowe sadzonki. W przypadku uprawy doniczkowej rośliny można sadzić praktycznie przez cały sezon. Najlepiej jednak zrobić to jesienią (na przełomie września i października) lub wczesną wiosną (w kwietniu), ponieważ warunki, jakie panują latem, nie są zbyt sprzyjające dla sadzenia roślin.
Przeczytaj również: Kolorowy ogród w grudniu? Czemu nie. Zobacz, co kwitnie w zimie
-
Ziemia
Wrzosiec krwisty wymaga żyznego, próchniczego i przepuszczalnego podłoża o kwaśnym odczynie pH. Poradzi sobie również na glebach o odczynie obojętnym, ale wtedy nie możemy liczyć na obfite kwitnienie. Ważne jest, aby ziemia była stałe lekko wilgotna.
Wyświetl ten post na Instagramie
-
Stanowisko
Wrzosiec krwisty najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, zacisznych i osłoniętych. Jest stosunkowo mrozoodporny, dlatego nie wymaga zimowego okrycia. Jeśli jednak zapowiadane są silne mrozy, roślinę warto zabezpieczyć i okryć (np. gałązkami świerku).
-
Podlewanie i nawożenie
System korzeniowy wrzośców krwistych jest płytki i delikatny. Rośliny nie tolerują suszy, dlatego w okresie większych upałów należy zapewnić im odpowiednią ilość wody, często podlewając. Dzięki temu odwdzięczą się pięknym i bujnym kwitnieniem. W celu utrzymania właściwej wilgotności gleby zalecane jest ściółkowanie rabat korą, która ograniczy zbyt szybkie odparowywanie wody.
Aby wrzośce pięknie kwitły, warto też zadbać o nawożenie, zwłaszcza wczesną wiosną. W tym celu najlepiej sprawdzą się preparaty dedykowane wrzosom i wrzoścom, które nie tylko dostarcza roślinom niezbędnych składników pokarmowych, ale jednocześnie będą zakwaszać ziemię.
-
Przycinanie
Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie wrzośców krwistych jest ich przycinanie. Polega ono na usunięciu przekwitłych kwiatostanów zaraz po zakończeniu kwitnienia. Najczęściej ma to miejsce w drugiej połowie maja, kiedy ryzyko przymrozków jest już niskie. Z tym zabiegiem nie można jednak zwlekać zbyt długo, należy to zrobić, zanim zaczną pojawiać się nowe przyrosty nad kwiatami. Dzięki temu roślina będzie się lepiej krzewić. Ważne jest też, aby nie ciąć wrzośca krwistego jesienią.
Po zakończeniu kwitnienia wrzośce krwiste wymagają przycinania. Fot.123RF.com
-
Rozmnażanie
Istnieje kilka sposobów na rozmnażanie wrzośców krwistych. Najpopularniejszym z nich jest sadzonkowanie. Sadzonki pędowe pobiera się w okresie wegetacji (ważne jest, aby były zdrowe i wolne od szkodników). Następnie należy umieścić je w lekko wilgotnym, przepuszczalnym podłożu. Rośliny można także rozmnażać przez odkłady, przyginając pęd do podłoża i obsypując go ziemią.
Wrzosy a wrzośce
Wrzośce często są mylone z wrzosami. Nic w tym dziwnego, ponieważ obie rośliny należą do tej samej grupy. Mimo to różnią się między sobą m.in. wyglądem, terminem kwitnienia oraz wymaganiami. Wrzosy, w przeciwieństwie do wrzośców, mają łuskowate liście. Chociaż tworzą dzwoneczkowate kwiaty, ich poszczególne płatki nie są ze sobą zrośnięte. Warto też wiedzieć, że większość wrzosów kwitnie jesienią (są też odmiany, które rozwijają swoje kwiaty już latem). Ponadto są wyższe od wrzośców, gdyż mogą osiągać wysokość 50-60 cm.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Krzew jest nowością w ogrodzie. Świdośliwa drzewiasta robi prawdziwą furorę - wymagania i uprawa