Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak i kiedy uszczykiwać petunie? Sposoby na zagęszczanie petunii

Petunie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych i ogrodowych. Chętnie uprawiamy je na naszych tarasach, nawet jeśli „nie mamy ręki do roślin”. Nic dziwnego, bo uprawia petunii jest bardzo prosta, a zazwyczaj ogranicza się wyłącznie do podlewania. Niestety, bywa też tak, że czasem kwiaty są rzadkie, tracą swoją charakterystyczną kaskadową konstrukcję. Co wtedy? Sposobem na ich zagęszczenie okazuje się uszczykiwanie. Co to za zabieg?

Jak i kiedy uszczykiwać petunie? Sposoby na zagęszczanie petunii
Uszczykiwanie petunii to zabieg, który sprawia, że roślina staje się bardziej kompaktowa i ma więcej kwiatów. Fot. Iwona Adamek/Deccoria.pl

Spis treści:

Na czym polega uszczykiwanie petunii?

Uszczykiwanie petunii polega na ręcznym usuwaniu końcówek pędów rośliny. Jest to prosty zabieg, który polega na odcięciu lub odłamaniu końcówki pędu z kilkoma liśćmi. Dzięki temu roślina zostaje niejako zmuszona do produkcji nowych pędów bocznych, co prowadzi do jej zagęszczenia oraz tworzenia bardziej zwartej formy.

Uszczykiwanie jest szczególnie ważne w przypadku petunii, które mają tendencję do wydłużania się i tworzenia długich, rzadkich pędów. Poprzez uszczykiwanie można uzyskać bardziej kompaktowy, zwarty, a dzięki temu estetyczny wygląd rośliny, a także zwiększyć ilość kwiatów.

Przeczytaj równieżDonice z petuniami eksplodują od kwiatów. Tę odżywkę stosuję cały sezon

Inną sytuacją, w której warto pomyśleć o uszczykiwaniu, jest usychanie lub więdnięcie rośliny. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku starszych kwiatów, ale też w okresach dużej suszy. Wyblakłe, obumarłe pąki nie tylko źle wyglądają. Roślina, kiedy już się ich pozbędzie, będzie miała więcej energii do produkcji nowych kwiatów. Te będą pojawiały się obficie i zachwycały swoim soczystym kolorem.

Kiedy uszczykiwać petunie? Najlepszy moment na zabieg pielęgnacyjny

Najlepszym czasem na uszczykiwanie petunii jest wiosna (okolice maja), zaraz po posadzeniu młodych roślin do doniczek lub gruntu. Petunie szybko rosną, więc uszczykiwanie w tym okresie pozwala na kontrolowanie ich wzrostu od samego początku.

Inni zaczynają wykonywać zabieg później – w czerwcu i lipcu, kiedy roślina rozrasta się i czasem robi to w niekontrolowany sposób. Przycinanie w tym okresie pozwala na odnowienie rośliny i stymulację nowego wzrostu, co prowadzi do obfitszego kwitnienia w drugiej połowie lata.

Kolejne uszczykiwania warto przeprowadzać regularnie przez cały sezon wegetacyjny, co 2-3 tygodnie – aż do pierwszych przymrozków. Ważne jest, aby nie bać się przycinania, ponieważ petunie są roślinami, które dobrze reagują na ten zabieg i szybko się regenerują.

Uszczykiwanie petunii warto powtarzać co 2-3 tygodnie, przez cały sezon wegetacyjny. Fot. Iwona Adamek/Deccoria.pl

Jak uszczykiwać petunie? Wskazówki na temat prawidłowego cięcia

  • Ręczne uszczykiwanie - uszczykiwanie najlepiej wykonywać ręcznie. Metoda manualna polega na złapaniu kciukiem i palcem wskazującym łodygi poniżej kwiatu. Ściskając ją w tym miejscu, odłam kawałek pędu, wówczas roślina się zagęści.
  • Korzystanie z narzędzi – do uszczykiwania można też wykorzystać narzędzia, np. ostre nożyczki ogrodnicze, sekatory. Ważne jest, aby narzędzia były czyste (zdezynfekowane) i ostre, aby uniknąć uszkodzenia rośliny i infekcji.
  • Technika uszczykiwania – wybierz pęd, który chcesz usunąć i odetnij/urwij go tuż nad parą liści. Staraj się wybierać pędy, które są dłuższe i mniej rozgałęzione, aby promować rozwój nowych pędów bocznych. Usuwaj też pędy uschnięte oraz zwiędłe kwiaty (które zamiast trąbki i wyprostowanego kształtu mają nisko zwieszone i zdeformowane).
  • Regularność – regularne uszczykiwanie co kilka tygodni pozwala na utrzymanie zwartego, estetycznego kształtu oraz wyglądu rośliny. Nie obawiaj się uszczykiwać pędów, które zaczynają dominować nad innymi – to pomoże utrzymać równowagę i gęstość kwiatów.

Przycinanie petunii a uszczykiwanie – różnice

Przycinanie petunii to inny zabieg pielęgnacyjny, który polega na skracaniu dłuższych pędów, aby roślina zachowała zwartą formę i bujne kwitnienie. W przeciwieństwie do uszczykiwania przycinanie może obejmować większe części rośliny i jest szczególnie przydatne, gdy petunie zaczynają wyglądać na „przerośnięte” lub zbyt rozłożyste. Większa jest skala tego zabiegu i do jego wykonania niezbędne są narzędzia ogrodnicze.

Przeczytaj równieżNiezawodna odżywka do petunii i surfinii z liści laurowych. Kwiatów jest zatrzęsienie

Dlaczego usuwać suche kwiatostany i uszczykiwać petunie?

Suche, zwiędnięte, słabe kwiatostany wyglądają nieestetycznie i mogą psuć wygląd całej rośliny. Usuwanie ich na bieżąco pozwala utrzymać petunie w pełnej krasie, a także nadać jej pożądany kształt czy kierunek rozwoju. Co ciekawe sam zabieg ma wpływ także na zdrowie rośliny – pozbawiona niepełnowartościowych pędów, kieruje energię i składniki odżywcze do kwiatów, łodyg i korzeni, a także jest bardziej odporna na choroby (pleśnie, grzyby).

Regularne uszczykiwanie stymuluje roślinę do produkcji nowych kwiatów, zatem bądź przygotowana na to, że Twój balkon pokryje się wspaniałą kaskadą kolorów oraz zapachów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Piękna ozdoba balkonów i tarasów, obsypuje się kaskadami kwiatów. Jak uprawiać scewolę, aby kwitła do jesieni?

Domowa odżywka na kwitnienie petunii. Kwiatów jest tyle, że zakrywają donice

Sztuczki na utrzymanie pelargonii w zdrowiu. Rozkrzewią się i będą miały mnóstwo kwiatów

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.