Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie roślin wiosną. Jakie nawozy organiczne stosować?

Wiosna to okres intensywnego wzrostu roślin, które po zimowym odpoczynku potrzebują dodatkowych składników odżywczych. Nawożenie o tej porze ma duże znaczenie znaczenie dla ich kondycji oraz odporności na choroby, jak i obfitości plonów Sprawdź, jakie nawozy organiczne będą najlepsze dla twojego ogrodu wiosną.

Nawożenie roślin wiosną. Jakie nawozy organiczne stosować?
Czym nawozić warzywa wiosną? Najlepiej sprawdzą się nawozy organiczne. Fot. galinasharapova/123RF.com

Spis treści:

Zalety nawozów organicznych w wiosennym nawożeniu

Nawozy organiczne zawierają naturalne składniki odżywcze, które uwalniają się stopniowo, zapewniając roślinom długotrwałe źródło pokarmu. W przeciwieństwie do nawozów mineralnych organiczne alternatywy poprawiają strukturę gleby, zwiększają jej zdolność do zatrzymywania wody i stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów.

To wybrane, ale niejedyne zalety nawozów organicznych. Są one bezpieczne dla środowiska, nie powodują zanieczyszczenia wód gruntowych ani gleby i są odnawialne, ponieważ otrzymuje się je najczęściej z roślin lub odchodów zwierząt. Możemy stosować je do różnych gatunków, w wielu przypadkach bez obaw o przenawożenie.

Popularne nawozy organiczne do wiosennego nawożenia

Wśród nawozów organicznych warto wyróżnić kilka, które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie lub na działce.

  • Kompost – uniwersalny nawóz organiczny

Kompost to jeden z najcenniejszych nawozów organicznych, który możesz samodzielnie przygotować z odpadów ogrodowych i kuchennych. Bogaty w próchnicę i składniki odżywcze, jest idealny do wiosennego nawożenia.

Wiosną warstwę dojrzałego kompostu o grubości 2–5 cm rozłóż wokół roślin i delikatnie wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby. Kompost doskonale sprawdza się zarówno w przypadku warzyw, jak i roślin ozdobnych oraz drzew i krzewów owocowych.

  • Obornik – bogate źródło azotu

Obornik to tradycyjny nawóz organiczny, szczególnie cenny ze względu na wysoką zawartość azotu. Wczesną wiosną możemy stosować obornik przefermentowany i dobrze rozłożony albo wygodny w użyciu – granulowany.

  • Biohumus – efekt działania dżdżownic

Biohumus powstaje w wyniku przetwarzania materii organicznej przez dżdżownice. Jest bogaty w enzymy i hormony wzrostu, które stymulują rozwój roślin. Ten skoncentrowany nawóz organiczny możemy stosować w dowolnych ilościach, bo nie można go przedawkować. Biohumus idealnie nadaje się do wiosennego nawożenia młodych roślin i sadzonek.

  • Nawozy zielone – naturalne wzbogacanie gleby

Nawozy zielone to rośliny uprawiane specjalnie w celu wzbogacenia gleby. Wczesną wiosną możesz zasiać gatunki takie jak facelia, gorczyca czy koniczyna, a następnie przyorać je przed kwitnieniem. Ta metoda nawożenia nie tylko dostarcza składników odżywczych, ale również rozluźnia glebę i zapobiega erozji.

Nie ma cenniejszego nawozu organicznego niż własny kompost. Nie ma cenniejszego nawozu organicznego niż własny kompost. Fot. grazza23/123RF.com

Nawożenie roślin wiosną

Warzywa liściowe, takie jak sałata czy kapusta, potrzebują dużych ilości azotu. Na grządkach przeznaczonych pod te uprawy zastosuj kompost albo obornik granulowany przed siewem lub sadzeniem. Warzywa korzeniowe preferują gleby zasobne w potas i fosfor. Dla tych warzyw odpowiedni będzie kompost zmieszany z popiołem drzewnym lub biohumus. Warzywa psiankowate, takie jak pomidory czy papryka, mają wysokie wymagania pokarmowe. Przed ich posadzeniem wzbogać glebę dojrzałym kompostem lub obornikiem. Ten ostatni stosujemy jesienią.

Jak nawozić drzewa i krzewy owocowe wiosną? Na przełomie marca i kwietnia zastosuj warstwę kompostu lub dobrze rozłożonego obornika w promieniu korony drzewa, unikając bezpośredniego kontaktu z pniem. Krzewy owocowe, takie jak porzeczki czy maliny, również docenią wiosenne nawożenie organiczne. Zastosuj kompost, biohumus, obornik granulowany, nawóz z drożdży lub gnojówkę z pokrzywy.

Kwitnące rośliny ozdobne potrzebują nawozów bogatych w fosfor i potas. Będą wdzięczne za zasilanie kompostem, gnojówką z żywokostu czy nawozem z drożdży. Warto je również podsypywać granulowanym obornikiem bydlęcym oraz owczym.

Wiosną nie zapomnijmy o nawożeniu krzewów i drzew owocowych. Wiosną nie zapomnijmy o nawożeniu krzewów i drzew owocowych. Fot. huertinadetoni/123RF.com

Jak stosować nawozy organiczne wiosną?

Najlepszy moment na wiosenne nawożenie organiczne to okres, gdy gleba jest już ogrzana (powyżej 10°C) – zazwyczaj koniec marca lub początek kwietnia. Nawozy organiczne aplikuj na wilgotną glebę i delikatnie wymieszaj z jej górną warstwą. Po nawożeniu podlej obszar, aby rozpocząć proces uwalniania składników odżywczych.

Unikaj stosowania świeżego, nierozłożonego obornika bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem, ponieważ może on uszkodzić młode rośliny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Mało znany nawóz do rododendronów. Wzmacnia korzenie i pobudza do kwitnienia

Bionawóz do truskawek. Regularnie stosowany zwiększa kwitnienie i plonowanie

Prawidłowe nawożenie malin. Dlaczego termin ma znaczenie i jakie nawozy stosować?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.