Porady ogrodnicze

Dowiedz się, jak rozmnożyć tuję przez nasiona. To nic trudnego

Popularną w Polsce tuję można bez problemu kupić w szkółkach albo sklepach ogrodniczych. Mając już jakieś drzewka żywotnika w ogrodzie można pokusić się o jego samodzielne rozmnożenie – otrzyma się wtedy kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt drzewek zupełnie za darmo. Dowiedz się, jak rozmnożyć tuję przez nasiona.

Dowiedz się, jak rozmnożyć tuję przez nasiona. To nic trudnego
Na wysiew nasion tui najlepsza jest wczesna wiosna Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Tuja – charakterystyka

Tuja (Thuja L.) należy do iglaków z rodziny cyprysowatych. Mimo że należy do roślin iglastych, jej igły są płaskie i miękkie, nie kłujące. W zależności od gatunku mają kolor od żółtozielonego do intensywnie ciemnozielonego. Gałęzie tui są rozłożyste, gęste i wiotkie, porastają pień do samego dołu.

Tuje można uprawiać w Europie, na całym terenie Polski, wymagają jednak odrobiny uwagi ze strony ogrodnika i poznania ich potrzeb. Oryginalnie rosną w Ameryce Północnej i wschodniej Azji.

Tuja to roślina zimozielona, która w polskim klimacie może spokojnie przetrwać zimę, jednak żeby rosła zdrowo i nie zapadała na choroby, należy zapewnić jej odpowiednie warunki uprawowe. A te różnią się nieco w zależności od odmiany. Każdy z gatunków tui potrzebuje stanowiska słonecznego do półcienistego. Największe różnice dotyczą gleby: Żywotnik wschodni potrzebuje gleby przepuszczalnej, ale żyznej, natomiast Żywotnik zachodni dobrze sobie radzi z podłożu gliniasto- piaszczystym. Podłoże musi być stale wilgotne, zaleca się podlewanie drzew niezbyt często, ale obficie.

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany żywotnika zachodzniego na żywopłoty i do formowania. Urosną szybko i mają minimalne wymagania

tuje w ogrodzie Tuje to popularne rośliny iglaste uprawiane nie tylko w ogrodach, ale też w pojemnikach, na balkonach i tarasach.Fot. 123RF/PICSEL

Tuja – czy warto mieć ją w ogrodzie?

Tuja ma swoje wymagania co do uprawy i nawet nieodpowiednia gleba może spowodować, że nie będzie rosła. Jeśli jednak zadba się o nią już na początku, odwdzięczy się naprawdę pięknym wyglądem.

Tuje sprawdzają się jako żywopłot – tworzą gęstą i zwartą ścianę zieleni, a poza tym szybko się rozrastają. To istotne szczególnie, gdy zależy ci na szybkim osłonięciu np. płotu. Żywotniki można także sadzić pojedynczo albo jako szpaler drzew – to piękna ozdoba ścieżek w ogrodzie. Można je dowolnie kształtować – dzięki przycinaniu rozkrzewiają się albo rosną strzeliście do góry – niektórzy formują z nich nawet drzewka w kształcie kulistym. Ze względu na to, że jest to roślina zimozielona, nawet w miesiącach zimowych zdobi ogród i osłania go przed wiatrem. Tuja ma także bardzo ładny, delikatny, żywiczny aromat.

Tuja – rozmnażanie przez nasiona

Tuję można samodzielnie rozmnażać – to praktycznie darmowy sposób na pozyskanie kolejnych sadzonek. Są na to dwa sposoby: rozmnażanie przez sadzonki oraz rozmnażanie przez nasiona. Zobacz, jak krok po kroku założyć przydomową szkółkę tuj!

  • Pozyskiwanie nasion

Nasiona tui można kupić w sklepach ogrodniczych albo pobrać od rosnących już drzew. Najlepiej kiełkują nasiona świeże, nie starsze niż dwuletnie, dlatego jeśli kupujesz nasiona – sprawdź ich źródło.

Nasiona mieszczą się w owocach tui, czyli niedużych jajowatych szyszkach. Szyszki mają ok. 1-2 cm i składają się z kilku skórzastych, nachodzących na siebie łusek. W środku każdego owocu znajdują się 2-3 nasionka, wielkości 2-3 mm. Nasionka, w zależności od odmiany, różnią się wyglądem: mogą być płaskie, ze skrzydełkami albo przypominające ziarenko.

  • Stratyfikacja nasion

Na wysiew nasion najlepsza jest wczesna wiosna. Zanim jednak zostaną posiane, trzeba poddać je miesięcznej stratyfikacji. Zabieg ten ma na celu pobudzenie nasion do kiełkowania i wyrównanie tempa kiełkowania. Jest kilka sposobów na stratyfikację, natomiast rośliny żyjące w klimacie panującym w Polsce przygotowuje się za pomocą stratyfikacji chłodnej. Na czym to polega?

Nasiona przetrzymuje się w temperaturze 0-7 st.C przez określony czas. Dla różnych roślin jest on różny, w przypadku żywotników jest to miesiąc. Idealnie sprawdza się do tego lodówka albo zimny garaż. Można stratyfikować nasiona w pojemniku z torfem albo na waciku (włożone do foliowej torebeczki) - najważniejsze, aby miały dostateczną wilgoć. Żeby zapobiec pojawieniu się w takim środowisku patogenów chorób grzybowych, podłoże wyparza się w piekarniku.

Stratyfikację nasion można przeprowadzać w zasadzie dla większości roślin. Natomiast w przypadku drzew i krzewów iglastych, a szczególnie żywotników – jest ona niezbędna.

  • Wysiew

Stratyfikację należy zaplanować na miesiąc przed terminem wysiewu. Nasiona poddane temu zabiegowi są gotowe do wysiewu. Umieszcza się je w niewielkich doniczkach, wypełnionych podłożem do siewek, żyznym i przepuszczalnym. Można siać kilka nasion do jednej doniczki. Należy podlać je obficie i stale utrzymywać wilgotną glebę. Na tym etapie nie trzeba ich nawozić – podłoże do siewek ma na tyle dużo składników odżywczych, że w początkowej fazie wzrostu spokojnie ich wystarczy.

  • Przesadzanie

Gdy siewki osiągną wysokość około 5 cm, trzeba je przepikować (rozsadzić) do większych, pojedynczych doniczek, żeby mogły rozbudowywać swój system korzeniowy. Takie sadzonki powinny spędzić w domu lub ogrzewanej szklarni około roku – pierwszą zimę obowiązkowo w pomieszczeniu! Sadzonki tak małe nie wytrzymają ani mrozu ani ataku chorób czy szkodników.

Po około 2-3 latach rośliny są gotowe na przesadzenie w docelowe miejsce – decyzję o tym trzeba podjąć na podstawie wielkości sadzonki i jej kondycji. Jeśli jest zdrowa i ma wielkość około 40-50 cm, można przesadzać!

Należy przygotować podłoże w ogrodzie, usuwając wcześniej wszystkie chwasty – 2 letnie drzewko, któremu zmienia się stanowisko jest zbyt słabe, żeby konkurować z innymi roślinami o składniki odżywcze z gleby. Aby wspomóc adaptację rośliny w nowym miejscu, można zastosować mikoryzę do tuj (grzyby, które żyjąc w symbiozie z drzewkiem pomagają korzeniom czerpać składniki odżywcze) albo preparat TerraCottem, który daje świeżo przesadzonej roślinie dawkę nawozu.

Po przesadzeniu należy tuję obficie podlać – kluczowe do jej rozwoju jest utrzymywanie wilgotnego podłoża. Pomocne w tym jest ściółkowanie, np. korą – zatrzymuje wilgoć w glebie, utrudnia chwastom wyrastanie, a poza tym nadaje nieco estetyki.

Przeczytaj również: Najważniejsze zasady sadzenia tui. Unikaj tych błędów

Tuja – pielęgnacja

Tuja posadzona w dobrym podłożu nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. W pierwszych latach po przesadzeniu, może wymagać okrywania w mroźne, zimowe dni. Poza tym, dobrze jest ją co jakiś czas nawozić – na rynku jest sporo preparatów tego typu, specjalnie do iglaków. Świetnie sprawdza się obornik oraz kompost – to naturalne nawozy, bogate we wszystkie potrzebne roślinie elementy. Kompost można zrobić samemu, potrzebne jest jedynie miejsce w ogrodzie na kompostownik.

Ważnym zabiegiem jest przycinanie tuj – po zimie, gdy ziemia rozmarznie trzeba odciąć wszystkie przemrożone, połamane i osłabione gałęzie. Tuje przycina się również, aby gęstniały – szczególnie w przypadku żywopłotów zaleca się taki zabieg.

Tuja do popularna i całkiem prosta w uprawie roślina. Prawidłowo pielęgnowana, odwdzięcza się gęstym żywopłotem, który może stanowić tło do uprawy innych roślin. Sadzonki bez problemu dostaniesz w każdym sklepie ogrodniczym, natomiast można je także wyhodować samodzielnie – z nasion. To proces wymagający nieco cierpliwości, ale w gruncie rzeczy bardzo prosty.

Przeczytaj również:

Bujny i gęsty żywopłot. Harmonogram przycinania tui

Kiedy sadzić lawendę do gruntu?

żywiopłot z tui Tępy sekator może zniszczyć wygląd roślinny oraz doprowadzić do jej zakażenia grzybem. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dowiedz się, jak rozmnożyć tuję przez nasiona. To nic trudnego"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.