Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

To dlatego liście borówki amerykańskiej zasychają. Sprawdź, jak przywrócić krzewy do zdrowia

Borówka amerykańska jest bardzo popularna i lubiana. Owoce tego krzewu są niezwykle smaczne i bardzo zdrowe, choć mają niewiele kalorii. To sprawia, że krzaki te coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. Zdarza się jednak, że liście borówki amerykańskiej zasychają, co dla wielu ogrodników może stanowić powód do niepokoju. Dlatego warto zapoznać się z najczęstszymi przyczynami takiego stanu rzeczy, aby w porę zareagować. Dowiedz się, jak uratować zasychające krzaki borówki amerykańskiej.  

To dlatego liście borówki amerykańskiej zasychają. Sprawdź, jak przywrócić krzewy do zdrowia
Jeśli liście borówki amerykańskiej zasychają, należy działać bardzo szybko. Fot.ikonnikoff/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego liście borówki amerykańskiej zasychają?

Za uprawą borówki amerykańskiej przemawia nie tylko pyszny smak owoców. Są one skarbnicą witamin i cennych substancji odżywczych. Zawierają minerały, antyoksydanty, błonnik i inne związki, które dobroczynnie wpływają na nasz organizm. Ponadto krzaki borówki amerykańskiej dodają uroku każdemu ogrodowi, a ich liście efektownie przebarwiają się jesienią. Choć uprawa krzewów nie jest szczególnie trudna, wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Dość częstym problemem, z jakim mają do czynienia ogrodnicy, jest zasychanie liści borówki. Aby uzyskać obfite zbiory, należy poznać główne przyczyny tego zjawiska i podjąć odpowiednie działania. Dlaczego liście borówki amerykańskiej zasychają?

  • Niedostateczne podlewanie – borówki amerykańskie mają wysokie wymagania, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę. Ich podlewanie powinno być regularne, szczególnie w okresach suszy. Z kolei niedobór wody osłabia krzaki, a także prowadzi do usychania ich liści.

  • Niedobór składników pokarmowych – do prawidłowego wzrostu i obfitego owocowania roślina potrzebuje m.in. azotu, potasu, fosforu i magnezu. Niedobór tych elementów sprawia, że liście borówki amerykańskiej zasychają, a wzrost krzewu zostaje zahamowany.

  • Niewłaściwy odczyn gleby – krzaki te wymagają kwaśnego podłoża o pH 3,8-4,8. Z kolei zbyt wysokie pH (powyżej 5,5) może ograniczać wzrost krzewów, gdyż mają one trudności z przyswajaniem niektórych składników pokarmowych, w efekcie czego liście zaczynają żółknąć i usychać.

  • Przenawożenie – właściwe nawożenie borówki to klucz do obfitego plonowania. Należy jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie nawozów, zwłaszcza tych mineralnych, powoduje spalenie korzeni, przez co nie mogą one pobierać wody i składników pokarmowych z gleby. To sprawia, że liście borówki zasychają.

  • Choroby grzybowe – borówki nie są wolne od zagrożeń ze strony chorób, takich jak mączniak prawdziwy, szara pleśń czy fytoftoroza. Objawiają się one charakterystycznymi zmianami na liściach, w wyniku czego stają się one żółte, po czym zasychają.

  • Szkodniki – borówki mogą też atakować szkodniki, m.in. mszyce i przędziorki. Mogą one przyczynić się do zasychania liści czy osłabienia wzrostu krzaków.   

dlaczego liście borówki amerykańskiej zasychają Niewłaściwe podlewanie czy nawożenie mogą stać się przyczyną zasychania liści borówki amerykańskiej. Fot.westhimal/123RF.com

Jak uratować zasychające krzaki borówki?   

Jeśli liście borówki amerykańskiej zasychają, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. W zamian odwdzięczy się obfitymi zbiorami smacznych i zdrowych owoców. Jak uratować zasychające krzaki borówki? Podejmij następujące kroki.

  • Zadbaj o regularne podlewanie – borówki są bardzo wrażliwe na niedobory wody, gdyż mają płytki i rozgałęziony system korzeniowy. Podlewaj je regularnie, najlepiej rano lub wieczorem, zwłaszcza w czasie dużych upałów i suszy.

  • Sprawdź odczyn gleby – borówki wymagają niskiego pH, dlatego należy systematycznie kontrolować odczyn gleby.

  • Stosuj nawozy z umiarem – postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ nadmiar składników pokarmowych może negatywnie wpłynąć na roślinę, z kolei ich niedobór może skutkować słabym wzrostem i niskimi plonami.

  • Pamiętaj o ochronie krzaków – w razie zauważenia niepokojących zmian na liściach czy pędach, zastosuj odpowiednie środki ochrony roślin.

  • Przycinaj zainfekowane części – regularne usuwanie chorych liści i gałęzi pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Calypso – nowa, bardzo plenna odmiana borówki. Posadź jeszcze w tym roku

Stare odmiany jabłoni. Wyjątkowo smaczne, odporne na mrozy i choroby

Soczyste i bardziej odporne od klasycznych, ale mało znane. Uprawa białej i czarnej poziomki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.