Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Czas na wysiew gryki na poplon. To najlepsza roślina zadarniająca, odkażająca i poprawiająca strukturę gleby

Gryka kojarzy ci się wyłącznie z produkcją mąki gryczanej? W istocie ma znacznie szersze zastosowanie w branży rolniczej i spożywczej. I dlatego też chętnie wybierana jest jako roślina poplonowa – wzbogaca glebę, chroniąc ją przed erozją i rozrastaniem się chwastów. Podpowiadamy, jak wykorzystać ją po tym, gdy już zbierzesz z działki swoje warzywne i ziołowe plony.

Czas na wysiew gryki na poplon. To najlepsza roślina zadarniająca, odkażająca i poprawiająca strukturę gleby
Gryka to jedna z najlepszych roślin zadarniających i poprawiających strukturę gleby. Fot. Gabrielle Grassl/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego warto sadzić grykę na poplon?

Gryka zyskała uznanie rolników, a także ogrodników, dzięki swoim wszechstronnym właściwościom – zwłaszcza jeśli chodzi o poplony. Pozytywnie wpływa na glebę poprzez:

  • zadarnianie – gryka jest doskonałą rośliną zadarniającą. Dzięki szybkiemu wzrostowi i obfitemu systemowi korzeniowemu, skutecznie pokrywa glebę, chroniąc ją przed erozją wiatrową i wodną. Jest to szczególnie istotne w okresach międzyplonowych, kiedy gleba jest narażona na uszkodzenia,
  • odkażanie – gryka działa również jako naturalny odkażacz gleby. Jej obecność pomaga w ograniczaniu rozwoju patogenów glebowych oraz nicieni, które mogą stanowić zagrożenie dla przyszłych upraw,
  • poprawę struktury gleby – system korzeniowy gryki działa jak naturalny spulchniacz gleby. Korzenie penetrują warstwy ziemi, poprawiając jej strukturę i napowietrzając, co sprzyja lepszemu wzrostowi kolejnych roślin uprawnych,
  • wzbogacanie gleby w składniki odżywcze – po przekopaniu gryki w glebie, resztki organiczne bogate w składniki odżywcze ulegają rozkładowi, wzbogacając glebę w azot, fosfor i potas, co jest korzystne dla przyszłych upraw.

Przeczytaj również: Co siać po ogórkach na poplony? Lista warzyw i nawozów zielonych

Siew i uprawa gryki krok po kroku

Sadzenie gryki na poplon najlepiej jest planować na koniec sierpnia. Jest to optymalny moment, który pozwala roślinie na pełny rozwój przed nadejściem zimy. Należy odpowiednio przygotować dla niej środowisko.

1. Przygotowanie stanowiska

Zaleca się wykonanie płytkiego przekopu (na 2-5 cm), aby wymieszać ziemię z resztkami plonów. Pomoże to spulchnić glebę i przygotować ją do bronowania pielęgnacyjnego (zazwyczaj po upływie kilkunastu dni). Wtedy to przekopuje się glebę nawet na 15 cm, co ma na celu zniszczyć chwasty i inne rośliny niepożądane. Gryka nie wymaga specjalnych zabiegów agrotechnicznych, ale gleba powinna być wolna od chwastów i dobrze spulchniona.

Dodajmy, że idealne pH dla gryki to między 5,5 a 7. Na pewno trudno będzie wyhodować ją na glebie mocno zakwaszonej, ciężkiej, wapiennej, słabo przepuszczalnej i na glebie zupełnie suchej.

2. Wysiewanie gryki

Grykę sieje się na głębokość około 2-4 cm, w zależności od rodzaju gleby. Na lżejszych glebach można siać nieco głębiej, podczas gdy na cięższych – płycej. Zalecana norma wysiewu wynosi od 60 do 80 kg nasion na hektar, w zależności od rodzaju gleby i warunków klimatycznych.

Koniec sierpnia do najlepszy czas na wysiew gryki na poplon. Fot. Markt/CanvaPro

3. Nawożenie gryki

Gryka cechuje się niskimi wymaganiami odnośnie składników odżywczych i dobrze radzi sobie nawet na glebach o niskiej zawartości azotu. Jeśli gleba jest bogata w składniki odżywcze nawożenie staje się zbędne, w przeciwnym razie można zaaplikować niewielkie dawki nawozów azotowych i fosforowych oraz dostarczyć około 30–40 kg potasu na hektar (dla wsparcia rozwoju zielonej biomasy).

4. Pielęgnacja gryki i uprawa

Gryka jest rośliną mało wymagającą, jednak warto zwrócić uwagę na jej wczesne etapy wzrostu. W przypadku suszy, można rozważyć nawadnianie, ale zazwyczaj gryka radzi sobie bez dodatkowej irygacji.

Zabiegiem, który warto wdrożyć, aby zapobiec osypywaniu się nasion, jest niszczenie mieszanki z gryką lub samej gryki po 10 dniach od momentu jak zaczyna kwitnąć. W ten sposób udaje się wykształcić dojrzałe ziarna.

Przeczytaj również: Warzywa poplonowe. Jakie warzywa siać i sadzić na poplon?

Najczęstsze błędy w uprawie gryki

Mimo że gryka jest rośliną mało wymagającą, można popełnić kilka błędów, które będą skutkowały słabym wzrostem i niewielkimi plonami. Głównie chodzi o czas siana – sadzenie gryki na poplon zbyt wcześnie może prowadzić do nadmiernego wzrostu roślin przed zimą, co obniża jej wartość jako poplonu. Z kolei zbyt późny siew skutkuje często niewystarczającym rozwojem rośliny, a to także zmniejsza jej skuteczność.

Gryka nie jest wymagającą roślina, ale przy jej uprawie można popełnić kilka błędów. Fot. Liudmyla Liudmyla/CanvaPro

Warto też poświęcić czas na przygotowanie gleby – gryka tego potrzebuje. Jeśli zaniedbamy ten etap, dojdzie do słabego kiełkowania nasion oraz niskiej jakości plonu. Podobna sytuacja może zdarzyć się, gdy wysiew nasion będzie zbyt gęsty, za rzadki natomiast nie zapewni pełnego zadarnienia gleby.

Gryka jako roślina poplonowa oferuje szereg korzyści – poprawę jakości gleby, naturalną ochronę przed jej erozją, walkę z chwastami i wiele innych. Przestrzegając naszych wskazówek, uzyskasz dobre plony w kolejnych sezonach i będziesz mieć przygotowane stanowiska do prowadzenia swoich upraw.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak odkazić ziemię w ogrodzie po zarazie ziemniaczanej? Bez obaw będzie można na niej siać

Koniecznie wysiej te warzywa na przełomie sierpnia i września. Ten termin jest bardzo ważny

Ma intensywne kolory, szkodniki go nie znoszą. Ciekawe odmiany i uprawa zawilca wieńcowego

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.