Medinilla wspaniała to egzotyczna roślina doniczkowa o wspaniałych dekoracyjnych liściach i niesamowicie efektownych kwiatach. Pochodzi z tropikalnych zakątków Azji Południowo-Wschodniej, a jej naturalnym środowiskiem są wilgotne lasy filipińskie, gdzie występuje jako epifit na drzewach. Nie jest jednak powiedziane, że i w naszym klimacie, a dokładniej w domu, medinilla nie przyjmie się. Jeśli skorzystasz z naszych wskazówek i dokładnie poznasz wymagania rośliny, zyskasz nietuzinkową dekorację - największą dumę swojej uprawy.
Czytaj artykułCzy znasz heliotrop peruwiański? Ta piękna, pachnąca wanilią roślina to prawdziwy skarb, który ma walory dekoracyjne i użytkowe. Odpowiednio przygotowana rozsada pozwala cieszyć się urokiem kwiecistych rabat już od początku lata. Podpowiadamy, kiedy wysiewać nasiona heliotropu peruwiańskiego, jak przeprowadzić siew i rozsadę heliotropu, oraz dlaczego warto mieć tę roślinę w ogrodzie.
Czytaj artykułZimą natura zapada w sen, a ogrodnicy mogą chwilowo odpocząć od intensywnych prac. Wielu z nich jednak zastanawia się, jak mróz i zaspy wpłyną na kondycję rabat, trawnika, gleby. Czy wiosną odrodzą się one, czy będą mocno osłabione przez śniegową pokrywę? Nie będzie tak źle, jak się obawiasz. W końcu śnieg z jakiegoś powodu nazywany jest „białym złotem” w ogrodzie. Zobacz dlaczego.
Czytaj artykułCzy wiesz, że uprawa szczypiorku oznacza nie tylko korzyści dla ciebie, ale też dla ekosystemu w twoim ogródku warzywnym? Ma właściwości, z których czerpią także inne warzywa i owoce, np. odstrasza szkodniki, a przyciąga owady zapylające. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, ile dobrego daje ogrodowi uprawa szczypiorku.
Czytaj artykułAzot jest jednym z pierwiastków potrzebnych roślinom, aby prawidłowo rosły i rozwijały się. To właśnie jego obecność wpływa na to, jak przebiegają procesy metaboliczne, takie jak synteza kwasów nukleinowych, chlorofilu czy białek. W praktyce oznacza to zdrowy i bujny wzrost, soczyście zielone liście i ogólnie dobry stan zdrowia rośliny. Jak zapewnić okazom ze swojej hodowli stały dostęp do azotu? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej!
Czytaj artykułModraszka, którą wielu z nas zna jako sikorkę modrą, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i barwnych ptaków w Polsce. Nietrudno odróżnić ten gatunek od innych z uwagi na intensywnie niebieskie i żółte pióra. Choć wydaje się delikatna, w istocie jest niezwykle energiczna i… sprytna. Poznaj bliżej ptaka, który gości w polskich ogrodach w poszukiwaniu pożywienia, jednocześnie stając się ich kolorową ozdobą.
Czytaj artykułNadchodzący rok przynosi nowe wyzwania finansowe dla gospodarstw domowych. Nowe ceny za gaz są już pewne, ale to nie koniec listy obaw. Przewiduje się dalsze rosnące koszty utrzymania mieszkań i domów, a także podwyżki cen wody i za wywóz śmieci - to tematy, które budzą szczególne obawy. Jakich zmian możemy się spodziewać w 2025 roku? Znamy szczegóły.
Czytaj artykułKażdemu z nas zdarzyło się przypalić garnek – czy to wtedy, gdy coś odwróciło naszą uwagę i zbyt długo zostawiliśmy potrawę „samą sobie”, czy przy źle dobranej temperaturze i mocy palnika. Przypalony garnek nie musi jednak oznaczać katastrofy. Istnieje wiele domowych metod, które pozwalają na skuteczne czyszczenie, bez potrzeby sięgania po ostre chemikalia.
Czytaj artykułZ jednej strony obrusy rozkładamy po to, aby chronić stół przed zabrudzeniami. Z drugiej w ten sposób narażamy samą tkaninę na zanieczyszczenie, które czasem jest na tyle dokuczliwe i uporczywe, że nie daje się go w żaden sposób usunąć. Masz zabrudzony obrus po niedzielnym obiedzie z rodziną, czy wieczornym spotkaniu ze znajomymi? Dzięki tym sposobom dowiesz się, jak czyścić obrusy, żeby ich nie zniszczyć, oraz jak usunąć plamy z obrusu - od wina, przez tłuszcz, po sok i czekoladę.
Czytaj artykułJak skutecznie usunąć przebarwienia i rdzę ze sztućców? Nie potrzebujesz do tego silnych detergentów
Choć w teorii stal nierdzewna nie koroduje, w praktyce zdarza się, że wykonane z niej sztućce tracą swój blask i zaczynają źle wyglądać przez brązowe, szpecące plamy. To efekt niewłaściwej pielęgnacji, twardej wody czy nieregularnego polerowania. Jak sobie z nimi poradzić? Na szczęście nie trzeba sięgać po agresywne środki chemiczne - wystarczą proste, naturalne składniki, które znajdziesz w swojej kuchni.
Czytaj artykułGrudzień to martwy sezon w ogrodnictwie, ale zdarzają się wyjątki. Zasadzona w tym okresie pietruszka ma szansę wzrosnąć i dać smaczne, wartościowe plony wczesną wiosną. Oczywiście sukces tego przedsięwzięcia zależy od kilku czynników - wybrania właściwego terminu czy przygotowania gleby. Dziś odsłaniamy przed tobą arkana siewu ozimego pietruszki.
Czytaj artykułZaschnięty tłuszcz i brud na szafkach kuchennych to spory problem, który sprawia, że przygotowywanie posiłków jest mało przyjemne. Oczywiście możemy sobie tłumaczyć, że najlepiej jest usuwać wszystkie zabrudzenia powstające podczas gotowania od razu, ale w praktyce wiemy, że czasami jest to niemożliwe. Podpowiadamy, jak pozbyć się zaschniętego tłuszczu po smażeniu placków ziemniaczanych czy kotletów oraz innych zabrudzeń na kuchennych blatach i sprzętach.
Czytaj artykułCzy drzewa trzeba w jakiś sposób przygotować na zimę? Nie każda, ale jednak wiele odmian potrzebuje bielenia pni, które ma na celu zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem mrozów. Chodzi zwłaszcza o drzewka owocowe, szczególnie wrażliwe na zmiany temperatur. Jeśli chcesz, aby obrodziły wiosną i latem, nie pytaj, po co bielić drzewa, lecz o to – kiedy i jak zrobić to poprawnie. Odpowiedzi przygotowałam poniżej.
Czytaj artykułWoda z kranu, którą od wiosny do jesieni wykorzystujesz do podlewania roślin czy mycia narzędzi, zimą może zamarzać i stwarzać problemy. Niskie temperatury źle działają na cały system poboru wody, prowadząc nawet do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Jak temu zapobiec? Już teraz odpowiednio się do tego przygotuj.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 6
- Następna