Każdemu z nas zdarzyło się przypalić garnek – czy to wtedy, gdy coś odwróciło naszą uwagę i zbyt długo zostawiliśmy potrawę „samą sobie”, czy przy źle dobranej temperaturze i mocy palnika. Przypalony garnek nie musi jednak oznaczać katastrofy. Istnieje wiele domowych metod, które pozwalają na skuteczne czyszczenie, bez potrzeby sięgania po ostre chemikalia.
Czytaj artykułZ jednej strony obrusy rozkładamy po to, aby chronić stół przed zabrudzeniami. Z drugiej w ten sposób narażamy samą tkaninę na zanieczyszczenie, które czasem jest na tyle dokuczliwe i uporczywe, że nie daje się go w żaden sposób usunąć. Masz zabrudzony obrus po niedzielnym obiedzie z rodziną, czy wieczornym spotkaniu ze znajomymi? Dzięki tym sposobom dowiesz się, jak czyścić obrusy, żeby ich nie zniszczyć, oraz jak usunąć plamy z obrusu - od wina, przez tłuszcz, po sok i czekoladę.
Czytaj artykułJak skutecznie usunąć przebarwienia i rdzę ze sztućców? Nie potrzebujesz do tego silnych detergentów
Choć w teorii stal nierdzewna nie koroduje, w praktyce zdarza się, że wykonane z niej sztućce tracą swój blask i zaczynają źle wyglądać przez brązowe, szpecące plamy. To efekt niewłaściwej pielęgnacji, twardej wody czy nieregularnego polerowania. Jak sobie z nimi poradzić? Na szczęście nie trzeba sięgać po agresywne środki chemiczne - wystarczą proste, naturalne składniki, które znajdziesz w swojej kuchni.
Czytaj artykułGrudzień to martwy sezon w ogrodnictwie, ale zdarzają się wyjątki. Zasadzona w tym okresie pietruszka ma szansę wzrosnąć i dać smaczne, wartościowe plony wczesną wiosną. Oczywiście sukces tego przedsięwzięcia zależy od kilku czynników - wybrania właściwego terminu czy przygotowania gleby. Dziś odsłaniamy przed tobą arkana siewu ozimego pietruszki.
Czytaj artykułZaschnięty tłuszcz i brud na szafkach kuchennych to spory problem, który sprawia, że przygotowywanie posiłków jest mało przyjemne. Oczywiście możemy sobie tłumaczyć, że najlepiej jest usuwać wszystkie zabrudzenia powstające podczas gotowania od razu, ale w praktyce wiemy, że czasami jest to niemożliwe. Podpowiadamy, jak pozbyć się zaschniętego tłuszczu po smażeniu placków ziemniaczanych czy kotletów oraz innych zabrudzeń na kuchennych blatach i sprzętach.
Czytaj artykułCzy drzewa trzeba w jakiś sposób przygotować na zimę? Nie każda, ale jednak wiele odmian potrzebuje bielenia pni, które ma na celu zabezpieczyć je przed negatywnym wpływem mrozów. Chodzi zwłaszcza o drzewka owocowe, szczególnie wrażliwe na zmiany temperatur. Jeśli chcesz, aby obrodziły wiosną i latem, nie pytaj, po co bielić drzewa, lecz o to – kiedy i jak zrobić to poprawnie. Odpowiedzi przygotowałam poniżej.
Czytaj artykułWoda z kranu, którą od wiosny do jesieni wykorzystujesz do podlewania roślin czy mycia narzędzi, zimą może zamarzać i stwarzać problemy. Niskie temperatury źle działają na cały system poboru wody, prowadząc nawet do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Jak temu zapobiec? Już teraz odpowiednio się do tego przygotuj.
Czytaj artykułTwój ogród nie musi tracić uroku wraz z nadejściem zimy. Przeciwnie – to właśnie wtedy może szczególnie zachwycać… kolorami i niepowtarzalnym klimatem. Warunkiem są rosnące w nim zimozielone i mrozoodporne rośliny, które stworzą efektowną rabatę. Jakie gatunki na niej zasadzić i połączyć dla najlepszych efektów? Koniecznie sprawdź nasze podpowiedzi!
Czytaj artykułPluskwy są niesamowicie mobilne i przemieszczają się szybko, nawet pomimo braku skrzydeł. Intensywnie też się rozmnażają. To wszystko sprawia, że gdy raz pojawią się w twoim domu, ciężko będzie je wyplenić. A przecież nie można zaakceptować ich uciążliwej obecności. Co zrobić? Podpowiedzi znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułMagnolie to jedne z najbardziej efektownych roślin ogrodowych, których kwitnienie już od marca jest zwiastunem wiosny. Aby mogły pokazać swoje piękno, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed mrozem. Co zrobić z tymi pięknymi roślinami przed zimą? Jak je zabezpieczyć, co z przycinaniem? Podpowiadamy.
Czytaj artykułChryzantemy są symbolem jesieni, a w ostatnim czasie coraz bardziej kojarzone są z dekoracją ogrodów i tarasów, a nie tylko cmentarzy. Nic dziwnego, kolorowe kwiaty wspaniale komponują się w jesiennych aranżacjach z dyniami czy wrzosami. Jest jednak pewne „ale” – pod warunkiem, że rosną ładnie i zdrowo. A co, jeśli żółkną, słabo kwintą, albo są atakowane przez szkodniki? Wiemy, jak sobie radzić z tymi problemami.
Czytaj artykułCo świadczy o sukcesie w przypadku sadzenia i uprawiania czosnku ozimego? Oczywiście to, żeby główki były duże, smaczne i aromatyczne. W przypadku tej rośliny nie powinno to być trudne, choć ostatecznie dużo zależy od tego, czy wybierzesz optymalny termin sadzenia czosnku ozimego i odpowiednio przygotujesz dla niego miejsce. Gdzie sadzić czosnek ozimy? Kiedy i jak to robić poprawnie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Czytaj artykułKiedy nadchodzi koniec sezonu balkonowego, często pojawia się pytanie: co zrobić z ziemią z donic i skrzynek balkonowych? Choć wielu ogrodników decyduje się na jej wyrzucenie, w rzeczywistości jest to błąd. Ziemia ta może być cennym zasobem, który po odpowiednim przygotowaniu można wykorzystać ponownie. Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak dać jej drugie życie.
Czytaj artykułWłaśnie kończy się sezon na warzywa ciepłolubne, w tym pomidory. Wyzwaniem, jakie staje przed ogrodnikiem jest zorganizowanie odpowiednich warunków do przechowywania warzyw. Co zrobić z tymi, które nie zdążyły dojrzeć i nadal są zielone? Nie zostawiaj ich na krzaku, ale zerwij i weź do domu. Podpowiadamy, co zrobić, aby zmieniły kolor na czerwony i zachwyciły swoim smakiem jeszcze późną jesienią.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 6
- Następna