Warto przycinać winorośl, aby ją wzmocnić i zachęcić do wydawania nowych plonów oraz obfitego owocowania. Choć wiele osób myśli, że najlepszym czasem na przycinanie jest wiosna, to jesienią również warto poświęcić winorośli chwilę uwagi. W październiku przycinanie ma szczególne znaczenie dla przyszłorocznych zbiorów winogron. Dzięki naszym wskazówkom gałęzie będą się od nich uginać.
Czytaj artykułPiwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które każdego roku ozdabiają polskie ogrody swoimi wspaniałymi, pełnymi kwiatami. Te są charakterystyczne, bujne, a cieszą nie tylko oko, ale też inne zmysły swoim zapachem. Jesienne sadzenie pozwoli ci odkryć te wszystkie zalety wiosną. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać!
Czytaj artykułCzy należy przycinać hortensje jesienią? To pytanie nurtuje wielu ogrodników. Nic dziwnego, ponieważ krzewy całe swoje piękno objawiają tym, którzy należycie się o nie troszczą. W tej grupie zdecydowanie są osoby, które decydują się na przycinanie krzewów właśnie jesienią. To zabieg pielęgnacyjny, który wzmacnia je i pobudza to kwitnienia latem. Ale uwaga - nieprawidłowo wykonany spowoduje więcej szkód niż pożytku.
Czytaj artykułPlanujesz odpocząć od prac ogrodniczych w październiku? Nic z tego! Dla wielu ogrodników jest to świetny moment na zasadzenie roślin rozkwitających na wiosnę – wieloletnich, kolorowych ozdób tarasów oraz rabatek. Nie wiesz, które gatunki najlepiej odnajdą się o tej porze roku? Podpowiedzi dotyczące drzew, krzewów, bylin oraz pnączy znajdziesz poniżej.
Czytaj artykułPrawidłowe nawożenie trawnika we wrześniu i październiku pozwoli przygotować murawę na nadchodzącą zimę, utrzymać ją w dobrej kondycji i sprawi, że odrodzi się wiosną jak zielony dywan. Dzięki odpowiedniemu odżywieniu trawa staje się bardziej odporna na niskie temperatury, choroby i inne trudne warunki atmosferyczne. Dlatego tak ważne jest, aby w tych miesiącach szczególnie uważnie dobierać nawozy – najlepiej mineralne oraz organiczne. Podpowiemy, czym się różnią i w jakich sytuacjach są rekomendowane.
Czytaj artykułZastanawiasz się, co zrobić z krzakami pomidorów po sezonie? Zastosuj nasze wskazówki, aby w myśl zasady „zero waste” wykorzystać to, co się nadaje w ogrodzie i cieszyć się uporządkowanym otoczeniem, które w dodatku zostanie zasilone przez wartościowy nawóz.
Czytaj artykułNiszczycielska siła wody po raz kolejny pokazała swoją moc i bezwzględność, niszcząc mienie mieszkańców południowej Polski i realnie zagrażając ich życiu. Gdy przejdzie fala powodziowa odsłania się zdewastowany krajobraz miast i wsi, a ludzie stają przed ogromnym wyzwaniem – odbudowania swoich domów. To bardzo duży stres, mnóstwo wydatków i pytanie – skąd wziąć na nie pieniądze? Odpowiedź na nie będzie prosta, gdy zdecydujesz się wykupić ubezpieczenie domu od powodzi.
Czytaj artykułW jesiennym kalendarzu ogrodnika musi być czas na zabieg związany z podcinaniem hortensji. Ma on na celu przygotowanie krzewu do zimowego spoczynku oraz dodanie energii do tego, aby wiosną eksplodował kwiatami. To równocześnie świetny sposób na pozyskanie wartościowych, darmowych sadzonek. Trzeba tylko wiedzieć, jak przeprowadzić prawidłowe cięcie i czym wzmocnić rośliny. Zdradzę ci przepis na ekologiczny środek, który robię z tego, co mam w domu.
Czytaj artykułPięknotka to cudowny kwiat, który przez długi czas zachowuje swój wyrazisty fioletowo-czerwony kolor płodów. Gdy nastaje zima, można je obciąć i ususzyć, zachowując w domu namiastkę lata i kolorowych rabat. Chcesz tak długo cieszyć się pięknotką? Koniecznie poznaj lepiej ten gatunek i zasady związane z jego pielęgnacją!
Czytaj artykułWrzesień to dla ogrodników miesiąc przejściowy, kiedy letnie uprawy zaczynają powoli kończyć swój okres wegetacyjny, ale wciąż dostarczają nam smacznych plonów. Taka jest chociażby papryka, która we wrześniu zmienia kolor i nabiera barw sugerujących, że dojrzała i nadaje się do jedzenia. Jak pielęgnować ją u progu jesieni, żeby nabrała apetycznego czerwonego odcienia? Podpowiadamy!
Czytaj artykułJeżeli chcesz oddzielić swoją działkę od parceli sąsiada lub od chodnika, teraz będzie odpowiedni moment na zasadzenie na niej żywopłotu. Zrobisz go z wielu roślin, a jeśli zdążysz przed nastaniem przymrozków, zdążą się one ukorzenić. To oznacza tylko jedno – wiosną wszystko obudzi się do życia i będzie intensywnie rosło. Jesienny żywopłot jest bowiem zdrowszy, bardziej odporny na warunki atmosferyczne i łatwiej można go zagęścić.
Czytaj artykułCebulica syberyjska to piękny, wiosenny kwiat, który wyróżnia się na ogrodowej rabacie delikatną niebieską barwą. Jest jedną z pierwszych roślin cebulowych, które zakwitają po zimie, przyciągając wzrok intensywnym kolorem oraz subtelną formą kwiatów. Dzięki swojej wytrzymałości i łatwej uprawie, cebulica syberyjska doskonale nadaje się do ogrodów o różnorodnych stylach, od naturalistycznych po formalne rabaty. Teraz jest odpowiedni moment, aby ją zasadzić.
Czytaj artykułZbieranie wody deszczowej to rozsądny krok o ekologicznych i ekonomicznych przesłankach. Nieco więcej wątpliwości budzi odprowadzanie wody deszczowej, które są dość ściśle regulowane przepisami prawa i – co ważniejsze – kontrolowane. Warto wiedzieć, czego dokładnie dotyczą, aby nie narazić się na kary. A te są dotkliwe, bo sięgają nawet 10 tysięcy złotych. Dzięki naszym wskazówkom będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę i jak prawidłowo użytkować wodę z działki.
Czytaj artykułNastał wrzesień, a wraz z nim szereg nowych ogrodniczych wyzwań. Część kwiatów na rabatach zdążyła już przekwitnąć, sporo warzyw dojrzało i trafiło na talerze lub do słoików jako weki na zimę. Mimo krótszych dni i chłodniejszych nocy, w ogrodzie nadal sporo się dzieje. Optymistyczne prognozy pogody jeszcze bardziej zachęcają do tego, aby coś zasadzić na pustych grządkach. A roślin, które wysiewamy we wrześniu, jest całkiem sporo – wiele z nich wyda piękne plony w kolejnym sezonie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 6
- Następna