Porady ogrodnicze

Bulwiaste ogórki. Dlaczego ogórki rosną niekształtne?

Ogórki na przetwory powinny mieć prosty kształt, tak aby móc ich jak najwięcej włożyć do słoika. Niestety, nie zawsze warzywa w ogrodzie chcą z nami współpracować. Ogórki robią się niekształtne i bulwiaste, a my nie znamy przyczyny. Oto kilka powodów, przez które plony nie wyglądają tak, jak powinny.

Bulwiaste ogórki. Dlaczego ogórki rosną niekształtne?
Przyczyny bulwiastych ogórków mogą być różne. Co zrobić, by ogórki były kształtne i smaczne?/Fot.CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego ogórki rosną niekształtne?

Kształt warzyw ma znaczenie głównie, kiedy planujemy przetwory. Jeśli planujemy robić ogórki kiszone, czy mało solne, to układanie niekształtnych plonów w słoiku może być uciążliwe. Z pewnością takich zmieści się mniej niż gdybyśmy mieli proste i równe warzywa.

Aby uniknąć takiej sytuacji, należy znać potencjalną przyczynę bulwiastych ogórków. Powodów, dlaczego rosną właśnie takie warzywa, może być kilka i są one nieoczywiste.

  • Niesprzyjające warunki pogodowe

Pogoda to coś, z czym niemalże nie da się walczyć. Przyczyną bulwiastych ogórków będzie niska temperatura. Hamuje ona pobieranie odpowiedniej ilości składników odżywczych z gleby. W taki sam sposób będzie działać zbyt wysoka temperatura wywołująca suszę.

  • Nieodpowiednie podlewanie

Przyczyną bulwiastych ogórków jest nieodpowiednie podlewanie sadzonek. Zbyt małe nawodnienie warzywa i jego gleby powoduje niekształtność. Roślina jest na to szczególnie narażona podczas wysokich temperatur i upałów. Dodatkowo źle nawodnione ogórki mogą być gorzkie i mniejsze.

Aby ogórki nie były bulwiaste najlepiej podlewać je nawet dwa razy dziennie, szczególnie podczas letnich upałów. Wtedy nawadniajmy je wcześnie z rana, a następnie wieczorem, kiedy są najniższe temperatury. Wysoka temperatura może sprawić, że woda, którą podlejemy warzywa, wyparuje zamiast wniknąć w ziemię.

Duże znaczenie ma także temperatura wody do podlewania ogórków. Żeby nie były one bulwiaste, woda powinna być ciepła, najlepiej nagrzana na słońcu. Zimny strumień negatywnie wpłynie na kształt warzyw, gdyż wystąpi za duża różnica temperatur. Przez nią ogórki zwężają się w środku, tworząc nieregularny, bulwiasty wygląd.

  • Nieodpowiednie nawożenie

Nawożenie jest najważniejszą częścią pielęgnacji wszystkich roślin. Nieodpowiednie nawożenie może powodować bulwiasty kształt u ogórków. Za taką krzywiznę odpowiada m.in. niedobór potasu. Wówczas warzywo będzie przypominać gruszkę, z jednej strony małe i wąskie, a na drugim końcu przerośnięte i bulwiaste.

Czytaj także: Oprysk z pokrzywy na ogórki. Proporcje i stosowanie gnojówki z pokrzywy

Bulwiastym ogórkom przez niedobór potasu będą towarzyszyć zżółknięte krawędzie liści. Dodatkowo zauważalny będzie spowolniony rozwój młodego ulistnienia. Aby zapobiegnąć takiemu wyglądowi rośliny, wystarczy użyć domowego nawozu z popiołu drzewnego.

Niekształtność ogórka może także powodować brak azotu. Wówczas zauważyć można również zżółknięte liście i plony. Wtedy warzywo należy nawieźć domową gnojówką z pokrzywy lub z kurzego obornika. Następne ogórki będą kształtne i dorodne.

  • Słabe zapylenie przez pszczoły

Istnieją odmiany ogórka, które muszą być zapylane. Jeśli taka roślina nie dostanie odpowiedniej ilości pyłku, przybierze gruszkowaty, bulwiasty kształt. Brak zapylenia często zależny jest od deszczowej pogody. Wtedy pyłki mają ograniczoną żywotność i proces jest utrudniony.

Bulwiaste ogórki mogą być także, kiedy odmiana nie wymaga zapylenia, a mimo to dojdzie do tego procesu. Takie plony będą krzywe i brzydkie. Z tego powodu odmiany niezapylane najlepiej uprawiać pod osłoną, natomiast te, które potrzebują zapylenia w ogródku czy na polu.

  • Odmiana ogórka

Przyczyną bulwiastych ogórków może być również po prostu ich odmiana. Niektóre rodzaje warzywa, szczególnie odmiany sałatkowe mają predyspozycje do krzywizny i zwijania się. Wtedy żadna z powyższych metod nie będzie mieć wpływu na zmianę kształtu plonów. Najlepiej więc wybrać rodzaje ogórków, które będą mieć prosty kształt. Należą do nich odmiany takie jak m.in. cezar, izyd czy lider.

  • Za późne zbiory

Zbyt długie pozostawienie do wzrostu może skutkować bulwiastymi ogórkami. Takie działanie sprawi, że plony będą przerośnięte. Przez to ich kształt będzie nieregularny i niezadowalający.

Czytaj również: Dlaczego ogórki padają – żółkną i nie rosną. Jak uratować ogórki gruntowe?

Najczęstsze błędy w uprawie ogórków

Największym błędem w uprawie ogórków jest sadzenie ich w nieodpowiednim miejscu. Często wybierane są niesłusznie stanowiska w pełnym słońcu, czego te warzywa nie lubią. Plony przez to będą łatwiej przesuszone, mogą robić się bulwiaste i gorzkie.

Błędem w uprawie ogórków, który wiąże się z poprzednią pozycją, jest niewystarczające podlewanie roślin i o złych porach. Warzywa lubią dużą wilgotność. Z tego powodu najlepiej regularnie je podlewać. Pora dnia także ma znaczenie, gdyż robiąc to w południe, płyny nie przenikną do gleby, a wyparują.

Czytaj także: Ogórki nigdy nie chorują, są twarde i chrupiące. Zastosuj domowy probiotyk do ogórków

Za częste podlewanie ogórków też będzie błędem. Przelanie może spowodować gnicie korzeni rośliny lub szarą pleśń. Najlepiej nawadniać ogórki w czasie dużych upałów dwa razy dziennie. Jeśli temperatura jest umiarkowana, wystarczy robić to raz na dwa dni i stale kontrolować poziom wilgotności.

Kolejnym częstym błędem w uprawie ogórków jest gęste sianie warzyw. Każda sadzonka powinna mieć odpowiednią przestrzeń, aby móc swobodnie rozrastać się, a także pobierać składniki z gleby. W przeciwnym wypadku rośliny będą dla siebie konkurentami, kradnąc sobie wzajemnie minerały. Może to prowadzić do nieodpowiedniego wzrostu i plonowania.

Sadzonki ogórków powinny znajdować się od siebie w odległości między 15, a 20 centymetrów. Łodygi będą mieć więcej swobody i przewiewu. Zapobiegnie to również częstszemu rozwojowi chorób.

Zobacz również:

Czym pryskać ogórki od zarazy? Sprawdzone domowe sposoby na ochronę ogórków gruntowych

Zielone warzywa – moc witamin w jednym kolorze na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.