Porady ogrodnicze

Czym pryskać ogórki od zarazy? Sprawdzone domowe sposoby na ochronę ogórków gruntowych

Uprawa ogórków cieszy się dużą popularnością, a sama pielęgnacja rośliny nie należy do najtrudniejszych. Jednak ogrodnicy muszą być świadomi zagrożeń, jakie mogą płynąć z często pojawiających się u tych roślin chorób, prowadzących nawet do ich obumierania. Sprawdź, jakie choroby atakują ogórki gruntowe i jak je zwalczać za pomocą domowych sposobów.

Czym pryskać ogórki od zarazy? Sprawdzone domowe sposoby na ochronę ogórków gruntowych
Sprawdź, jakie choroby atakują ogórki i jak je zwalczać za pomocą domowych metod.Fot.123RF.com

Spis treści: 

Jakie choroby atakują ogórki gruntowe?

Ogórki są bardzo chętnie uprawianymi roślinami w wielu ogrodach. Mimo że ich pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana, to są to warzywa często atakowane przez różnego rodzaju choroby. Osłabiają one rośliny oraz niejednokrotnie prowadzą do ich obumarcia, dlatego warto mieć świadomość, jakie objawy świadczą o ich obecności. Oto najczęstsze choroby ogórków gruntowych:

  • Mączniak prawdziwy

Jest to jedna z głównych chorób, które dotykają ogórki gruntowe. Rozwija się w temperaturze powyżej 35 stopni Celsjusza i niskiej wilgotności powietrza.

To choroba grzybowa, która początkowo objawia się małymi i jasnymi plamami na obu stronach liści. Z czasem stają się one coraz większe, a ostatecznie zajmują cały liść, który zostaje pokryty specyficznym nalotem. W związku z tym liście ogórka zaczynają żółknąć, a następnie umierają.

  • Mączniak rzekomy

Jest to kolejna choroba grzybowa ogórków gruntowych. Źródłem infekcji są zarodniki przenoszone z wiatrem, a sprawcą choroby jest organizm grzybopodobny. Patogen rozwija się w chłodne i wilgotne noce oraz dni, gdy długo utrzymuje się mgła. Jest to choroba uciążliwa dla ogrodników, a poradzić można sobie z nią jedynie za pomocą ekologicznych metod.

Podobnie jak w przypadku mączniaka prawdziwego, na liściach rośliny pojawiają się specyficzne plamy, które z czasem zajmują obszar wszystkich liści. Zaczynają one usychać, a na ich spodniej stronie możemy zaobserwować ciemną grzybnię.

Przeczytaj również: Żółte plamy na liściach ogórka? Sprawdź, jak zwalczyć mącznika rzekomego dyniowatych

  • Mozaika ogórka

Mozaika ogórka to choroba pochodzenia wirusowego. Rozprzestrzenia się na różne sposoby, ponieważ może być przenoszona przez szkodniki, poprzez soki chorych roślin, a także przez zainfekowane narzędzia używane do pielęgnacji roślin. Oprócz tego źródłem infekcji mogą być resztki roślin z poprzedniej uprawy lub zainfekowane nasiona.

Na początku na młodych liściach rośliny pojawiają się charakterystyczne plamki, które je marszczą i zniekształcają. Choroba sprawia również, że na owocach pojawiają się guzki.

  • Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka

Jest to choroba bakteryjna, która jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ atakuje młode rośliny oraz te dorosłe. Do infekcji zazwyczaj dochodzi w godzinach porannych, gdy na liściach utrzymuje się jeszcze rosa. Warto również wiedzieć, że nadmierne nawożenie azotem sprzyja rozwojowi tej choroby.

Charakteryzuje się ona występowaniem na liściach jasnozielonych plam, które później obejmują całą powierzchnię. Co więcej, gdy na zewnątrz jest suche powietrze, na plamach może pojawić się dodatkowo specyficzny, śluzowaty nalot. Oprócz tego plamy będą widoczne również na owocach.

Przeczytaj również: Sposób na choroby i szkodniki ogórków. Jak zrobić oprysk z wody utlenionej na ogórki?

Czym pryskać ogórki od zarazy - domowe sposoby

Mimo wielu zagrożeń, które dotykają nasze plony, nadal mogą one pozostać zdrowe i obfite. W tym celu wystarczy zastosować domowe metody na opryski ogórków, dzięki którym w prosty i szybki sposób uratujemy nasze rośliny. Oto najlepsze sposoby:

  • Drożdże piekarskie – do przygotowania oprysku będziemy potrzebowali 100 g drożdży piekarskich, 0,5 litra mleka 3,2% oraz 10 litrów wody. Zaczynamy od rozpuszczenia drożdży w mleku, a następnie rozcieńczamy mieszankę wodą. Dodatkowo możemy do uzyskanego roztworu wlać 1 łyżkę płynnego szarego mydła, dzięki czemu ciecz będzie o wiele lepiej utrzymywała się na liściach. Tak przyrządzonym preparatem opryskujemy rośliny raz w tygodniu.

  • Soda oczyszczona – preparat, który pomoże nam zwalczyć choroby grzybowe, możemy stworzyć z 1 łyżeczki sody oczyszczonej, którą dodajemy do 2 litrów wody zmieszanych z 5 ml szarego mydła. Składniki należy wymieszać i wstrząsnąć. Tak przygotowany roztwór stosujemy jako oprysk co 3-4 dni.

  • Wyciąg z czosnku – w tym przypadku wystarczy nam jedynie 25 g ząbków czosnku i woda. Ząbki czosnku ścieramy, zalewamy litrem wody, mieszamy i pozostawiamy na 15 minut. Co kilka minut mieszamy i na koniec odcedzamy cały roztwór. Rozcieńczamy go w stosunku 1:1 i możemy nim opryskiwać rośliny kilka razy w tygodniu.

  • Wywar ze skrzypu – w tym celu 250 g świeżego ziela musimy zagotować w 1 litrze wody przez około 30 minut. Następnie preparat rozcieńczamy wodą w proporcji 1:10. Gotowym preparatem opryskujemy rośliny 3-4 razy w tygodniu.

  • Wyciąg z mniszka lekarskiego – wyciąg przygotowuje się z 200 g świeżych liści i 5 litrów wody. Mniszek należy zalać i pozostawić na 3-4 godziny. Po tym czasie możemy stosować go jako oprysk bez wcześniejszego rozcieńczania.

Przeczytaj również: Odporne odmiany ogórków gruntowych. Choroby je omijają, możesz uprawiać w ogrodzie

ogórki Przedstawiamy, które odmiany ogórków gruntowych są najbardziej odporne na choroby. Fot. 123RF.com

Jak zapobiegać chorobom ogórków?

Zapobieganie chorobom ogórków również jest rozsądnym krokiem, który pozwoli nam zachować zdrowe i obfite plony.

W tym celu możemy wysiewać nasiona odmian ogórków odpornych na choroby, zaprawiać nasiona przed siewem lub ściółkować glebę, aby liście i dojrzewające owoce ogórka nie stykały się bezpośrednio z ziemią.

Oprócz tego możemy również zdecydować się na uprawę ogórków na sznurkach lub innych podporach, dzięki czemu owoce nie pokładają się na ziemi i łatwiej podlewać je tak, aby nie moczyć liści. Co więcej, po zakończeniu uprawy powinniśmy dokładnie oczyścić grządki z pozostałych resztek i nie uprawiać ogórków w tym samym miejscu przez kolejne 3-4 lata.

Przeczytaj również: Pomidory kwitną, obficie owocują i nie chorują. Poznaj przepis na hitowy oprysk

"Rolnicy": Swojskie cytrusy w przydomowej szklarni na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.