Porady ogrodnicze

Gnojówka z mniszka lekarskiego. Niezastąpiona do nawożenia porzeczki, truskawek, borówki amerykańskiej i pomidorów

Gnojówki roślinne cieszą się dużą popularnością. Zawierają wiele cennych składników, są ekologiczne, a przy tym proste w przygotowaniu i tanie. Jedną z najcenniejszych jest gnojówka z mniszka lekarskiego, który jest niezwykle rozpowszechniony w Polsce. Jak ją zrobić i do jakich roślin stosować? Poznaj przepis na gnojówkę z mniszka lekarskiego.

Gnojówka z mniszka lekarskiego. Niezastąpiona do nawożenia porzeczki, truskawek, borówki amerykańskiej i pomidorów
Gnojówka z mniszka lekarskiego to bardzo cenny nawóz naturalny. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co zawierają kwiaty i liście mniszka lekarskiego?

Mniszek lekarski to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany do zapobiegania różnym dolegliwościom. To roślina o wyjątkowo bogatym składzie chemicznym, dlatego wykorzystywana jest w wielu obszarach. Wszystkie części mniszka lekarskiego mają biały sok mleczny zawierający taraksacynę. To właśnie dzięki tej substancji roślina zawdzięcza swoje właściwości lecznicze.

W liściach i kwiatach mniszka znajdują się składniki mineralne, m.in. potas, fosfor, żelazo, magnez, siarka i krzem. Są bogate we flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, a także witaminę C i witaminy z grupy B. W soku mlecznym występują również białka i żywica. To sprawia, że mniszek lekarski znalazł zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, lecz także w rolnictwie, a nawet ogrodnictwie.          

Przeczytaj również: Wiosenne dokarmianie porzeczki. Zrób naturalny nawóz i podlewaj, owoce będziesz rozdawać

Gnojówka z mniszka lekarskiego – kiedy i z czego zrobić?         

Mniszek lekarski zawiera w sobie wiele składników, które są korzystne dla roślin. Aby je wykorzystać, warto przygotować niezwykle cenny nawóz w postaci gnojówki, która poprawia stan roślin i wpływa korzystnie na ich kwitnienie i owocowanie. Gnojówkę z mniszka lekarskiego można zrobić z kwiatów i liści, a także z samych kwiatów lub samych liści.

To, których części roślin będziemy używać, wpływa na zawartość składników mineralnych w nawozie. Gnojówka z kwiatów mniszka to przede wszystkim bogate źródło potasu i fosforu. Dodatkowo ma ona lekko kwaśny odczyn, dlatego szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku roślin kwasolubnych. Z kolei gnojówka zrobiona z samych liści mniszka lekarskiego zawiera więcej azotu oraz ma lekko zasadowy odczyn. Co więcej, w każdym rodzaju tego nawozu znajduje się duża ilość żelaza, które jest potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju.      

Mniszek lekarski jest powszechnie dostępny – rośnie na łąkach, polach, w ogrodach i parkach. Dlatego pozyskanie surowca do przygotowania gnojówki nie powinno stanowić problemu. Aby nawóz był bogatszy w cenne dla roślin składniki, warto wykorzystać mniszek w okresie kwitnienia, czyli w kwietniu lub maju. Gnojówkę można też zrobić w lipcu, natomiast wtedy trudno zebrać rośliny z kwiatami.   

gnojówka z mniszka lekarskiego Gnojówka z mniszka lekarskiego jest nie tylko skuteczna i bezpieczna dla roślin, lecz także przyjazna dla środowiska naturalnego. Fot.123RF.com 

Gnojówka z mniszka lekarskiego – przepis

Aby przygotować naturalną gnojówkę, należy zaopatrzyć się w wiadro, rośliny mniszka lekarskiego oraz odstaną wodę kranową (lub deszczówkę, która sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy gnojówką chcemy zasilić rośliny kwasolubne). Z kolei mniszek najlepiej zbierać w godzinach porannych, kiedy rośliny są jędrne. Poniżej podpowiadamy, jak przygotować gnojówkę z mniszka lekarskiego krok po kroku.  

  1. Włóż mniszek lekarski do wiadra na około 1/3 jego wysokości. Siekanie roślin nie jest konieczne, ale jeśli zależy nam na szybszym pozyskaniu nawozy, warto je rozdrobić.

  2. Następnie zalej mniszek wodą tak, aby sięgała ona kilka centymetrów poniżej brzegu wiadra.

  3. Całość odstaw w cieniste albo półcieniste miejsce na 2-4 tygodnie. Czas fermentacji zależy od temperatury powietrza – im cieplej tym szybciej.

  4. Po kilku dniach nawóz zacznie fermentować, czego oznaką będą pojawiające się na powierzchni wody bąbelki.  

  5. Aby przyspieszyć cały proces, dokładnie mieszamy zawartość wiadra co kilka dni patykiem.   

  6. Jeśli bąbelki przestaną się pojawiać, to znaczy, że gnojówka jest już gotowa do użycia.

Warto zaznaczyć, że mniszek lekarski nie rozkłada się w wodzie w procesie fermentacji. Pozostają większe resztki, np. łodygi czy resztki kwiatów. W związku z tym należy przecedzić nawóz przed wlaniem do butelki czy konewki. Z kolei pozostałe resztki roślinne można wrzucić na kompost, co przyspieszy rozkład materii organicznej. Nie można też pominąć faktu, że gnojówka z mniszka lekarskiego nie wydziela intensywnego zapachu, jak inne gnojówki roślinne.     

Do czego i jak stosować gnojówkę z mniszka lekarskiego?

Gnojówka z mniszka lekarskiego to nawóz, który należy stosować w formie rozcieńczonej w stosunku 1:10 (1 część gnojówki na 10 części wody). Takim nawozem możemy podlewać m.in.:

  • maliny,
  • truskawki,
  • agrest,
  • porzeczki,
  • poziomki,
  • drzewa owocowe,
  • warzywa (np. kapusta, papryka, pomidory, jarmuż),
  • rośliny ozdobne.

Do zasilania roślin kwasolubnych takich jak borówka amerykańska czy żurawina, gnojówkę z mniszka lekarskiego rozrzedzamy jeszcze bardziej, w stosunku 1:15.    

Oprócz nawożenia roślin taki nawóz może służyć także do rekultywacji słabej oraz zniszczonej ziemi, gdyż zawiera pożyteczne mikroorganizmy poprawiające strukturę gleby. Co więcej, gnojówka z mniszka lekarskiego nie tylko poprawia kondycję roślin, ale również sprawia, że będą one odporniejsze na choroby i szkodniki.  

Przeczytaj również: Najlepsze naturalne nawozy do pomidorów. Stosuj regularnie, a krzaki będą uginać się od owoców

Roślinne złoto, które warto znać. Rośnie w wielu miejscach na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.