Porady ogrodnicze

Wiosenne dokarmianie porzeczki. Zrób naturalny nawóz i podlewaj, owoce będziesz rozdawać

Chcąc, by owocowanie porzeczki było bardziej obfite, należy odpowiednio zadbać o krzewy i dostarczyć im substancji odżywczych. Podlewane i właściwie nawożone rośliny wydają znacznie lepszy plon, a ich owoce są smaczniejsze i bardziej soczyste. Sprawdźcie, czym nawozić porzeczkę, by zebrać kosze pełne pysznych i zdrowych owoców.

Wiosenne dokarmianie porzeczki. Zrób naturalny nawóz i podlewaj, owoce będziesz rozdawać
Wyjaśniamy, czym nawozić porzeczki na wiosnę. Fot. 123RF.com/CanvaPro

Spis treści:

Uprawa porzeczki — najważniejsze zasady

Porzeczki ze względu na smaczne i bardzo zdrowe owoce od lat uprawiane są w polskich ogrodach. Te krzewy owocowe mają niewielkie wymagania i bardzo łatwo o nie zadbać. W naszym kraju wciąż najbardziej popularne są klasyczne odmiany o czarnych i czerwonych owocach, choć coraz więcej osób decyduje się również sadzić nowe odmiany np. różowe i białe, które charakteryzują się delikatniejszym i słodszym smakiem.

Jakie są najważniejsze zasady uprawy porzeczki?

  • Stanowisko — porzeczkę najlepiej posadzić w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, warto też wybrać miejsce osłonięte od wiatru. Rosnące w słońcu krzewy wydają znacznie lepszy plon niż te posadzone na miejscach zacienionych, a do tego owoce są dużo smaczniejsze.

  • Podłoże — krzewy nie mają dużych wymagań pod względem gleby, jednak posadzenie ich w przepuszczalnej i bogatej w próchnicę glebie przekłada się na lepsze plonowanie.

  • Sadzenie — na dwa miesiące przed posadzeniem porzeczki ziemię warto przekopać z obornikiem lub kompostem. To na starcie zapewni drzewku dawkę substancji odżywczych i wzmocni jego wzrost. Odstępy między poszczególnymi krzewami powinny wynosić 1,5-2 m, ponieważ z czasem porzeczki mogą się znacznie rozrosnąć. Wykopany dołek powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa sadzonki. Umieszczony w nim krzew należy obsypać ziemią wymieszaną z naturalnym nawozem, delikatnie ugnieść i obficie podlać. Najlepsza pora na sadzenie porzeczek to wiosna lub jesień.

  • Podlewanie — w uprawie porzeczki bardzo ważne jest nawadnianie, ponieważ krzewy preferują wilgotne podłoże. O podlewaniu porzeczek szczególnie warto pamiętać podczas letnich upałów i przedłużającej się suszy. Chcąc uniknąć nadmiernego odparowywania wody i utrzymać wilgoć w podłożu warto wokół krzewu wysypać warstwę ściółki.

  • Nawożenie — w uprawach amatorskich zalecane jest dokarmianie porzeczki naturalnymi nawozami takimi jak: kompost, obornik, biohumus czy gnojówki roślinne. Dzięki nawożeniu owocowanie porzeczek jest znacznie bardziej obfite, dlatego jest to jeden z najważniejszych zabiegów w uprawie tych krzewów.

Przeczytaj również: Posadź czarną porzeczkę w swoim ogrodzie. Jej owoce to prawdziwa bomba witaminowa

Uprawa porzeczek nie jest trudna, a owoce są smaczne i zdrowe. Fot. 123RF.com

Wiosenne nawożenie porzeczki

Nawożenie porzeczki na wiosnę jest bardzo ważne z tego względu, że to właśnie o tej porze roku na krzewach rozwijają się pąki kwiatowe, które z czasem przekształcają się w owoce. Pierwsze wiosenne nawożenie porzeczek zaleca się wykonać wczesną wiosną, a drugie jeszcze przed wegetacją, czyli zanim porzeczka zacznie rozwijać pąki kwiatowe.

Wiosenne dokarmianie porzeczki stymuluje roślinę do obfitego kwitnienia, wzmacnia wzrost owoców oraz sprawia, że plony są obfite, a gałązki wprost uginają się pod ciężarem owoców.

Czym nawozić krzaki porzeczki?

Do nawożenia porzeczek rosnących w ogrodzie najlepiej sprawdzą się nawozy organiczne — kompost, wermikompost (biohumus), obornik (najlepiej kurzy lub bydlęcy), gnojówka roślinna. Jeśli nie hodujesz zwierząt i nie kompostujesz odpadów, możesz zakupić ziemię kompostową lub obornik w formie granulowanej.

Jak stosować nawóz do porzeczek?

  • Obornik granulowany — możesz wysypać garść bezpośrednio pod krzewy lub przygotować na jego bazie gnojówkę. W tym celu do 10 litrowego wiadra z ciepłą wodą wsyp 1 litr obornika (proporcja 10 litrów wody na 1 litr nawozu), a następnie odstaw na kilka lub nawet kilkanaście dni i regularnie mieszaj. Gdy roztwór zgęstnieje, podlej nim krzewy.

  • Kompost — podobnie jak w przypadku obornika możesz podsypać nim porzeczki, co sprawdzi się również jako ściółka lub rozpuścić w wodzie. Tzw. herbatę kompostową przygowuje się łącząc wodę i kompost w proporcji 2:1. Czas "parzenia" herbaty kompostowej zależy od temperatury powietrza na zewnątrz. Jeśli jest poniżej 15 st. C – mieszankę należy zostawić na 12-36 godzin. W przypadku, gdy temperatura jest poniżej 15 st. C, herbatę zostawiamy na co najmniej 72 godziny. Po tym czasie nawóz będzie już gotowy do użycia. Na koniec należy go jeszcze odcedzić przez filtr lub sitko. Resztki kompostu można wyrzucić do kosza lub użyć jako ściółki wokół roślin.

  • Gnojówka roślinna — do nawożenia porzeczek sprawdzi się m.in. gnojówka z pokrzyw czy skórek bananowych. Wystarczy na dno wiaderka wysypać pokrojone skórki z bananów lub pokrzywy, zalać do pełna wodą, przykryć ścierką, odstawić na około 2 tygodnie i przez ten czas codziennie mieszać. Gnojówkę należy stosować w formie rozcieńczonej z wodą, w proporcji 1 dawka nawozu na 9 porcji wody.

  • Biohumus — rozcieńcz go z wodą w dawce zalecanej przez producenta.

Przeczytaj również:

Nawożenie rozsady. Sprawdź, czym i jak nawozić sadzonki — nie każdy sposób zasilania jest dobry

Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże — najlepsze i proste metody

Czym podlewać rododendrony, by obficie kwitły? Domową miksturę przygotujesz w minutę

Wyjaśniamy, czym podlewać rododendrony. Fot. 123RF.com/CanvaPro

Malinowy sposób na zdrowie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.