Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Właściwe dokarmianie roślin saletrą amonową. Jak to zrobić?

Niedostateczna ilość azotu jest przyczyną żółknięcia liści, drewnienia pędów oraz zahamowania wzrostu roślin. Nawożenie mineralne zaopatruje glebę w niezbędne składniki pokarmowe, łatwo przyswajalne i szybko dające pożądany efekt wizualny, w postaci bujnego wzrostu liści i pędów. Najczęściej używanym nawozem azotowym jest saletra amonowa. Jaki jest jej skład i jak wygląda prawidłowe nawożenie saletrą amonową?  

Właściwe dokarmianie roślin saletrą amonową. Jak to zrobić?
Saletra amonowa przyśpiesza wzrost roślin oraz zwiększa plonowanie. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się

Co to jest saletra amonowa?

Saletra amonowa NH4NO3, to nietoksyczny nawóz, który zawiera 32% azotu – 16% w formie amonowej i 16% w formie saletrzanej. Stanowią go białe i beżowe granule, o wielkości od 2 mm do 5 mm. Granule są wytrzymałe i twarde, co skutkuje odpornością na kruszenie oraz brakiem skłonności do zbrylania się.  Skład nawozu nie jest wybuchowy, więc można go bezpiecznie transportować, przechowywać i dawkować. Saletra azotowa może  zawierać wypełniacze, w postaci mączki dolomitowej, z udziałem wapnia i magnezu.

saletra amonowa Saletra amonowa sprzedawana jest w formie białych kulek. Fot.123RF.com

Stosowana jest w uprawach przydomowych, a także na większą, profesjonalną skalę. Doskonale sprawdzi się na wszystkich rodzajach gleby, przyczyniając się do poprawy jakości plonów i atrakcyjnego wyglądu ogrodu. Możliwe jest wzbogacanie nawozem kompostu, stosując do 4 kg saletry amonowej na 1 m3 przetwarzanego materiału.

Kiedy i jak stosować saletrę amonową?

Kiedy siać saletrę amonową? Nawożenie saletrą amonową możliwe jest w okresie  przedsiewnym, jak i pogłównie. Główny jej skład - azot, z łatwością przemieszcza się w glebach i jest często wymywany, więc powinien zostać zastosowany wiosną.

Czy można siać saletrę amonową w deszcz? Użycie nawozu podczas opadów bądź jesienią, może nie spełnić swojego zadania i azot przemieści się poza korzenie roślin. Nawóz zawiera wolno działający azot w formie amonowej oraz szybko działający, w formie azotanowej. Należy go dokładnie wymieszać z glebą.

Kiedy zaczyna działać saletra amonowa? Saletra amonowa szybko się wchłania i przenika do gleby, wzmacniając rośliny. Na ogół po 14 dniach mozna zobaczyć juz pierwsze efekty działania nawozu.

Dawkowanie saletry amonowej  przedstawia się następująco:

 • Warzywa nawozi się intensywnie. Szczególny brak azotu mogą odczuwać ziemniaki, buraki ćwikłowe oraz marchew. Saletra azotowa może być stosowana aż do połowy wegetacji roślin, w odstępach trzytygodniowych. Nawóz, rozpuszczony w wodzie wylewa się w rowki wokół roślin.

Oto jak go stosować:

 • marchewka, ogórek i pietruszka – do 4,5 kg na 100 m2,
 • pomidor i kapusta – do 3 kg na 100 m2,
 • groch i rzodkiewka – do 1,5 kg na 100 m2,
 • kalafior - do 7,5 kg na 100 m2,
 • por – do 6 kg na 100 m2.

Przeczytaj również: Do czego służy i kiedy stosować mączkę bazaltową?

mączka bazaltowa Mączka bazaltowa to substancja bezpieczna zarówno dla roślin, ludzi oraz zwierząt. Fot. 123RF/PICSEL

 • Krzewy i drzewka owocowe można nawozić nawozami mineralnymi w tym samym czasie, w jakim  stosowane są nawozy organiczne. Nawożenie uzależnione jest od żyzności gleby oraz wieku drzewek i krzewów i wysokości plonów. Nawożenie azotowe może wynosić do 3 kg nawozu na 100 m2 i stosowane jest wczesną wiosną. Po okresie kwitnienia stosuje się nawóz dolistnie, którego skład to 40 g saletry azotowej, 60 g mocznika, 60 g siarczanu potasu oraz 400 g nawozu fosforowego, superfosfatu, na 10 litrów roztworu. Opryskiwanie roślin i jednoczesne zastosowanie środków ochrony roślin umożliwi skuteczne zwalczanie chorób i szkodników.

 • Nawóz na trawnik tworzy saletra azotowa, w ilości około 30 g na metr2 trawnika. Korzystne działanie nawozu znajdzie swoje odzwierciedlenie w soczystej zieleni trawy i intensywnym wzroście. Rozpuszczenie nawozu na trawnik w wodzie,  zapobiegnie uszkodzeniom darni, co jest możliwe,  jeśli saletra azotowa zostanie pozostawiona w zbytnio skoncentrowanej dawce.  Roczne dawkowanie czystego azotu N na trawnik nie powinno przekroczyć 2,5 kg na 100 m2,  przy zachowaniu proporcji: zawartość azotu 4:1(fosfor P):3 (potas K). Właściwa pielęgnacja trawnika i stosowanie środków ochrony roślin wpłyną na trwałość i piękny wygląd murawy.

Jeśli nastąpi przenawożenie roślin nawozem azotowym, może wystąpić szereg objawów chorób fizjologicznych:

 • nadmierny wzrost, kosztem kwiatów,
 • kwiaty zbyt małe lub zdeformowane,
 • pozbawione soczystości, wodniste liście,
 • podatność na szkodniki i grzyby.

Metodą na zwalczenie skutków niewłaściwego nawożenia jest powstrzymanie nawożenia azotowego oraz zastosowanie potasu oraz fosforu.

Nawożenie roślin powinno odbywać się w masce przeciwpyłowej i w ochronnych okularach. Po skończonej pracy, zaleca się dokładne umycie rąk. W przypadku podrażnienia oczu oraz skóry, należy przemyć miejsca kontaktu z saletrą amonową dużą ilością wody. W razie braku poprawy, konieczne jest zasięgnięcie pomocy medycznej. Nawóz powinien być przechowywany w sposób niedostępny dla dzieci.

Przechowywanie i transport

Popularny nawóz jest szeroko dostępny w punktach sprzedaży. Granule pakowane są w różnego typu opakowania – do pudełek kartonowych, worków polietylenowych oraz worków polipropylenowych, tzw. elastycznych kontenerów,  mieszczących  nawet po 500 kg nawozu.  Saletra azotowa wymaga suchego i chłodnego  miejsca. Konieczne jest jej odizolowanie od materiałów palnych i związków chemicznych, mogących wejść w reakcję z nawozem. W jednym pomieszczeniu dozwolone jest przechowywanie do 300 ton nawozu, z uwzględnieniem szczegółowych wymagań:

 • odległości od ścian na 20 cm,
 • odległości od źródła ciepła na 150 cm,
 • odległości 1 m - między pryzmami saletry amonowej.

Umieszczenie nawozów na otwartej przestrzeni może zakończyć się ich zniszczeniem. Saletra azotowa nie jest odporna na czynniki atmosferyczne. Nawóz  można przewozić dowolnym środkiem transportu, z dbałością o jego szczelność i czystość. Saletra amonowa zaliczana jest do towarów niebezpiecznych i podlega przepisom ADR.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.