Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ma dekoracyjne liście, a ślimaki jej nie znoszą. Miodunka – ciekawe gatunki i zastosowanie

Jak ożywić zacienione zakątki ogrodu, jednocześnie odstraszając ślimaki? Miodunka, która słynie ze swoich dekoracyjnych, nakrapianych liści i kwiatów zmieniających kolory, to prawdziwy skarb dla każdego ogrodnika. Ta niezwykła bylina doskonale radzi sobie w zacienionych zakątkach ogrodu, gdzie inne rośliny mogą mieć trudności z przetrwaniem. Przedstawiamy najciekawsze gatunki miodunki i podpowiadamy, jak ją uprawiać, aby zawsze móc czerpać korzyści z jej prozdrowotnych właściwości.

Ma dekoracyjne liście, a ślimaki jej nie znoszą. Miodunka – ciekawe gatunki i zastosowanie
Podpowiadamy, jak uprawiać miodunkę w ogrodzie. Fot. speakingtomato/123RF.com

Spis treści:

Miodunka – pięknie kwitnąca roślina okrywowa

Miodunka (Pulmonaria) to bylina z rodziny ogórecznikowatych, ceniona za swoje dekoracyjne liście i barwne kwiaty. Charakteryzuje się srebrzystymi plamkami na liściach oraz kwiatami, które zmieniają kolor od różowego przez czerwony, fioletowy aż po niebieski, co czyni ją wyjątkowo atrakcyjną wizualnie. Niektóre gatunki miodunki, jak miodunka plamista (Pulmonaria officinalis), były dawniej stosowane w medycynie ludowej do leczenia chorób płuc.

Naturalnym środowiskiem miodunki są lasy liściaste Europy i Azji Wschodniej. W Polsce można ją spotkać zarówno w ogrodach, jak i w stanie dzikim. Preferuje wilgotne, próchnicze gleby i cieniste miejsca. Miodunka to roślina, która ma wiele zalet, czyniących ją idealnym wyborem do ogrodu. Dzięki kolorowym kwiatom i ozdobnym liściom miodunka wprowadza na działkę żywe barwy i ciekawą teksturę. Jej kwiaty przyciągają pszczoły i motyle, co dodatkowo ożywia przestrzeń ogrodową.

Przeczytaj również: Rośliny zadarniające. Mogą zastąpić trawnik lub wzmocnić skarpę

Jest doskonałą rośliną okrywową do cienia, która skutecznie pokrywa wolne przestrzenie pod drzewami i krzewami. Dzięki temu pomaga w utrzymaniu wilgoci w glebie i zapobiega rozwojowi chwastów. To roślina wieloletnia, które i dobrze znosi niskie temperatury. Wymaga minimalnej pielęgnacji, co czyni ją idealnym wyborem dla początkujących ogrodników.

Urokliwą miodunkę możemy uprawiać pod drzewami. Urokliwą miodunkę możemy uprawiać pod drzewami. Fot. astroknight/123RF.com

Ciekawe gatunki miodunki

Różnice między gatunkami miodunki są często tak subtelne, że trudno jest dokładnie określić, z jakim konkretnie gatunkiem mamy do czynienia. Zazwyczaj miodunka osiąga wysokość do 30 cm, tworząc duże rozety liści odziomkowych, które są owłosione od spodu. Liście te mają zielony kolor i często są ozdobione srebrzystymi plamkami na górnej powierzchni. Roślina wytwarza również mniejsze liście łodygowe. Przyjrzymy się, czym wyróżniają się najciekawsze odmiany miodunki:

  • miodunka pstra – to jeden z najbardziej popularnych gatunków. Charakteryzuje się dekoracyjnymi, nakrapianymi liśćmi oraz kwiatami, które zmieniają kolor w trakcie kwitnienia – od czerwonego po fioletowy. Jest to roślina miododajna, która kwitnie od kwietnia do maja. Doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa w cienistych zakątkach ogrodu;

  • miodunka plamista – jest ceniona nie tylko za swoje walory ozdobne, ale także za właściwości lecznicze. Jej liście są pokryte srebrzystymi plamkami, a kwiaty zmieniają kolor z różowego na niebieski. Kwitnie wczesną wiosną, od marca do maja, i jest często stosowana w medycynie ludowej do leczenia chorób układu oddechowego;

  • miodunka wąskolistna – osiąga wysokość od 10 do 35 cm. Jej kwiaty początkowo mają purpurowo-różową barwę, która z czasem zmienia się na lazurowo-błękitną. Kwiatostan jest początkowo gęsty, później staje się luźniejszy. Kielich przypomina nieco rurkę. Jest szczeciniasto owłosiony i ma pięć ząbków. Korona jest płytko rozcięta na pięć zaokrąglonych łatek. Miodunka wąskolistna preferuje gleby suche i świeże, żyzne, o odczynie obojętnym. Kwitnie w kwietniu i maju;

  • miodunka ćma – dorasta do wysokości 20-30 cm. Jej łodyga jest wzniesiona, pojedyncza lub słabo rozgałęziona, kanciasta i silnie owłosiona. Liście odziomkowe są jajowate, bez plam lub z nieznacznymi jasnozielonymi plamkami, pokryte szorstkimi szczecinkami. Młode kwiaty mają kolor różowoczerwony, a starsze czerwono-fioletowy. Kwitnie od marca do maja. Preferuje lasy liściaste oraz zarośla, zwłaszcza nadrzeczne;

  • miodunka czerwona – ten gatunek wyróżnia się intensywnie czerwonymi kwiatami, które pojawiają się już w marcu. Liście miodunki czerwonej są jednolicie zielone, bez charakterystycznych plamek. Ten gatunek preferuje stanowiska półcieniste i wilgotne gleby.

Warto również zwrócić uwagę na odmiany mieszane, które łączą cechy różnych gatunków miodunki. Zalicza się do nich m.in. Mrs. Moon o niebiesko-fioletowych kwiatach, Moonshine o jasnoniebieskich kwiatach i niemal białych liściach oraz Sissinghurst White o białych kwiatach, które kontrastują z zielonymi, nakrapianymi liśćmi.

Miodunka wąskolistna zachwyca niebieskimi kwiatami. Miodunka wąskolistna zachwyca niebieskimi kwiatami. Fot. Iri_sha/CanvaPro 

Jak uprawiać miodunkę?

Miodunka nie jest rośliną inwazyjną, ale podczas wzrostu rozwija kłącza, które powodują, że rośnie w kępach. Najlepiej sadzić 10 roślin na metr kwadratowy. Najlepiej radzi sobie w półcieniu lub cieniu. Unikaj sadzenia jej w pełnym słońcu, ponieważ może ono powodować więdnięcie i usychanie liści. Idealne miejsce to obszar pod drzewami lub krzewami, gdzie roślina będzie chroniona przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Miodunka preferuje gleby żyzne, przepuszczalne i próchnicze, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Przed sadzeniem należy przygotować glebę, usuwając chwasty i przekopując ją z dodatkiem kompostu lub obornika. Sadzenie tej rośliny warto przeprowadzać wczesną wiosną lub jesienią, zachowując odstęp około 30 × 30 cm, co pozwala jej swobodnie się rozrastać. Po posadzeniu glebę wokół rośliny powinniśmy ściółkować korą, liśćmi lub kompostem, aby utrzymać wilgoć, chronić roślinę przed mrozem i wzbogacić glebę w materię organiczną.

  • Podlewanie i nawożenie miodunki

Miodunka wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Gleba powinna być zawsze lekko wilgotna, ale nie mokra. W trakcie podlewania należy nie możemy moczyć liści, ponieważ w przeciwym razie może się to przyczynić do rozwoju chorób grzybowych. Najlepiej podlewać roślinę bezpośrednio przy korzeniach, co minimalizuje ryzyko chorób.

Przeczytaj również: Rośliny okrywowe zamiast trawnika. Te gatunki sprawdzą się najlepiej

Nawożenie miodunki najlepiej przeprowadzać wiosną, stosując kompost lub wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących. Kompost nie tylko dostarcza roślinie niezbędnych składników odżywczych, ale także poprawia strukturę gleby i jej zdolność do zatrzymywania wilgoci. Alternatywnie można używać rozcieńczonej gnojówki z pokrzywy (1:10) lub biohumusu, które są naturalnymi nawozami wspomagającymi zdrowy wzrost rośliny.

  • Kwitnienie

Miodunka zakwita wczesną wiosną, zazwyczaj od marca do maja. Jest jedną z pierwszych bylin, które wprowadzają kolory do ogrodu po zimie. Kwiaty miodunki są dzwonkowate i zebrane w luźne, baldachowate kwiatostany na szczycie łodyżek. Są miododajne, dlatego bardzo łatwo przyciągają do przydomowych ogrodów pszczoły oraz inne owady zapylające.

  • Rozmnażanie 

Najbardziej popularna metoda rozmnażania miodunki polega na dzieleniu rozrośniętych kęp wiosną po przekwitnięciu kwiatów lub jesienią we wrześniu. Każda część powinna mieć 2-3 oczka na kłączach. Sadzonki umieszcza się w rozstawie 30 × 30 cm w żyznej glebie i regularnie podlewa.

Alternatywnie miodunkę można rozmnażać przez wysiew nasion. Jednakże, aby zachować cechy odmianowe, lepiej jest rozmnażać ją przez podział dorosłych roślin.

  • Przycinanie miodunki

Po zakończeniu okresu kwitnienia warto usunąć przekwitłe kwiatostany, aby roślina nie traciła energii na produkcję nasion i zachowała estetyczny wygląd. Wczesną wiosną powinniśmy przyciąć stare, uschnięte liście, ponieważ pozwala to na rozwój nowych pędów. Usuwanie zbyt długich pędów również pomaga utrzymać roślinę w dobrej kondycji. Regularne przycinanie pomaga w zapobieganiu chorobom, takim jak mączniak, który może atakować miodunkę.

  • Choroby i szkodniki zagrażające miodunce

Miodunka jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Jednak najczęstszy problem stanowi mączniak prawdziwy, który może pojawić się na liściach w wilgotnych warunkach. Aby zapobiec jego rozwojowi, należy unikać moczenia liści podczas podlewania i zapewnić roślinie odpowiednią cyrkulację powietrza.

Problematycznie mogą również okazać mszyce, które powodują przebarwienia i deformacje liści oraz osłabiają wzrost rośliny. Kolonie mszyc często pojawiają się na młodych przyrostach wiosną. Co ciekawe, z uwagi na szorstką, włosowatą powierzchnię liści, miodunka odstrasza ślimaki.

  • Zimowanie

Miodunka jest rośliną mrozoodporną i dobrze znosi zimowe warunki. Nie wymaga specjalnego okrycia na zimę, ale warto ściółkować glebę wokół rośliny, aby chronić korzenie przed mrozem. Wiosną roślina szybko się regeneruje i zaczyna intensywnie rosnąć.

Z miodunki można przyrządzać lecznicze napary. Z miodunki można przyrządzać lecznicze napary. Fot. madeleinesteinbach/123RF.com

Zastosowanie i właściwości miodunki

Miodunka zawiera wiele cennych związków chemicznych, takich jak garbniki, saponiny i flawonoidy. Oprócz tego w znajdziemy w niej również kwas chlorogenowy, elagowy oraz rozmarynowy, które neutralizują wolne rodniki i mogą hamować rozwój komórek nowotworowych. Miodunka to także bogactwo antocyjanów, alkaloidów pirolizydynowych, krzemionki, witaminy C oraz witamin z grupy B. Dzięki tym składnikom, miodunka ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Napary z miodunki są stosowane w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma, a nawet gruźlica. Roślina ta pomaga również w oczyszczaniu płuc ze szkodliwych substancji, co jest szczególnie ważne dla osób narażonych na smog i zanieczyszczenia powietrza.

Oprócz działania na układ oddechowy miodunka ma również właściwości moczopędne i detoksykujące. Pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, wspomaga pracę nerek i może być stosowana w leczeniu kamicy nerkowej. Działa również korzystnie na układ pokarmowy, łagodząc objawy takie jak biegunka czy choroba wrzodowa.

Najczęściej miodunkę stosuje się w formie naparów i herbat. Aby przygotować napar, należy zalać suszone liście i kwiaty miodunki wrzątkiem i pozostawić do zaparzenia na około 10-15 minut. Taki napar można pić kilka razy dziennie, aby wspomóc leczenie stanów zapalnych i oczyszczanie organizmu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Krwawnica (Lythrum) – uprawa, pielęgnacja, odmiany

Kiedy przesadzać lilie? Pilnuj terminów, wybierz najlepszy sposób, by lilie znów pięknie zakwitły

Dlaczego róże nie kwitną? Poznaj możliwe przyczyny

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.