Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jaki tunel foliowy wybrać? Rodzaje i zastosowanie tuneli foliowych [PORADNIK]

Marzysz o jędrnych, czerwonych pomidorach bez oznak zarazy ziemniaczanej? A może chcesz zacząć uprawiać papryki, które potrzebują dużo ciepła, aby dojrzały przed mrozami? Koniecznie zamontuj w swoim ogrodzie tunel foliowy! To tańsza alternatywa dla szklarni, która sprawdza się równie dobrze. Dowiedz się, jaki model wybrać, jakie rodzaje są dostępne i do czego wykorzystać tę konstrukcję.

Jaki tunel foliowy wybrać? Rodzaje i zastosowanie tuneli foliowych [PORADNIK]
Zainstaluj tunel foliowy w swoim ogrodzie. Ta konstrukcja całkowicie odmieni twoje podejście do ogrodnictwa i pozwoli uzyskać wymarzone plony. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa warzyw „pod chmurką” przynosi dobre efekty, ale głównie w przypadku warzyw korzeniowych, kapustnych, strączkowych czy cebulowych. Te gatunki nie potrzebują dużo ciepła i świetnie znoszą wilgoć czy spadki temperatury. Jednak warzywa psiankowate (oprócz ziemniaków) i dyniowate nie lubią takich warunków. Wymagają też nieco więcej opieki. Aby zapewnić im właściwe miejsce do rozwoju, warto zdecydować się na tunel foliowy.

Dlaczego warto kupić tunel foliowy?

Tunel foliowy to świetny wybór, jeśli chcesz zwiększyć ilość plonów. Uprawa warzyw pod osłonami:

  • zapobiega zarazie ziemniaczanej — rośliny w tunelu nie są narażone na deszcz, który mógłby zalegać na ich liściach i tworzyć idealne miejsce do rozwoju grzybów;
  • skraca czas oczekiwania na zbiory — pod osłoną panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz, co sprzyja szybszemu dojrzewaniu warzyw.

tunel foliowy Tunel pozwala także wydłużyć sezon? Pod osłoną można uprawiać nowalijki już od początku marca. Natomiast jesienią można umieścić tam warzywa tolerujące chłód.F ot.123RF.com

Rodzaje tuneli foliowych

Większość tuneli, które są dostępne na rynku, wygląda dość podobnie. Mają półokrągły kształt i drzwi (zazwyczaj z obu stron). Różnią je:

  • rozmiary — konstrukcje mogą mieć od 2 do nawet kilkunastu metrów długości!
  • materiał, którym jest pokryty tunel — może to być folia UV, która składa się z kilku warstw. Jest odporna na działanie promieni słonecznych, mrozu i deszczu, a ponadto dobrze trzyma temperaturę wewnątrz konstrukcji. Dostępne są także tunele pokryte płatami poliwęglanu komorowego, który wyróżnia się dużą wytrzymałością. Nie trzeba go ściągać na zimę, co jest dużym udogodnieniem;
  • materiał, z którego wykonano stelaż — na rynku dostępne są konstrukcje z rurek PVC i z metalu.

Z jakiego materiału powinien być wykonany stelaż tunelu foliowego?

Stelaż tunelu foliowego powinien być na tyle mocny, aby zniósł silne podmuchy wiatru. Ponadto należy zadbać, aby był wytrzymały. Dzięki temu np. śnieg, który będzie zalegać zimą, go nie uszkodzi.

Dlatego wybierz tunel z konstrukcją:

  • z grubego metalu — stelaż jest stabilny i może wytrzymać nawet kilkadziesiąt kilogramów obciążenia. Jest dość ciężki, więc trudno go przestawić. Jednak dzięki temu doskonale sprawdzi się, jeśli chcesz postawić tunel w wietrznym miejscu. Jeśli rurki będą ocynkowane, stelaż nie zardzewieje i będzie służyć przez długie lata;
  • z rurek PVC — konstrukcja z plastiku jest dość lekka, więc można ją wygodnie przenieść na inną grządkę. Jednocześnie jest bardzo wytrzymała, znosi duże zmiany temperatury i nie rdzewieje pod wpływem wilgoci. Jednak ze względu na niewielką wagę ten model lepiej wybrać tylko do ogrodu dobrze osłoniętego od wiatru.

Pamiętaj, aby podczas wybierania tunelu zwrócić uwagę nie tylko na materiał stelażu, ale także na grubość poszczególnych elementów. Bardzo istotny jest również sposób montażu do gruntu. Od niego zależy, czy tunel pozostanie na swoim miejscu podczas porywistych wiatrów.

Do czego wykorzystywać tunel foliowy?

Jak wspomnieliśmy, tunel foliowy idealnie nadaje się do uprawy warzyw psiankowatych (z wyjątkiem ziemniaków) i dyniowatych. Jeśli chcesz hodować pod nim pomidory czy ogórki, pamiętaj, żeby zapewnić im podporę. W tym celu możesz np. przymocować bawełniane sznurki do konstrukcji tunelu i przywiązać je do łodyg poszczególnych warzyw. Ich pędy będą stopniowo pięły się ku górze. Dzięki temu owoce nie będą leżały na ziemi i nie zaczną gnić.

Uwaga! Prowadzenie w ten sposób np. arbuzów czy cukinii jest nieco ryzykowne. Tunel może nie wytrzymać ich ciężaru. Dlatego, jeśli zamierzasz uprawiać te warzywa, zrób dla nich osobną podporę, np. z metalowych prętów. Wówczas ryzyko, że konstrukcja pęknie pod ciężarem słodkich arbuzów czy cukinii będzie mniejsze.

Tunel foliowy można wykorzystywać także:

  • zimą i wczesną wiosną do uprawy warzyw, które lubią chłód, takich jak por, szpinak, musztardowce, sałata, cebula, czosnek, marchewka, pietruszka, szczypiorek, rzodkiewka, kapusta, bób czy groszek;
  • jako miejsce do przechowywania donic z kwiatami cebulowymi zimą,
  • do hodowli kwiatów ozdobnych i przeprowadzania rozsad warzyw (poza paprykami i pomidorami, które muszą mieć temperaturę powyżej 10°C, aby się rozwijać),
  • do przechowywania zebranych warzyw korzeniowych jesienią i zimą.

Dzięki tunelowi nie będziesz mieć przerwy w uprawie roślin i cały czas będziesz cieszyć się świeżymi plonami.

rośliny w tunleu Fot.123RF.com

Uprawa roślin w tunelu foliowym — najważniejsze zasady

Uprawa warzyw w tunelu foliowym wydaje się bardzo prosta. Jednak jeśli uważasz, że wystarczy zasadzić sadzonki na grządki, to jesteś w błędzie. Aby uzyskać obfite i zdrowe plony, należy pamiętać o kilku dodatkowych zasadach.

  • Ziemię w tunelu należy regularnie podlewać, nawet zimą — wiele osób zapomina, że osłona nie przepuszcza wody i nie nawadnia gleby, gdy pada deszcz. Zaniechanie podlewania może spowodować, że gleba w tunelu wyschnie na pył. Uprawa warzyw w takim miejscu z pewnością nie skończy się dobrze. Dlatego należy regularnie nawadniać glebę. Aby utrzymać wilgotną ziemię zimą, warto rozkładać na grządkach śnieg. Będzie stopniowo topnieć i nawilżać podłoże.

  • Tunel należy wietrzyć — wiosną i latem, gdy słońce zaczyna mocno grzać, temperatura pod osłonami może sięgać nawet 40°C! W takich warunkach warzywa zaczynają się gotować. Ponadto szybko wzrasta poziom wilgotności powietrza i powstają idealnie warunki do rozwoju grzybów. Aby temu zapobiec, należy codziennie (nawet w deszczowe dni!) wietrzyć tunel, otwierając drzwi i okna.

  • Ziemię w tunelu należy regularnie nawozić — jesienią warto rozłożyć obornik, który stanowi prawdziwą „bombę” cennych składników mineralnych. Tak wzbogacone podłoże uwielbiają zwłaszcza pomidory i papryki. W sezonie można używać kompostu, który będzie stanowić także świetną ściółkę i ograniczy rozwój chwastów.

  • Po zakończeniu sezonu tunel należy dokładnie umyć — do wykonania tego zadania dobrze sprawdzi się ciepła woda z dodatkiem mydła potasowego. Zawiera ono składniki, które wspierają dezynfekcję ścianek. To zapobiega rozwojowi grzybów i innych patogenów. Pamiętaj, żeby umyć konstrukcję zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Warstwa kurzu na folii czy poliwęglanie może ograniczać ilość światła, które przenika do wewnątrz.

Uwaga! Podczas uprawy w szklarni również warto stosować płodozmian. Inaczej wzrasta ryzyko przenoszenia się chorób i wystąpienia np. zarazy ziemniaczanej.

"Na zdrowie": Aromatyczne truskawki. Smakowite i odżywcze owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.