Spis treści:
Kiedy sadzić czosnek wiosenny?
Przygotowanie czosnku wiosennego do sadzenia wymaga wybrania dobrej jakości materiału rozmnożeniowego. Ważne, aby był on zdrowy i pochodził ze sprawdzonego źródła, dzięki czemu bez większych trudności uzyskamy zakładaną wielkość plonu. Polecanymi odmianami czosnku wiosennego są 'Jankiel' lub 'Jarus'.
Kiedy sadzić czosnek wiosenny? Najlepszy czas przypada na koniec marca, o ile tylko warunki pogodowe sprzyjają pracy w ziemi. Nieoczekiwane opady śniegu oraz wydłużające się przymrozki potrafią pokrzyżować szyki, dlatego warto, oprócz śledzenia kalendarza ogrodnika obserwować również pogodę. Gdy zima odpuści, a gleba po wczesnowiosennych roztopach będzie lekko przesuszona, na tyle, że uda nam się ją solidnie spulchnić oraz nawieźć, wówczas można zacząć szykować ząbki do wysadzenia.
Pamiętajmy, aby nie opóźniać nadmiernie prac w warzywniku, ponieważ cebulki zasadzone później niż do połowy kwietnia mogą nie zdążyć się dobrze ukorzenić. Skutkiem tego będą słabo rozwinięte liście i brak wykształconych główek czosnku. Gdzieniegdzie może znajdziemy niewielkie okazy, jednak daleko im będzie do oczekiwanego wyglądu plonu.
Przeczytaj również: Kiedy sadzić czosnek, żeby główki były duże? Stosuj zasady ogrodników, a plony będą obfite
Sadzenie czosnku wiosennego – najważniejsze zasady
Jeśli planujesz sadzić czosnek wiosenny na niewielkiej grządce lub w podniesionej donicy, nie musisz przejmować się dodatkowymi akcesoriami, wystarczą ci rękawiczki oraz ręczna dwustronna kopaczka ogrodowa. W nieco większym warzywniku warto zaopatrzyć się choćby w ręczną sadzarkę do cebulek, która ułatwi ich osadzanie w gruncie.
Przygotowując ogród warzywny do sadzenia czosnku wiosennego, zwróć uwagę na to, aby:
- głębokość rowków rzędowych wynosiła ok. 3-5 cm w zależności od stanu podłoża;
- odległość między kolejnymi rzędami była nie mniejsza niż 20 cm;
- ząbki z główek zostały rozdzielone tuż przed samym sadzeniem, a wybrane „cebulki” były średnie i duże, bo to zapewni lepszy plon;
- odległości pomiędzy ząbkami wynosiły mniej więcej 7 cm;
- przed zasadzeniem ząbków dokładnie spulchnić ziemię i dostarczyć jej nawóz organiczny o wysokiej zawartości niezbędnych składników mineralnych.
Idealna praktyka zakłada wykorzystanie do nawożenia warzywnika obornika, ale zawsze możemy wykorzystać świeżo przygotowany, wysoce wartościowy kompost. Po zmieszaniu go z ziemią i przygotowaniu rowków o właściwej głębokości (w podłożu gęstym i bardziej zbitym sadzi się je nieco płycej – ok. 3 cm) należy włożyć ząbki piętką w dół, czyli pionowo na dno przygotowanej bruzdy.
Po posadzeniu ząbków w podłożu, ziemię warto je solidnie ugnieść. Pozostaje już tylko czekać aż wzejdą zielone liście. Fot. CanvaPro/123rf.com
Planujesz w tym roku zabrać się wreszcie za sadzenie czosnku wiosennego? Najważniejsze zasady uprawy obejmują również naturalne ściółkowanie słomą (częściowo przekompostowaną) albo korą z drzew iglastych. Dzięki niemu da się uzyskać nawet 3 razy większe okazy. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu świeżo przygotowanych grządek z czosnkiem specjalną folią – takie rozwiązanie z kolei udaremni ptakom próby przebrania naszych przyszłych zbiorów. Na czosnek wiosenny z ekologicznej, działkowej uprawy jest więcej chętnych, niż nam się wydaje.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Lista jego właściwości jest długa. Jak uprawiać czosnek niedźwiedzi?
Czosnek i cebula zaczęły wschodzić. Co robić, czy plony są stracone?
Zbieraj w zimie łupiny z cebuli. Wiosną przydadzą się w ogrodzie