Porady ogrodnicze

Pogromca mszyc i ochrona dla roślin. Jak zrobić oprysk z mydła potasowego?

Początek kwietnia to okres, który zwykle wiąże się z intensywnymi przygotowaniami do sezonu wiosennego. Jedną z ważnych czynności jest przeprowadzenie oprysków mających na celu ochronę roślin przed działaniem szkodników oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Okazuje się, że ciekawym specyfikiem, który może w tym pomóc, jest mydło potasowe.

Pogromca mszyc i ochrona dla roślin. Jak zrobić oprysk z mydła potasowego?
Oprysk z mydła potasowego ratuje uschnięte tuje, zaatakowane chorobą grzybową. Fot. Michael Ahanov/123RF.com

Spis treści:

Na co jest mydło potasowe ogrodnicze?

Mydło potasowe (zwane również szarym mydłem) to wyrób produkowany zwykle z wodorotlenku potasu, oleju lnianego oraz dodatków. Ma dość charakterystyczny zapach i żółtawą barwę. Mydło potasowe nie zawiera żadnych syntetycznych składników, wobec czego jest szeroko wykorzystywane w kosmetyce (np. jako preparat do mycia twarzy czy włosów).

Okazuje się, że mydło potasowe znajduje również zastosowanie w ogrodnictwie. Można używać go w formie oprysku, który ochroni rośliny przed szkodnikami i chorobami. Specyfik ten wspomaga działanie różnego rodzaju środków ochrony (np. wywarów roślinnych) poprzez utworzenie specjalnej warstwy na częściach rośliny. Owa warstwa usprawnia i przedłuża działanie wspomnianych środków. Oprócz tego, mydło potasowe doskonale radzi sobie ze zwalczaniem szkodników, a także chorobotwórczych drobnoustrojów.

Oprysk z mydła potasowego zwalcza szkodniki, m.in. mszyce, a także chorobotwórcze drobnoustroje. Fot. Velleryi_G/CanvaPro

Ogrodnicze mydło potasowe można kupić w sklepie bądź przygotować je samemu. Jednak zazwyczaj zaleca się nabyć gotowy preparat, ponieważ jego samodzielna produkcja może okazać się skomplikowana i dla niewprawionych osób nie do końca bezpieczna. Wynika to z faktu, że do stworzenia mydła potasowego wykorzystuje się między innymi wodorotlenek potasu, który jest substancją niebezpieczną, ponieważ wykazuje właściwości żrące. Z tego względu konieczne może okazać się ubranie odzieży ochronnej oraz zachowanie należytej ostrożności.

Zdecydowanie łatwiejszą opcją jest kupno mydła potasowego. Koszt 100-gramowej kostki to około 12-15 zł. Ceny ogrodniczych mydeł potasowych zwykle są podobne i nie powinny przekraczać 25 zł.

Przeczytaj również: Mydło potasowe ogrodnicze - jak i kiedy stosować. Jak zrobić domowe mydło ogrodnicze?

Jak zrobić oprysk z mydła potasowego?

Warto pamiętać, że chcąc stworzyć oprysk z mydła potasowego, trzeba zwrócić uwagę na jego skład. Lepiej nie używać preparatów zawierających sód ze względu na to, że gorzej rozpuszczają się w wodzie, a ponadto mogą zaszkodzić roślinom.

Jak zrobić oprysk z mydła potasowego, które zostało wykonane na bazie naturalnych składników? Zaopatrując się w gotowy produkt w sklepie ogrodniczym, wystarczy rozcieńczyć specyfik według podanej przez producenta instrukcji.

A co w przypadku mydła potasowego w kostce? Jak zrobić oprysk z takiego produktu? Wystarczy rozdrobnić około 20 g mydła potasowego (w ten sposób lepiej się rozpuści) i wymieszać je dokładnie z 1 l ciepłej wody. Produkt należy co jakiś czas mieszać i poczekać do momentu, w którym ostygnie, a mydło rozpuści się całkowicie. Wówczas oprysk jest gotowy do użycia.

Opryskując mydłem potasowym kwiaty, trzeba pamiętać, by omijać pąki. Fot. Daniel Rudolf/CanvaPro 

Jakie rośliny można pryskać mydłem potasowym?

Oprysk z mydła potasowego można stosować w przypadku roślin, które jeszcze nie kwitną i nie rozwijają młodych pąków. Preparatu lepiej nie używać do opryskiwania młodych sadzonek. Specyfiku można używać w przypadku zaatakowania rośliny przez różnego rodzaju szkodniki, takie jak mszyce, owocówki czy przędziorki. Warto jednak zachować ostrożność, by przez przypadek nie opryskać pożytecznych owadów. Stosując oprysk, należy omijać kwiaty i skupić się na liściach i łodygach rośliny.

Mydło potasowe stosuje się również na uschnięte tuje. Oprysk można wykorzystać w przypadku, gdy roślina zostanie zainfekowana chorobą grzybową. Niektórzy ogrodnicy używają mydła potasowego do czyszczenia kory drzew owocowych.

Przed spryskaniem całej powierzchni rośliny, najlepiej wypróbować oprysk na jej fragmencie. W ten sposób można sprawdzić, w jaki sposób zareaguje na rzeczony preparat.

Przeczytaj również: Kluczowy oprysk na brzoskwinie. Wykonaj wiosną, owoce będą zdrowe i słodziutkie

Mydło potasowe na odkażanie donic

Okazuje się, że mydła potasowego można również użyć do odkażania donic. Warto wykorzystać ów środek w trakcie czyszczenia pojemników na rośliny. Dzięki temu będą one nie tylko czyste, ale również wolne od chorobotwórczych drobnoustrojów. Dbając o higienę doniczek można uniknąć między innymi pleśni rozwijającej się na korzeniach sadzonek.

Mydło potasowe to także doskonały preparat do mycia szklarni, oranżerii czy narzędzi ogrodniczych. Szczególnie w tym ostatnim przypadku można zminimalizować ryzyko przenoszenia patogenów przez szpadle, sekatory czy nożyce ogrodowe.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też:

Przygotujesz z niego i oprysk na szkodniki, i nawóz. Zadbaj o ogród bez nadmiaru chemii

Zwalcza mszyce, tarczniki i choroby grzybowe. Oprysk zrobisz z dwóch składników

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.