Porady ogrodnicze

Oryginalna ozdoba letnich rabat. Jak uprawiać liatrę kłosową?

Liatra kłosowa to oryginalna bylina cebulowa o dosyć niecodziennych rurkowatych kwiatostanach. Ma niewielkie wymagania i pięknie prezentuje się na letnich rabatach. Sprawdźcie, co warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie i jak uprawiać ją w ogrodzie. 

Oryginalna ozdoba letnich rabat. Jak uprawiać liatrę kłosową?
Liatra posiada bardzo nietypowe kwiatostany. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Liatra kłosowa — charakterystyka

Liatra kłosowa (Liatris spicata) to bylina cebulowa należąca do rodziny astrowatych. Roślina wywodzi się z terenów środkowej i wschodniej Ameryki Północnej gdzie porasta tereny wilgotnych łąk.

Liatra budzi zainteresowanie ogrodników i jest przez nich pożądana ze względu na swój dosyć niespotykany wygląd. Bylina osiąga od 60 do 120 cm wysokości i tworzy zwarte kępy złożone ze wzniesionych pędów obficie pokrytych długimi, równowąskimi listkami w kolorze zielonym. Największym atutem liatry są podłużne walcowate kwiatostany rozkwitające od góry do dołu. Każdy kwiatostan składa się z gęsto rozmieszczonych drobnych koszyczków kwiatowych. Miododajne kwiaty rurkowate rozwijają się stopniowo — od szczytu ku dołowi. W zależności od odmiany występują one w kolorze fioletowym, różowym, purpurowym czy białym.

Liatra kłosowa kwitnie od lipca nawet do października, przyciągając w tym czasie liczne motyle i pszczoły.

Co ciekawe, w Ameryce Północnej liatrę kłosową ze względu na wygląd jej kwiatów nazywa się piórkiem prerii.

Przeczytaj również: Apetyczna pysznogłówka ozdabia ogród i talerze. Jak ją uprawiać i wykorzystywać?

Liatra kłosowa — odmiany

Liatra kłosowa występuje w wielu różnych odmianach różniących się od siebie kolorystyką kwiatów oraz wysokością osiąganą przez bylinę. Najpopularniejsze odmiany liatry kłosowej to:

  • 'Kobold' – odmiana o liliowo-różowych kwiatach;
  • 'Floristan White', 'Alba' – odmiany o białych kwiatach;
  • 'Floristan Violet' – odmiana o fioletowych kwiatach;

Kwiaty liatry rozwijają się od szczytu ku dołowi. Fot. 123RF.com

Liatra kłosowa — uprawa

Liatra chętnie uprawiana jest jako bylina ozdobna w ogrodach, a także w parkach miejskich i na skwerach. Aby jednak cieszyła nas swoim pięknym wyglądem, należy spełnić jej podstawowe wymagania.

  • Stanowisko

Liatra najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Odrobina cienia raczej je nie zaszkodzi, choć gdy ma ona dużo światła, kwitnie dłużej, a kolor jej kwiatów jest bardziej intensywny.

  • Ziemia

Ta dekoracyjna bylina najlepiej rośnie na glebach próchniczych. Dobrze radzi sobie ona także w piaszczystych i kamienistych podłożach. Nie zaleca się jedynie sadzenia jej na terenach podmokłych czy nawet bagiennych, gdyż nadmiar wilgoci może doprowadzić do przegnicia korzeni.

  • Podlewanie i nawożenie

Liatra nie wymaga regularnego podlewania. Z reguły roślina dobrze znosi nawet krótkotrwałą suszę. Warto nawadniać ją jednak wtedy, gdy okres bezdeszczowy się przedłuża.

Nawożenie byliny nie jest konieczne, ale jeśli chcemy wzmocnić jej kwitnienie, możemy zasilić ją nawozem organicznym lub rozcieńczonym nawozem mineralnym.

  • Rozmnażanie i sadzenie

Liatrę kłosową można rozmnażać z nasion lub poprzez podział bulw. Najlepszym momentem na sianie jest marzec lub kwiecień, gdyż jej nasiona kiełkują przez dwa miesiące. Bulwy do ziemi można wsadzić jesienią lub wiosną.

  • Choroby i szkodniki

Zbyt mały dystans pomiędzy sadzonkami może spowodować wzrost ryzyka zakażenia chorobami grzybowymi. Warto nadmienić, że bulwy liatry kłosowej są łakomym kąskiem dla gryzoni. Warto wsadzić je do ziemi w ochronnych, ażurowych koszykach.

  • Zimowanie

Czy liatra kłosowa jest mrozoodporna? Tak, rosnąc w naszych warunkach klimatycznych roślina jest odporna na mróz i nie ma potrzeby jej okrywania na zimę. Na jesień wystarczy ściąć pędy około 10 cm nad ziemią, a na wiosnę na nowo się odrodzą.

Przeczytaj również: Kwiat z ogrodu naszych babć. Co zrobić, by malwa obficie kwitła?

Liatra świetnie sprawdzi się na latnich rabatach. Fot. 123RF.com

Liatra kłosowa — zastosowanie w ogrodzie

Liatra kłosowa ze względu na swoje oryginalne kwiatostany jest barwną ozdobą letniego ogrodu. Bardzo dobrze sprawdzi się posadzona na rabatach czy skalniakach razem z innymi bylinami np. jeżówkami, rudbekiami, liliowcami, rozchodnikami, floksami, lawendą czy trawami ozdobnymi. Można także sadzić ją wzdłuż murków, ścian czy ogrodzeń.

Kwiaty liatry kłosowej można także ścinać do wazonów lub wykorzystywać do kompozycji florystycznych.

Przeczytaj również: Jak uprawiać ostróżki w ogrodzie? Spraw, by kwitły cały sezon

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.