Porady ogrodnicze

Kwiat z ogrodu naszych babć. Co zrobić, by malwa obficie kwitła?

Malwa to wysoka wieloletnia bylina, której cechą charakterystyczną są okazałe kwiaty rosnące u szczytów pędów. Roślina ta przez lata była kojarzona z wiejskimi ogrodami. Obecnie na nowo wraca do łask, doceniana zwłaszcza przez wielbicieli ogrodów w stylu rustykalnym. Sprawdźcie, jak uprawiać malwy, by pięknie kwitły w ogrodzie.

Kwiat z ogrodu naszych babć. Co zrobić, by malwa obficie kwitła?
Kwitnienie malwy zależy w dużej mierze od stanowiska i nawożenia. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Malwa — charakterystyka

Malwa (Althaea rosea) to wieloletnia bylina, która zaczyna obficie kwitnąć w drugim roku od posadzenia. Pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego i była ceniona już przez starożytne kultury tego obszaru. Uprawiali ją między innymi Rzymianie i Grecy. 

Największym atutem malwy są jej kwiaty. Pojawiają się one w czerwcu i pięknie się prezentują aż do października. Pąki, które roślina wykształca przed kwitnieniem, mają charakterystyczny, okrągły kształt. Kwiaty są duże, a to ze względu na ich okazałe płatki. Wyrastają na krótkich szypułkach na górze łodygi. W zależności od odmiany przybierają różne barwy – od białej, przez róż i pomarańcz, aż po czerń.  

Liście malwy są również okazałe. Największe z nich dorastają do 25 cm średnicy. Mają ciemnozielony kolor i są szorstkie w dotyku. Wyrastają na pnącej się pionowo do góry łodydze, która jest dość sztywna i może osiągać nawet do 2 metrów wysokości.

Malwa — odmiany

Odmiany tej rośliny dzieli się ze względu na wygląd kwiatów. Malwy występują w przeróżnych barwach, a ich kwiatostany mogą różnić się również kształtem. To właśnie ze względu na niego, rośliny podzielono na grupy. Są to m.in.:

  • Malwy szkockie – kwiaty półkuliste, o płatkach jednakowej długości. Rośliny osiągają nawet 200 cm wysokości. 
  • Malwa wielka pełna – kwiaty o długim okółku zewnętrznym. Osiąga aż do 300 cm wysokości.
  • Malwa Chaters – kwiaty pomponowe, tworzące gęsty i zwarty kwiatostan. Nieco niższa odmiana, która dorasta do 180 cm. 
  • Fimbriata flore pleno – kwiaty pełne lub półpełne, które dość rzadko rosnące na łodydze. Karbowane płatki. 

Barwa kwiatów zależy już od konkretnej odmiany wśród powyższych grup. Wśród nich najpopularniejsze są:

  • ‘Double Apricot’— brzoskwiniowe, pełne kwiaty. 
  • ‘Double Purple’ — purpurowe kwiaty. Malwa ogrodowa ‘Black Berry’ — pełne, bordowe kwiaty. 
  • 'Chater's Chestnut' — półpełne kwiaty o czekoladowej barwie. 
  • 'Creme de Casis' — biało-różowe, pełne kwiaty. 
  • 'Nigra' — pojedyncze kwiaty o kolorze wpadającym w czerń. 

Przeczytaj również: Piękne i niewymagające pnącze do ogrodu. Jak uprawiać powojnik kwitnący?

Malwa to roślina wieloletnia i łatwa w uprawie. Fot. 123RF.com

Uprawa malwy – stanowisko i wymagania 

Stanowisko malwy powinno być słoneczne i w miarę możliwości osłonięte od wiatru. W półcieniu malwa sobie poradzi, ale nie wyda tak okazałych kwiatów. Wymaganie glebowe tej rośliny są niewielkie. Wyrośnie niemal wszędzie, ale najpiękniej zakwitnie, jeśli posadzimy ją w ziemi próchniczej, przepuszczalnej, o odczynie pH 6-7. Sprawdzi się gleba piaszczysto-gliniasta, która utrzyma optymalny dla malwy poziom wilgoci. 

Malwy sadzi się wczesną jesienią lub wiosną (w kwietniu). Zazwyczaj zakwitają już w pierwszym roku po posadzeniu, ale dopiero na drugi rok ukażą swój pełny potencjał w kwestii kwiatów. Jeśli zostawi się je na stanowisku po przekwitnięciu, malwy będą żyć jeszcze co najmniej dwa kolejne lata, ale kwitnienie nie będzie już tak spektakularne. Zebranie i posianie nasion takiej starszej już rośliny również może niestety nie dać spodziewanego efektu. To dlatego, że malwa często się krzyżuje i może przez to wydać nasiona, z których wyrosną sadzonki niepodobne do rośliny matecznej. Może to być jednak pole do własnych eksperymentów hodowlanych. 

Malwy najbardziej lubią słoneczne stanowiska. Fot. Pixabay

Wysiew i sadzenie malwy

Nasiona malwy można zakupić i samodzielnie wysiać albo też nabyć gotowe roczne sadzonki. Ta druga opcja jest o tyle ciekawsza, że jeśli kupisz sadzonki na wiosnę, kwiatów doczekasz się już latem. Tak samo będzie w wypadku wysiewu odmiany jednorocznej. Jeśli chodzi natomiast o dwuletnią odmianę malwy uprawianej z nasion, w czerwcu bądź lipcu należy wysiać je do inspektu, tunelu foliowego lub na rozsadnik. Te akcesoria spełnią dla kiełkujących roślinek rolę małej szklarni. Jesienią lub wiosną kolejnego roku młode malwy umieść w miejscu docelowym, pamiętając o kilkudziesięciocentymetrowym rozstawie. 

Podlewanie i nawożenie malwy

Podlewania wymagają tylko młode sadzonki malwy. Starsze doskonale sobie poradzą bez dodatkowego nawadniania, chyba że panują przedłużające się upały i gleba całkowicie przeschła. Co więcej, nadmiar wody może spowodować pojawienie się chorób grzybowych. Podczas podlewania trzeba uważać, żeby nie polać łodygi i liści.

Bardzo ważne, by nie przesadzić z nawożeniem malwy. Kwiaty tylko wtedy będą optymalnie się rozwijać. W okresie wegetacji zrób to 2-, maksymalnie 3-krotnie. Użyj wieloskładnikowego nawozu mineralnego. Przed posadzeniem warto wzbogacić ziemię o nawóz organiczny lub kompost.  

Większe odmiany malwy wymagają jakiejś formy podparcia, zwłaszcza jeśli nie rosną przy ścianie lub ogrodzeniu. Sprawdzi się tu duże tyczki, ewentualnie drabinki. Pamiętaj jednak, że nie jest to roślina pnąca.  

Ostatnim ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Właśnie to sprawi, że nowe kwiaty malwy będą pojawiać się szybciej, a te, które roślina już wydała, będą ładniejsze. 

Choroby i szkodniki malwy 

Malwa jest dość wytrzymałą rośliną, ale mimo to mogą pojawić się problemy. Oto najczęściej spotykane: 

  • rdza malwy, czyli choroba grzybicza objawiająca się występowaniem żółtych plamek na liściach i łodydze rośliny. Zwalcza się ją, usuwając porażone liście i spryskując malwę specjalistycznym preparatem grzybobójczym. Opryski wykonuje się co dwa tygodnie. 
  • pchełki ślazowe to nie wielkie szkodniki, które wygryzają w liściach malwy otwory. Naturalnym sposobem na te chrząszcze jest opylanie roślin mączką bazaltową. 
  • gąsięnice, które chętnie raczą się młodymi liśćmi lub pąkami malwy to powszelaczek malwowiec i warcabnik ślazowiec. Skuteczne na nie będą opryski, na przykład naturalne wywary z piołunu lub wrotyczu. Jeśli one nie pomogą, sięgnij po chemiczne środki ochrony roślin.  

Malwy to przepiękne i mało problematyczne kwiaty. Przy odrobinie wysiłku pięknie ozdobią twój ogród. Jeśli jesteś fanem tradycyjnych aranżacji przestrzeni zielonych, to bez wątpienia rośliny dla ciebie.

Malwy idealnie pasują do ogrodów rustykalnych. Fot. Pixabay

Malwa — zastosowanie w ogrodzie

Malwa kojarzy się przede wszystkim z wiejskim ogrodem i to właśnie rustykalne klimaty najbardziej pasują do tej rośliny. Inne kompozycje ogrodowe, w jakich malwa się sprawdzi, to aranżacja romantyczna czy naturalistyczna. Rośliny najczęściej sadzimy w rządku, przy płocie czy ścianie domu. Na rabatach również sprawdzą się doskonale, pamiętajmy jednak, że są dość wysokie, dlatego mogą zasłaniać niższe kwiaty. Malwy występują w wielu różnych odmianach, także jednorocznych, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie sadzonek lub nasion. 

Malwa — ciekawostki

Mało kto wie, że malwa wykorzystywana jest jako produkt leczniczy. Główne zastosowanie malwy to wspomaganie zwalczania objawów przeziębienia oraz stanów zapalnych gardła i jamy ustnej. To przede wszystkim zawarty w nich śluz odpowiada za właściwości lecznicze. Jednak malwa jest również wykorzystywana w wielu innych dolegliwościach i chorobach. Ponieważ zawiera nie tylko śluz, ale także garbniki i olejki eteryczne, wspiera działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, kojące i regenerujące błony śluzowe. 

Co można zrobić z malwy? W większości przypadków malwę wykorzystuje się w postaci naparu, sporadycznie stosuje się nalewki, maceraty i maści. Aby przygotować napar, należy od 1,5 do 2 łyżeczek kwiatów malwy wsypać do kubka i zalać 250 ml gorącej wody. Po zaparzeniu pod przykryciem przez ok. 10 minut gotową herbatę należy odcedzić i pić małymi łykami. Można dodać miód do smaku. Zalecane jest wypijanie od dwóch do trzech szklanek naparu dziennie, ale należy go pić maksymalnie przez 7-8 dni. 

Przeczytaj również: Dlaczego hibiskus ogrodowy nie kwitnie, gubi pąki, usycha?

Fot. 123RF.com/ Wikimedia, Scot Nelson, CC

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.