Porady ogrodnicze

Dlaczego hibiskus ogrodowy nie kwitnie, gubi pąki, usycha?

Hibiskusy znane są z okazałych i kolorowych kwiatów przypominających wyglądem róże. Na świecie występuje ok. 300 odmian, z czego kilka można spotkać w naszym klimacie. Dowiedz się, jak wygląda jego pielęgnacja i jakie są najczęstsze błędy w uprawie hibiskusa ogrodowego.

Dlaczego hibiskus ogrodowy nie kwitnie, gubi pąki, usycha?
Fot. 123RF.com/ Wikimedia, Scot Nelson, CC
REKLAMA

Spis treści:

Hibiskus ogrodowy – charakterystyka

Hibiskusy to rośliny żyjące w strefie tropikalnej. Są głównie spotykane w Chinach i na Tajwanie. Przybierają tam formę drzewiastą i sięgają nawet 6 m wysokości. Nazywane są też ketmiami syryjskimi. To jedna z zaledwie kilku odmian występujących w klimacie umiarkowanym.

Hibiskus ogrodowy charakteryzuje się szerokimi, ząbkowatymi i błyszczącymi liśćmi w kolorze ciemnozielonym. Szczególną ozdobą hibiskusa ogrodowego są okazałe i gęsto rosnące kwiaty. Mogą przybierać różne kolory, m.in. czerwony, fioletowy, biały, pomarańczowy, różowy, błękitny czy dwubarwny. W ogrodach sadzi się go jako krzew ozdobny. W uprawie może osiągać wysokość od 1,5 do 2 m.

Hibiskus ogrodowy kwitnie dość późno, bo od końca lipca do września. Kiedy większość roślin już przekwita, ketmia syryjska zaczyna zachwycać bogactwem kolorów.

Przeczytaj również: Z jego kwiatów zrobisz pyszną i zdrową herbatę. Jak uprawiać hibiskus w ogrodzie?

Hibiskus pięknie prezentuje się w ogrodzie, a z jego kwiatów można zrobić pyszną i zdrową herbatę. Fot. Unsplash

Hibiskus ogrodowy – wymagania

Hibiskus ogrodowy wymagania ma dość wysokie. Przede wszystkim potrzebuje dużo światła, dlatego należy zapewnić jej stanowisko dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Lubi wilgoć, ale źle reaguje na stojącą wodę. Nie powinno się też doprowadzać do przesuszania rośliny. Dla ketmii syryjskiej najlepsza będzie próchnicza, przepuszczalna i żyzna gleba o obojętnym lub lekko kwaśnym pH.

 Hibiskus ogrodowy jest raczej odporny na mrozy występujące w naszym klimacie. Może przetrwać nawet do -20°C. Mimo to lepiej okryć go na zimę i zabezpieczyć system korzeniowy, aby nie przemarzł.

Hibiskus ogrodowy – uprawa

Jeśli chcesz rozpocząć uprawę hibiskusa ogrodowego, zrób to pod koniec maja lub w czerwcu. Jest to najlepszy czas na posadzenie krzewu, ponieważ dość późno zaczyna okres wegetacji. Jeśli natomiast zamierzasz zmienić jego dotychczasowe miejsce, masz na to czas od jesieni do wiosny.

Hibiskus ogrodowy lubi stale mieć wilgoć, dlatego pamiętaj o regularnym podlewaniu. Uważaj jednak by roślina nie stała w wodzie, gdyż może to zniszczyć korzenie. Najlepiej posadź ją na przepuszczalnej glebie, która nie doprowadzi do zastojów.

Aby hibiskus ogrodowy mógł zdobić twój ogród gęstymi kwiatami, potrzebuje dużo składników odżywczych. Konieczne będzie więc jego nawożenie. Najlepiej sprawdzą się płynne nawozy do krzewów ozdobnych. Stosuj je od pojawienia się pierwszych pąków do lipca. W sierpniu należy zaprzestać nawożenia, aby nie przedłużać czasu wegetacji. Inaczej krzew nie przygotuje się do zimy.

Marzysz o tym, by twój hibiskus ogrodowy był cały obsypany kwiatami? Jeśli tak, to podcinaj roślinę co sezon, ponieważ kwiaty wyrastają tylko na tegorocznych pędach. Przycinanie starych pobudzi nowe do wzrostu, a to z kolei sprawi, że roślina się zagęści i kwiatów będzie więcej.

Na zimę zabezpiecz ketmię przed mrozem. Możesz wykorzystać np. kaptur z agrowłókniny. U nasady przysyp krzew korą lub liśćmi, aby ochronić system korzeniowy. Pamiętaj o tym, szczególnie gdy mieszkasz w zimniejszych rejonach.

Jak widać, hibiskus ogrodowy wymagania ma dość wygórowane. W końcu jest to roślina pochodzenia tropikalnego. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji z pewnością odwdzięczy się bogatym ukwieceniem.

Przeczytaj również: Ten ważny zabieg wykonaj w marcu. Hibiskus będzie gęsty i obsypie się kwiatami

Niewłaściwe przycinanie hibiskusów należy do głównych przyczyn słabego kwitnienia lub jego braku. Fot. 123RF.com

 

Błędy w uprawie hibiskusa ogrodowego

Z racji tego, że hibiskus ogrodowy jest dość wymagającą rośliną, to łatwo popełnić błędy w uprawie. Na błyszczących, ciemnozielonych liściach pojawią się zżółknienia, a roślina nie zakwitnie.

Dlaczego hibiskus ogrodowy gubi liście i pąki, nie kwitnie oraz żółknie? Oto najczęstsze przyczyny:

  • przelewanie;
  • lanie wodą liści i kwiatów;
  • niedostateczna ilość wody, przesuszanie;
  • niestosowanie nawozów, przez co roślinie brakuje składników odżywczych;
  • nieprzycinanie starych pędów, a tym samym brak pobudzania rośliny do dalszego, wzrostu;
  • nieokrywanie krzewu na zimę, przemarzanie.

Dlaczego hibiskusowi ogrodowemu żółkną liście?

Żółknące liście to problem, z którym często mierzą się hodowcy hibiskusa ogrodowego. Jedną z przyczyn jest niedostateczna albo nadmierna wilgotność podłoża.

Liście mogą zżółknąć, gdy rośliny są zbyt intensywnie podlewane. Hibiskusowi nie sprzyja również suche podłoże. Należy zapewnić mu stale wilgotną glebę. W upalne dni warto podlewać go częściej.

Dlaczego hibiskusowi ogrodowemu żółkną liście? Przyczyną może być także niedostateczne nawożenie. Jest to bardzo prawdopodobne, gdy mimo złej kondycji liści hibiskus kwitnie. Składniki odżywcze pobierane z gleby są zużywane na utrzymanie kwiatów. Dzieje się to kosztem liści, które, pozbawione potrzebnych substancji, żółkną.

Nadmiar nawozu również prowadzi do blaknięcia liści. Przez nadmiar soli mineralnych w podłożu roślina ma problem z pobraniem potrzebnych mikroelementów.

Hibiskus jest krzewem lubiącym światło, dlatego posadzenie go w mocno zacienionym miejscu sprawi, że liście będą blade, a roślina nie będzie rozwijać się tak, jak powinna.

Plamy na liściach hibiskusa mogą powstawać również na skutek choroby grzybowej. Fot. Wikimedia, Scot Nelson, Creative Commons Zero

Dlaczego hibiskus ogrodowy nie kwitnie?

Kwiaty to główna ozdoba hibiskusa ogrodowego, dlatego ich brak to problem dla każdego ogrodnika. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego hibiskus ogrodowy nie kwitnie, może być kilka, m.in.:

  • przelanie;
  • przesuszenie rośliny;
  • niedostateczne nasłonecznienie;
  • brak składników odżywczych w glebie.

Jeśli ketmia syryjska ma mało kwiatów, to warto przyciąć ją na wiosnę, aby się zagęściła.

Dlaczego hibiskus ogrodowy gubi pąki?

Gubienie pąków hibiskusa ogrodowego najczęściej spowodowane jest niedostateczną ilością wody. Pamiętaj, żeby w czasie rozkwitu częściej podlewać roślinę. Uważaj jednak, aby nie polewać pąków wodą, ponieważ zdecydowanie im to nie służy.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego hibiskus ogrodowy gubi pąki, to odpowiedzią może być niewłaściwe nawożenie. Roślinie brakuje związków odżywczych, przez co nie jest w stanie utrzymać rozwijających się kwiatów. Szczególnie ważne jest nawożenie hibiskusa potasem.

Zbytnia ilość soli mineralnych w glebie również nie służy roślinie i może powodować opadanie pąków. Dlatego w czasie stosowania nawozów zachowaj umiar.

Dlaczego hibiskus ogrodowy gubi liście?

Gubienie liści przez hibiskusa ogrodowego nie musi zwiastować żadnej choroby. Jeśli dzieje się to jesienią, to nie masz się czym martwić. Jest to naturalny proces, który oznacza przygotowywanie się rośliny do zimy.

Dlaczego hibiskus ogrodowy gubi liście w okresie wegetacji? Znaczy to, że dzieje się z nim coś niedobrego. Najczęstszą przyczyną jest susza. Pamiętaj o regularnym podlewaniu zwłaszcza w czasie upałów i podczas kwitnienia.

Nadmiar wody również prowadzi do żółknięcia, a potem opadania liści. Gleba ma być wilgotna, ale nie całkiem rozmoczona.

Najgorszą możliwą przyczyną opadania liści może być choroba, która ostatecznie prowadzi do śmierci hibiskusa.

Jeśli zależy ci na zdrowym krzewie i pięknych kwiatach hibiskusa ogrodowego, uprawa musi być stale pielęgnowana. Zapewnij swoim krzewom dogodne warunki i stosuj odpowiednie nawozy, a roślina odwdzięczy się bogactwem kwiatów i z pewnością stanie się ozdobą całego ogrodu.

Przeczytaj również: Dlaczego fuksja marnieje – nie kwitnie, gubi pąki, usycha? Poznaj najczęstsze powody

Przy niedostatecznej ilości wody i nawozu fuksja zaczyna słabnąć i więdnąć. Fot.pixabay.com/CC Search

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego hibiskus ogrodowy nie kwitnie, gubi pąki, usycha?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.