Spis treści:
Uprawa ogórków w trocinach
Ogórki można wysiewać bezpośrednio do gruntu, ale dużo lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze przygotowanie sadzonek. Można to zrobić na mnóstwo sposobów. Mało znaną metodą jest wysiewanie ogórków w trocinach (jest to tzw. metoda japońska). Nie wymaga dużych nakładów czasu i pracy, a rezultat przekroczy wszelkie oczekiwania. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednie trociny. Nie zaleca się używania materiału z płyt pilśniowych czy wiórowych, gdyż zawierają duże ilości składników adhezyjnych, które negatywnie wpływają na kiełkowanie nasion i wzrost sadzonek. Do tego celu najlepiej przeznaczyć trociny po obróbce drewna naturalnego. Można je przygotować samodzielnie lub kupić w sklepie czy tartaku. Zanim przystąpimy do czynności, trociny należy najpierw oparzyć wrzącą wodą (2-3 razy), aby zmyć z nich kurz oraz dużą ilość składników żywicznych.
Po wybraniu odpowiednich pojemników, w których będą rosły ogórki, wypełniamy je trocinami (1/4 objętości). Następnie zalewamy odpady drewniane gorącą wodą, po czym lekko je ugniatamy. Nasiona układamy na powierzchni trocin (ważne jest, aby była między nimi odpowiednia odległość). Przysypujemy ogórki tymi samymi wilgotnymi trocinami, po czym przykrywamy pojemniki szczelną pokrywką lub nieprzezroczystą folią. Wysiane nasiona ustawiamy w ciepłe miejsce. Pierwsze pędy będą widoczne już po 2-3 dniach po wysiewie. Wówczas rośliny należy podlać i przenieść je do jasnego pomieszczenia. Z kolei po pojawieniu się pierwszych 2-3 liści sadzonki będą gotowe do przesadzenia na miejsce stałe. Nie ma potrzeby uprawiania ogórków w trocinach dłużej, ponieważ w takim podłożu nie ma zapasów składników odżywczych.
Uprawa ogórków w trocinach przyspiesza kiełkowanie nasion i zwiększa odporność roślin na choroby. Fot.Andrey Sayfutdinov/CanvaPro
Zalety uprawy ogórków w trocinach
Zalet uprawy ogórków w trocinach jest wiele, a wielu ogrodników potwierdza jej skuteczność. Trociny mają luźną strukturę, dzięki czemu pozwalają zachować odpowiedni poziom wilgoci oraz stymulują wzrost systemu korzeniowego. Ponadto taka metoda uprawy zapewnia szybkie kiełkowanie nasion, co przekłada się na wcześniejsze zbiory (nawet o 2-3 tygodni wcześniej niż w przypadku sadzenia metodą tradycyjną). Wyhodowane w ten sposób sadzonki ogórków nie będą podatne na różnego rodzaju choroby. Dużym plusem jest też to, że taka metoda pomaga uratować delikatny system korzeniowy młodych roślin przed uszkodzeniem (zwłaszcza podczas przeniesienia siewek do gruntu).
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co zrobić, gdy nasiona nie wykiełkowały? Przygotuj domowy aktywator, szybko wyrosną
Ziemia do pomidorów. W jakiej ziemi siać i sadzić pomidory?
Ogórki śremskie. Stara odmiana, którą warto posadzić w ogrodzie