Spis treści:
Ogórek śremski – najlepszy do kiszenia i konserwowania
Na sklepowych półkach najczęściej spotykamy ogórki gruntowe i szklarniowe. To główny podział stosowany w mniejszych i większych dyskontach. A przecież tak naprawdę odmian ogórków jest wiele i każda czymś się wyróżnia. Kluczowy jest smak, choć pełen kształt i żywo zielony odcień skórki bez żółtych przebarwień to również uciecha dla zmysłów. Tego, że najlepsze ogórki można jeść w skórce bezpośrednio z grządki, otrzepując je tylko z resztek ziemi, niektórzy nie potrafią sobie wyobrazić. Jednak to właśnie w tej formie są one najbardziej atrakcyjne.
Tradycyjne odmiany są soczyste, a ich skórka, krucha i wyrazista, kryje w sobie najwięcej wartości. Uprawiane w przydomowym ogródku w sposób ekologiczny nie potrzebują obierania. Ogórki śremskie, najlepsze do kiszenia i konserwowania, pojawiają się wcześnie, bo już do 60 dni od wysiewu nasion, a obfitość plonów zaskakuje. Spośród wszystkich bardzo starych odmian to właśnie one są wysoce odporne na choroby, dlatego intensywne owocowanie przekłada się na równie pokaźne zbiory. Już od połowy lipca można gromadzić je do konserwowania, kwaszenia lub po prostu pogryzania na surowo.
Przeczytaj również: Odporne odmiany ogórków gruntowych. Choroby je omijają, możesz uprawiać w ogrodzie
Uprawa ogórka śremskiego
Ogórki śremskie to odmiana, której uprawa nie jest ani specjalnie skomplikowana, ani nadmiernie wymagająca. Doskonale nadaje się do prowadzenia w chłodnych, niskich tunelach oraz w gruncie, przystosowana do wczesnych zbiorów.
Forma uprawy nie wpływa na plenność sadzonek. Ogórki śremskie owocują obficie zarówno w szklarni, jak i w gruncie. Fot. 123rf.com
Aby sadzonki dały najwięcej owoców, konieczne jest zapewnienie im korzystnych warunków glebowych oraz wybranie właściwego stanowiska.
- Wysiew
Jeśli zdecydujesz się na wysiew w szklarni, zacznij pracę już w kwietniu. Planujesz wysiew bezpośrednio do gruntu? Zrób go dopiero w maju.
- Gleba
Odmiana najlepiej przyjmie się i zaowocuje w podłożu próchniczym, przepuszczalnym, bogatym w składniki odżywcze. Wszelkie braki należy rekompensować odpowiednim nawozem mineralnym. Ważne, aby ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Uprawa ogórków śremskich nie powiedzie się w glebach zimnych i ciężkich, tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. Za to rośliny rozwiną się na glebach piaszczysto-gliniastych, czarnoziemach, madach i lessach.
- Rozstawa
Pod uprawę ogórków śremskich przygotuj grządkę, zachowując właściwe odległości między sadzonkami. Optymalny dystans to 15-20 cm pomiędzy roślinkami. Kolejne rzędy powinny być odsunięte od siebie o co najmniej 80 cm.
- Stanowisko
Ciepłe i słoneczne, a przy tym osłonięte od wiatru. Podłoże powinno w tym miejscu łatwo się nagrzewać, ale nie przesychać.
- Wymagania pokarmowe
Ta odmiana ma umiarkowane wymagania pokarmowe, jednak odżywianie podłoża nawozami organicznymi domowej produkcji nie będzie dla niej wystarczające. Konieczne jest regularne dostarczanie brakujących składników aktywnych pod postacią dobrze przyswajalnych nawozów mineralnych.
Odpowiednio prowadzona uprawa ogórków śremskich zapewni ci wczesne, obfite owocowanie, a zdrowe i żywo zielone warzywa z jasnymi smugami będziesz mógł zbierać z grządki aż do końca września. Nie masz ich jeszcze w swoim katalogu roślin na ten sezon? Koniecznie zrób na nie miejsce, bo tak wyrazistych ogórków do kiszenia nie dadzą ci inne odmiany.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Te odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Sprawdź, zanim wysiejesz
Sadzenie ogórków do gruntu. Kiedy sadzić ogórki i co dodać do ziemi, by zdrowo i obficie rosły?
Nowy sposób na zdrowe i chrupiące ogórki. Ekologiczny suplement do ogórków