Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Sprawdź, zanim wysiejesz

Chcesz zasiać ogórki na działce z zamiarem zakiszenia ich po zbiorach? Poznaj odmiany ogórków, które najlepiej sprawdzą się do kiszenia, a po wyjęciu ze słoika będą chrupiące, jędrne, bez pustych dziur w środku i goryczki.

Te odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Sprawdź, zanim wysiejesz
Wyjaśniamy, jakie odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy wysiewać ogórki?

Istnieją dwie metody wysiewania ogórków — na rozsady i bezpośrednio do gruntu.

Jeżeli chcemy uzyskać plony jak najszybciej, warto rozważyć uprawę ogórków z rozsady. To rozwiązanie pozwoli nam przyśpieszyć termin zbioru nawet o 2-3 tygodnie. Wysiew ogórków na rozsadę możemy rozpocząć już w połowie lub pod koniec kwietnia. W małych doniczkach umieszczamy po 2-3 nasiona, regularnie podlewamy i trzymamy w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Po wzejściu wyrywamy słabszą siewkę i pozostawiamy silniejszą.

Sadzenie rozsad do gruntu będziemy mogli przeprowadzić, gdy u naszych sadzonek rozwinie się już drugi liść, a na zewnątrz zacznie utrzymywać się temperatura w granicach 12-16 stopni Celsjusza. Najlepiej zabieg przeprowadzić dopiero po tzw. "zimnej Zośce",  w połowie maja lub na początku czerwca. Przed posadzeniem ogórków do gruntu należy je zahartować, czyli stopniowo wystawiać na zewnątrz, aby przyzwyczaiły się do niższej temperatury.

Drugim rozwiązaniem jest wysiew ogórków bezpośrednio do gruntu. Ze względu na to, że warzywa są wrażliwe na chłody, należy zrobić to dopiero w drugiej połowie maja, po ustaniu wiosennych przymrozków. Chcąc przyśpieszyć wschody nasion, zaleca się przykrycie grządki agrowłókniną. W uprawie ogórków bardzo ważne jest podlewanie grządek. Niedobór wody może obniżyć jakość polonów i pogorszyć ich smak.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić ogórki gruntowe? Przestrzegaj tych terminów i zasad, zbierzesz obfite plony

Wyjaśniamy, jakie odmiany ogórków gruntowych warto posadzić w ogródku warzywnym. Fot. 123RF.com

Odmiany ogórków najlepsze do kiszenia 

Aby domowe przetwory smakowały jak najlepiej, nie wystarczy tylko odpowiednia receptura i sposób kiszenia. Najważniejsze w tym wszystkim są oczywiście ogórki. To od ich odmiany zależy, czy po ukiszeniu będą smaczne, jędrne i chrupiące. Do kiszenia nie nadają się typowo sałatkowe odmiany ogórków, które ze względu na dużą komorę nasienną po zakiszeniu mogą być miękkie i puste w środku.

Najlepsze do kiszenia są ogórki grubobrodawkowe, które mają prosty i walcowaty kształt, ciemnozieloną skórkę i niewielką komorę nasienną. Ogórki te bardzo dobrze znoszą proces fermentacji i dłuższe przechowywanie, a po wyciągnięciu ze słoika mają odpowiednią twardość i chrupkość.

Jakie ogórki warto zasiać w swoim przydomowym ogródku? Oto najlepsze odmiany ogórków do kiszenia:

  • Soplica F1 — to jedna z najbardziej rozpoznawalnych odmian ogórków o wczesnym terminie zbiorów. Ogórki są kształtne, smukłe i bardzo smaczne. Świetnie nadają się do kiszenia, ponieważ nawet poddane fermentacji zachowują swój ciemnozielony kolor i pozbawiony goryczki smak.

  • Borus F1  — to średnio wczesna i bardzo plenna odmiana. Ogórki mają ciemnozieloną skórkę, wydłużony i smukły kształt, nie tworzą pustych przestrzeni nasiennych. Po zakiszeniu są jędrne i twarde. Nadadzą się do dłuższego przechowywania, jak i na tzw. ogórki małosolne.

  • Octopus F1 — to średnio wczesna i bogato owocująca odmiana o grubych brodawkach. Ogórki są jasnozielone, bardzo kształtne  i smukłe. Ich miąższ jest chrupiący i taki pozostaje również po zakiszeniu.

  • Julian F1 — to odmiana średnio wczesna wytwarzająca owoce o ciemnozielonym kolorze. Ogórki są długie, z małą komorą nasienną, ich brodawki są grube. Świetnie nadają się do kiszenia, ponieważ nawet po przetworzeniu utrzymują żywy, zielony kolor.

  • Śremski F1 — to odmiana wczesna i bardzo plenna. Ogórki są smaczne i pozbawione goryczki. Ich kształt jest cylindryczny, skórka zielona z grubymi brodawkami, a wewnątrz kryje się mała komora nasienna.

  • Andrus F1 — to średnio wczesna odmiana przeznaczona głównie do kiszenia. Ogórki są cylindryczne, średniej wielkości, bardzo kształtne. Skórka jest jasnozielona, posiada dużo brodawek. Odmiana Andrus idealnie nadaje się do kwaszenia, ponieważ ogórki nawet po przetworzeniu pozostają jędrne, twarde i intensywnie zielone.

  • Cezar F1 — to odmiana średnio wczesna uznawana za jedną z najlepszych do kwaszenia. Owoce są równe, kształtne, bez tendencji do żółknięcia, mają ciemnozielony kolor z jaśniejszymi smugami. Niemal wszystkie ogórki są jednakowej wielkości, dlatego świetnie nadają się do słoików.

  • Maksimus F1 — to odmiana wczesna o bogatym plonowaniu. Ogórki są cylindryczne, zielone z jasnymi przebarwieniami i widocznym żebrowaniem. Słyną z wybornego smaku pozbawionego goryczki. Po zakiszeniu przez długi czas zachowują swój kolor i chrupkość.

  • Marcel F1 — to odmiana wczesna, która obficie plonuje. Owoce posiadają zieloną szorstką skórkę pokrytą drobnymi brodawkami. Ogórki pozbawione są goryczki, dlatego poleca się je do kiszenia.
  • Prymus F1 — to odmiana średnio wczesna, bardzo plenna. Ogórki są bardzo kształtne, grubobrodawkowe, ich skórka jest intensywnie zielona, bez tendencji do żółknięcia. Owoce są smaczne o chrupiącym miąższu, który zachowuje chrupkość również po ukiszeniu.

Przeczytaj również:

Jak prawidłowo nawozić ogórki gruntowe? Poradnik dla początkujących

Dlaczego ogórki są gorzkie? Lista najczęstszych przyczyn i sposoby zapobiegania

Jak uprawiać ogórki na podporach? Instrukcja i lista zalet

Uprawa ogórków na podporach ma wiele zalet. Fot. 123RF

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Wyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.