Porady ogrodnicze

Drzewko mandarynkowe oczarowuje wyglądem i zapachem. Jak je uprawiać?

Szukasz sposobu na to, żeby w domu zawsze pięknie pachniało? Masz dość sztucznych aromatów świec i innych odświeżaczy powietrza? Zamiast eksperymentować, zdecyduj się na niezwykłą roślinę, która roztacza wokół siebie przyjemny, cytrusowy zapach, a do tego wspaniale się prezentuje, czyli drzewko mandarynkowe. Dowiedz się, jak je uprawiać. 

Drzewko mandarynkowe oczarowuje wyglądem i zapachem. Jak je uprawiać?
Drzewko mandarynkowe możemy uprawiać w doniczce i zimować w chłodnym pomieszczeniu. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Drzewko mandarynkowe – charakterystyka 

Drzewko mandarynkowe, łac. Citrus reticulata blanco, jest krzewem lub niewielkim drzewem, które według niektórych źródeł pochodzi z Azji Południowej. Naturalnie rośnie w na obszarach o subtropikalnym i tropikalnym klimacie. W Polsce może być uprawiana w donicy – zimą w domu, a latem w ogrodzie. 

Drzewko mandarynkowe w naturalnych warunkach osiąga wysokość nawet do 9 metrów. W domowej hodowli nie osiągnie tak spektakularnych wymiarów, ale mimo to jest dużą rośliną – przy odpowiedniej pielęgnacji osiąga zazwyczaj 4 metry wysokości i 1 metr szerokości.  

Drzewko mandarynkowe wyróżnia się także ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi o eliptycznym kształcie oraz białymi lub różowymi kwiatami o średnicy ok. 2 centymetrów, które wydzielają bardzo intensywny zapach. Roślina kwitnie zazwyczaj wiosną. 

Z kwiatów powstają małe lub średniej wielkości owoce z cienką lub nieco grubszą skórką i pomarańczowym miąższem. Dojrzewają one na przełomie zimy i wiosny. Można je jeść – najlepszy smak mają te uprawiane w chłodnym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura od 10 do 18°C.  

Co istotne – drzewka mandarynkowego nie trzeba sztucznie zapylać – nie trzeba przenosić pyłku z kwiatka na kwiatek, aby móc cieszyć się jej owocami. 

Drzewko mandarynkowe – stanowisko 

Mandarynka ze względu na swoje pochodzenie potrzebuje dużej ilości światła do rozwoju. Jednak słońce nie może padać na nią bezpośrednio, ponieważ doprowadzi to do poparzeń liści i owoców. Najlepiej, jeśli postawisz drzewko w oknie wschodnim lub zachodnim.  

Latem można wynieść roślinę na taras lub balkon – na powietrzu lepiej znosi ona ekspozycję na słońce. Jednak należy pamiętać o tym, aby ustawić ją tą samą stroną do słońca. Jakakolwiek zmiana położenia drzewka względem słońca sprawia, że traci ono wszystkie liście i owoce. Dlatego, jeśli chcesz zebrać dojrzałe, własnoręcznie wyhodowane mandarynki, nie przestawiaj rośliny.  

Oprócz odpowiedniej ilości światła, należy zadbać również o: 

 • powietrze o podwyższonym poziomie wilgotności – najlepiej co jakiś czas rozpylać wodę wokół rośliny. W łazience może być zbyt ciemno dla drzewka pomarańczowego. Natomiast w kuchni mogą mu zaszkodzić opary z kuchenki gazowej w kuchni, 
 • brak przeciągów i zimnych wiatrów – roślina jest szczególnie wrażliwa na wahania temperatury. Dlatego najlepiej postawić ją w oddaleniu od drzwi i ciągów komunikacyjnych. Natomiast zimą nie należy otwierać w jej pobliżu okien. 

Istotne jest także utrzymanie właściwej temperatury. Latem może być ona wyższa, natomiast wraz z nadejściem chłodnej pory roku należy przenieść roślinę do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura pomiędzy 10 a 18°C. Dzięki temu nie tylko owoce będą smaczniejsze, ale cała roślina będzie bardziej odporna na choroby i szkodniki. 

Mandarynki można uprawiać w warunkach domowych. Fot. 123RF.com

Drzewko mandarynkowe – pielęgnacja 

Uprawa cytrusów w domu nie jest trudna. Trzeba tylko zachowywać pewne zasady. Otóż: 

 • podlewanie drzewka mandarynkowego powinno być częste, ale umiarkowane. Choć roślina lubi wilgoć, nadmiar wody nie wpływa pozytywnie na stan jej korzeni. Co więcej – lepiej zniesie ona okresowe przesuszenie niż zalanie. Do nawadniania drzewka należy używać przefiltrowanej lub odstanej wody, 

 • nawożenie drzewka mandarynkowego powinno odbyć się w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców, czyli od marca do września, najpóźniej do października. Najlepiej stosować preparaty przeznaczone do cytrusów, ponieważ zawiera odpowiednią ilość żelaza. Jednak dobrze sprawdzają się także naturalne środki np. na bazie odchodów dżdżownic lub biohumus. Co jakiś czas można dodatkowo aplikować nawóz dolistnie, dzięki czemu roślina będzie mogła wydać lepsze owoce. 

Prawidłowo podlewane i nawożone drzewko mandarynkowe ma ciemnozielone, błyszczące i jędrne liście.  

Drzewko mandarynkowe – przesadzanie 

Drzewko mandarynkowe ma duże wymagania pokarmowe. Jednak samo aplikowanie nawozu nie wystarczy, aby roślina mogła zdrowo się rozwijać. Należy również regularnie ją przesadzać. Najlepiej robić to wczesną wiosną, zanim pojawią się nowe kwiaty na drzewku mandarynkowym.  

Ziemia powinna być żyzna i lekko kwaśna, najlepiej o pH 5,5-6,5. Dobrze sprawdzi się mieszanka podłoża uniwersalnego z piaskiem i keramzytem. Dodatkowe składniki zwiększą przepuszczalność podłoża. Jednak możesz wybrać także gotowe gleby przeznaczone do cytrusów. 

Nowa donica powinna być o kilka centymetrów szersza i wyższa niż poprzednia. Drzewko mandarynkowe nie przepada za dużymi pojemnikami – często rośliny, zamiast wypuszczać nowe pędy, skupiają się wtedy na wytwarzaniu korzeni. Jeśli masz odpowiedni pojemnik oraz ziemię, możesz rozpocząć przesadzanie. W tym celu: 

 • wypełnij donicę grubą warstwą keramzytu – zabezpieczy ona korzenie przed kontaktem z wodą, 
 • przykryj drenaż podłożem,  
 • wyjmij roślinę ze starego pojemnika, delikatnie pozbądź się dawnego podłoża i rozluźnij korzenie, 
 • włóż drzewko do nowej donicy – zadbaj o to, aby było posadzone na tej samej wysokości, co wcześniej, 
 • uzupełnij puste przestrzenie ziemią, 
 • wyrównaj podłoże wokół i podlej całość – jeśli jest taka potrzeba, uzupełnij puste miejsca ziemią.

Młode egzemplarze należy przesadzać co 1-2 lata. W przypadku starszych okazów należy robić to rzadziej, co kilka lat, gdy korzenie zaczną wyrastać przez odpływ. Jeśli roślina jest bardzo duża, warto poprosić o pomoc innych. 

 

Drzewko mandarynkowe – rozmnażanie 

Drzewko mandarynkowe można uzyskać przez wysiew nasion, szczepienie, okłady lub ukorzenianie sadzonek. Każda metoda jest równie skuteczna, jednak różnią się one czasem oczekiwania na kwiaty i owoce. Najszybciej można ukorzenić roślinę poprzez szczepienie. Do tego potrzebujesz: 

 • podkładki, czyli drzewka, np. pomarańczy, z rozwiniętym systemem korzeniowym i stabilnym pniem, 
 •  zrazu, czyli kawałku gałązki z tegorocznego przyrostu. 

Zarówno podkładka, jak i nowy pęd drzewka mandarynkowego powinny być takiej samej grubości. Aby zaszczepić roślinę, należy naciąć pień u góry, a nową gałązkę "naostrzyć", aby pasowała w przygotowaną szczelinę. Potem wystarczy, że wsuniesz pęd do środka i zabezpieczysz całość folią spożywczą, szczelnie owijając nią miejsce szczepienia. Obie części szybko się zrosną i niedługo będziesz mógł cieszyć się pięknymi owocami.  

Drzewko mandarynkowe – przycinanie 

Drzewko mandarynkowe wręcz uwielbia przycinanie, które pobudza je do wytwarzania nowych pędów. Dzięki temu roślina się zagęszcza i nie zużywa energii na wytwarzanie niepotrzebnych odrostów. 

Cięcie najlepiej wykonywać wczesną wiosną, gdy jeszcze nie ma kwiatów. Dodatkowo należy regularnie pozbywać się chorych i uszkodzonych pędów, aby nie zagrażały zdrowiu rośliny. 

Drzewko mandarynkowe – choroby 

Roślina jest dość odporna na różne choroby. Problemy z uprawą cytrusa wynikają zazwyczaj z nieodpowiedniej pielęgnacji, np. nadmiernego podlewania drzewka mandarynkowego. Gubienie liści i gnicie korzeni to jego najbardziej charakterystyczne objawy. 

Aby przywrócić roślinę do zdrowia, należy niezwłocznie wymienić podłoże i zaprzestać podlewania na kilka tygodni. Jednak jeśli korzenie zostały doszczętnie zniszczone, lepiej pobrać pędy i stworzyć nowe sadzonki. 

Drzewko mandarynkowe to wspaniała ozdoba domu, która wprowadzi do wnętrza egzotyczny klimat. Sprawdź! 

Przeczytaj również: Kalamondyna – efektowne cytrusowe drzewko na letni taras. Sprawdź, jak o nie dbać

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.