Porady ogrodnicze

Jak często podlewać lawendę? Najważniejsze zasady w uprawie

Lawenda jest rośliną, której uprawa nie powinna przysparzać większych problemów. Z pewnością warto się nią zainteresować – ze względu na właściwości oraz piękny zapach sprawdzi się w wielu ogrodach.

Jak często podlewać lawendę? Najważniejsze zasady w uprawie
Lawenda jest rośliną, która zachwyca swoim zapachem. Fot.123RF.com

Spis treści:

Lawenda w ogrodzie

Lawenda jest rośliną, która zachwyca swoim zapachem. Często wybierana jest do uprawy w przydomowych ogródkach. Bylina nie jest bardzo trudna w uprawie, ale ma pewne wymagania, które należy spełnić, aby móc cieszyć się jej pięknym wyglądem. Podlewanie lawendy i zapewnienie jej odpowiedniej ilości składników odżywczych są kluczowe dla prawidłowego wzrostu! 

Warto wiedzieć, że pod nazwą „lawenda” kryje się aż 41 różnych gatunków! W naturze rosną one głównie w basenie Morza Śródziemnego, a także na Półwyspie Arabskim i w północno-wschodniej Afryce. 

Wśród tak wielu gatunków nie wszystkie nadają się do uprawy. Niektóre z nich są za to wybierane częściej od innych ze względu na wysoką plenność i właściwości. Krzewy lawendy uzyskują maksymalną wysokość 150 cm, chociaż większość gatunków jest niższa. Liście rośliny są wiecznie zielone, ułożone naprzeciwlegle. Charakterystyczne są kwiaty, które zebrane są w gęstych wierzchotkach i mają barwę od ciemnoniebieskiej do fioletowej. 

Najpopularniejsze gatunki lawendy

Najpopularniejszym gatunkiem lawendy jest lawenda wąskolistna (Lavendula angustifolia). Ta odmiana szczególnie dobrze czuje się także w Polsce! Ceniona jest jako surowiec kosmetyczny, zielarski oraz piękna ozdoba każdego ogrodu. 

Lawenda wąskolistna osiąga do 70 cm wysokości. Ten gatunek dostępny jest w wielu odmianach, z czego najpopularniejsze to:

  • „Hidcote” – roślina osiąga do 50 cm, szczególnie dobrze radzi sobie w naszym klimacie, nadaje się na balkon lub taras;
  • „Dwarf Blue” – odmiana o wysokości 40 cm;
  • „Rosea” – ma niezwykle ciekawą kolorystykę kwiatów, które są bladoróżowe, a nie fioletowe.

Lawenda francuska (Lavandula stoechas) to kolejny gatunek, który jest popularny w uprawie. Można ją znaleźć także pod nazwami lawenda hiszpańska lub arabska. Świetnie nadaje się do uprawy w skrzynkach na balkonach lub tarasach. Większość odmian nie przekracza 50–60 cm wysokości i ma piękne kwiatostany.

Najczęściej spotykane warianty lawendy francuskiej to:

  • „Papillon” – odmiana o pięknych purpurowych kwiatach;
  • „Tiara” – ma fioletowe kwiaty z białymi podsadkami.

Lawenda pośrednia (Lavendula x intermedia) to z kolei gatunek, który powstał w wyniku krzyżowania lawendy wąskolistnej z lawendą spika, która charakteryzuje się wysoką zawartością olejki spikowego, cenionego w kosmetyce i ziołolecznictwie. Lawendę pośrednią można znaleźć także pod nazwą lawenda holenderska. Jej najbardziej polecane odmiany to:

  • „Nico” – odmiana z fioletowymi kwiatami i szarymi liściami;
  • „Hidcote Giant” – obficie kwitnąca, ma srebrzysto-zielone liście, tworzy zwarte kępy.

Przeczytaj również: Letnie cięcie lawendy. Jak ciąć lawendę po pierwszym kwitnieniu?

Dlaczego warto uprawiać lawendę w ogrodzie?

Lawenda to roślina ceniona za swoją dekoracyjność oraz piękny zapach. Dlatego chętnie sadzona jest w przydomowych ogrodach. Jej obecność sprawia, że w otoczeniu jest mniej meszek, komarów i much. To wszystko dzięki wysokiej zawartości naturalnych olejków eterycznych.

Olejek lawendowy ma wiele właściwości leczniczych. Fot. 123FR.com

Olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, odstrasza też mole odzieżowe. Świetnie sprawdza się stosowany bezpośrednio na ukąszenia owadów. Dzięki swojemu relaksującemu zapachowi pozwala się odprężyć. Może być stosowany do masaży (w połączeniu z olejem nośnym), do kominka zapachowego, a kilka kropel można dodać do kąpieli, aby odprężyć się po długim dniu.

Nie każdy wie o tym, że lawenda może być też stosowana jako przyprawa. Suszone kwiaty są często używane w mieszankach takich jak zioła prowansalskie. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza do mięsa. Suszone kwiaty mogą być przechowywane w cukrze – w ten sposób można uzyskać aromatyczny cukier lawendowy, który używany jest jako dodatek do słodkich wypieków. 

Przeczytaj również: Najlepsze, naturalne nawozy do lawendy. Dają gwarancję kwitnienia do jesieni

Jak i kiedy podlewać lawendę?

Lawenda cieszy oko swoją niezaprzeczalną urodą. Jak jednak prawidłowo o nią dbać, aby pięknie kwitła? Jeśli zastanawiasz się, kiedy podlewać lawendę, jak ją przycinać i zbierać kwiaty to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – uprawa tej rośliny nie jest trudna! 

  • Stanowisko dla lawendy

Lawenda jest rośliną, która lubi słoneczne i ciepłe stanowiska. Bardzo dobrze czuje się na przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych podłożach z dużą zawartością wapnia. Nie służy jej zbyt kwaśna gleba ani podmokłe tereny. Lepiej posadzić ją na zbyt suchym stanowisku niż na zbyt mokrym.

  • Jak podlewać lawendę?

Lawenda uprawiana w gruncie jest odporna na niesprzyjające warunki, w tym na okresy suszy. Kiedy podlewać lawendę? Tylko wtedy, kiedy okres suszy się przedłuża i ziemia jest mocno wyschnięta. Natomiast jeśli tylko górna warstwa gleby jest sucha, ale pod spodem jest sporo wilgoci, nie ma potrzeby dodatkowego nawadniania. Jak podlewać lawendę w gruncie? Wodę należy dostarczać do gruntu, nie można zraszać nią rośliny. W trakcie upałów podlewanie powinno być skąpe.

Podlewanie lawendy w doniczce rządzi się trochę innymi zasadami. Roślina bardzo źle znosi zalane korzenie, więc należy zadbać o odpowiednio przygotowane podłoże. Najlepiej sprawdzi się ziemia wymieszana z drobnym żwirkiem oraz piaskiem. Podlewanie lawendy w doniczce powinno być częste, ale mało obfite. Zbyt duża ilość wody może przyczynić się do powstawania chorób grzybiczych.

Czym podlewać lawendę? Wystarczy użycie samej wody, bez żadnych dodatków mineralnych. Kiepskim pomysłem jest podlewanie lawendy kompostem w płynie – bylina nie przepada za nadmiarem składników odżywczych.

  • Czym nawozić lawendę?

Lawenda jest rośliną, która w naturze rośnie na mało urodzajnych, często skalistych terenach. W związku z tym na niskie wymagania pokarmowe. Nie wymaga intensywnego nawożenia, które mogłoby jej wręcz zaszkodzić. Kiedy nawozić lawendę? Tylko wtedy, kiedy wiesz, że gleba jest zbyt uboga lub piaszczysta. Nawożenie można zastosować przed sadzeniem lub po zimie, aby wzmocnić ją i dać siły na nadchodzący sezon. 

Czym nawozić lawendę? Najlepiej zastosować długodziałające nawozy mineralne w granulkach, które przez dłuższy czas będą oddawać do gleby składniki odżywcze. W ten sposób masz pewność, że nie przedobrzysz. W składzie nawozu dla lawendy powinny znaleźć się azot, fosfor, potas, a także mikroskładniki takie jak żelazo, cynk, bor, molibden, miedź, mangan. Nawóz należy rozsypać równomiernie wokół rośliny, a potem delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. 

  • Przycinanie lawendy

Lawenda roślina wymaga regularnego cięcia, które pozwoli jej utrzymać prawidłowy pokrój i lepiej kwitnąć. W ciągu roku zaleca się wykonać dwukrotne przycinanie – wiosną i po kwitnieniu. 

Wczesną wiosną należy skrócić wszystkie pędy o około 1/3 długości. Z kolei po przekwitnięciu możesz usunąć kwiatostany i kilka centymetrów pędów. Można też ścinać kwiaty lawendy w trakcie kwitnienia, wtedy nie jest konieczne późniejsze przycinanie. 

Lawenda to roślina, która jest wdzięczna w uprawie i nie przysparza wielu problemów. Za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy się pięknym wyglądem i zapachem.

Opracowanie: Aleksandra Góra

Przeczytaj również: Lawenda wybuchnie kwiatami jak nigdy wcześniej. Jak przygotować odżywkę na wzmocnienie i kwitnienie lawendy

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.