Spis treści:
Letnie cięcie lawendy – najważniejsze zasady
Lawenda na dobre zagościła w naszych ogrodach. Prezentuje się bardzo dekoracyjnie, pięknie pachnie, a nawet doskonale odstrasza niektóre owady. Poza tym nie wymaga specjalnej i troskliwej pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że nie musimy o nią dbać. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie lawendy. Jeśli to zaniedbamy, roślina nie będzie wyglądać zbyt atrakcyjnie.
Okazuje się, że to cięcie letnie ma największy wpływ na losy uprawy lawendy. Polega ono na przycinaniu przekwitających kwiatostanów i bezlistnych łodyg. Taka czynność pobudza roślinę do ponownego kwitnienia, a także wspomaga jej zagęszczanie się. Letnie cięcie lawendy przeprowadza się od lipca do końca sierpnia.
Przeczytaj również: Lawenda wybuchnie kwiatami jak nigdy wcześniej. Jak przygotować odżywkę na wzmocnienie i kwitnienie lawendy
Uprawa lawendy cieszy się dużą popularnością. Jak przygotować odżywkę na wzmocnienie i kwitnienie lawendy?/Fot.123RF/CanvaPro
Jak przycinać lawendę latem?
Zastanawiasz się, jak prawidłowo przycinać lawendę latem, aby wspomóc jej rozrost i uformowanie? Spieszymy z podpowiedzią! Podczas cięcia letniego starajmy się uformować krzew w kulę. Dzięki temu roślina będzie miała lepszy przepływ powietrza między gałązkami. Podczas wykonania tej czynności warto zachować ostrożność. Pamiętaj, aby nie przycinać lawendy zbyt nisko, gdyż może to uszkodzić wiązki przewodzące (czyli pasma tkanki w łodydze). W rezultacie może to doprowadzić do powstawania chorób. Co więcej, nie tniemy rośliny na wysokości zdrewniałych pędów, gdyż mają one mniejsze zdolności regeneracyjne.
Najlepszym rozwiązaniem będzie skracanie wszystkich pędów mniej więcej o jedną trzecią długości, nad drugą parą młodych liści. Zabieg ten pobudzi lawendę do ponownego i bujnego wzrostu. W przypadku, gdy nasze krzewy są zaniedbane lub stare, warto przeprowadzić cięcie odmładzające. W tym celu przycinamy lawendę bardzo radykalnie, tuż nad nowymi liśćmi. Na koniec rośliny należy dobrze podlać, najlepiej wodą z dodatkiem nawozów płynnych.
Jeśli chcesz zebrać i ususzyć lawendę, cięcie warto zaplanować w dzień słoneczny. Najlepsza pora to południe, ponieważ zawartość olejków eterycznych jest wtedy większa. Taka lawenda zachowuje swój zapach nawet przez kilka lat – skutecznie odstrasza mole i nadaje ubraniom przyjemny zapach. Zebrane kwiatostany najlepiej suszyć naturalnie, w miejscu zacienionym i suchym.
Przeczytaj również:
Jak i kiedy przyciąć Supertunię Vista? Zyska piękny pokrój i będzie kwitła dłużej
Domowy zasilacz do begonii. Wykorzystaj go na dwa sposoby, kwiatów będzie mnóstwo
Zastosowanie serwatki w ogrodzie. Jak przygotować nawóz z serwatki?
Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.