Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rozmnażanie lawendy w ogrodzie. Poznaj trzy najlepsze sposoby

Kwiaty lawendy są aromatyczne, a ich zapach kojarzy się z okresem wiosenno-letnim. Roślina nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę, czy to w ogrodzie, czy na balkonie, czy w domu. Żeby mieć więcej lawendy w swoich uprawach, warto dowiedzieć się, jak ją rozmnażać.

Rozmnażanie lawendy w ogrodzie. Poznaj trzy najlepsze sposoby
Najlepszy czas na przesadzanie lawendy to okres od marca do maja. Fot.123RF.com

Spis treści

Lawenda, śródziemnomorski i wiecznie zielony krzew, jest uprawiany ze względu na pachnące liście i atrakcyjny wygląd. Roślina wabi też pszczoły produkujące z rośliny pyszny miód, który ma działanie relaksujące, niwelujące objawy bezsenności. 

Lawenda najlepiej rozwija się wystawiona na bezpośrednie działanie słońca. Działanie promieni słonecznych należy ograniczać tylko w przypadku niektórych odmian rośliny. Jedną z nich jest Lavendula stoechas. Warto też wiedzieć, że lawenda po zakończeniu kwitnienia powinna być przycinana. Dzięki temu można uniknąć zdrewniania pędów.

Na co zwrócić uwagę, uprawiając lawendę?

Obok odpowiedniego nasłonecznienia, lawendzie trzeba zapewnić glebę o odpowiednich właściwościach. Powinna być to dobrze przepuszczalna ziemia o odczynie zasadowym lub neutralnym. W przypadku kwaśnej gleby sprawdzi się odmiana Lavandula stoechas. Ten typ lawendy można też uprawiać w doniczce.

Twarde odmiany lawendy mogą wytrzymać temperaturę nawet do -15°C. Z tego powodu nadają się do całorocznej uprawy w ogrodzie. Roślinę przycina się po zakończeniu kwitnienia, zwykle w sierpniu. Należy przy tym uważać, aby nie uciąć zielonych pędów.

W Polsce hoduje się przede wszystkim lawendę wąskolistną. Do tej grupy zalicza się odmiany takie jak: Hidcote Blue Strain, Hidcote Blue, Ellegance Purple i Lavance Purple. Te typy są w stanie znieść niską temperaturę, spadającą nawet do -35°C.

Czytaj również: Uprawa fasolki szparagowej. Nie siej obok fasolki tych warzyw, bo będzie kiepsko rosła

Kiedy rozmnażać lawendę?

Najlepszy czas na przesadzanie lawendy to okres od marca do maja. Można to robić również po kwitnieniu, okresie od sierpnia do początku września. W ogrodzie należy przygotować ziemię, poprawiając drenaż i dodając żwir. Lawendę można też posadzić na lekkim kopczyku. Zapobiegnie to powstawaniu zatorów wodnych.

Sposoby rozmnażania lawendy

  • Odkłady

Żeby pozyskać sadzonkę, należy przygiąć długą gałązkę rośliny do ziemi. W tym miejscu trzeba potem wykonać rowek na głębokość ok. 10 cm. Następnie należy usunąć liście na pędzie i schować go pod warstwą ziemi. Tak zabezpieczoną gałązkę można dodatkowo unieruchomić drutem lub rozwidloną gałęzią. To, czy odkład się przyjął, warto sprawdzić dopiero jesienią. Jeśli roślina wypuściła dodatkowe korzenie, można odkład odseparować a wiosną przesadzić w inny obszar ogrodu.

  •  Nasiona

Żeby rozmnożyć lawendę, można wykorzystać nasiona kupne lub z własnej uprawy. W drugim przypadku nasiona tworzą się po przekwitnięciu, jeśli kłosy kwiatowe rośliny nie zostały uprzednio ścięte. Zebrane lub kupione nasiona można wysiać pod koniec maja lub na początku czerwca bezpośrednio do gruntu. Skuteczniejszą metodą będzie wysiew na rozsadę, na przykład znajdującą się na parapecie okna, po wschodniej stronie i nad grzejnikiem. 

Kolejny krok to okrycie posianych nasion niegrubą warstwą ziemi i delikatne podlewanie. Żeby lawenda się rozmnożyła, wszystko powinno odbywać się w pomieszczeniu, w którym jest temperatura ok. 20°C. Kiełkowanie nastąpi po ok. 1-2 tygodniach. Niekiedy trwa to nawet miesiąc. Po pojawieniu się listków, rośliny trzeba pikować w odstępach 5 cm.

Następnie można przejść do zasadzenia rozmnożonej lawendy. Najlepiej zdecydować się na to w połowie maja. Hodowca powinien wybrać pochmurny, nawet deszczowy dzień. W początkowej fazie rozwoju roślin rozmnażane lawendy muszą być też chronione przed słońcem i gorącem. Trzeba też zwrócić uwagę na utrzymanie stałej wilgotności podłoża.

Czytaj również: Uprawa mieczyków w ogrodzie. Jak dbać o mieczyki, by pięknie kwitły?

  • Sadzonki

Do sprawdzonych sposobów na rozmnażanie lawendy zalicza się również ukorzenianie sadzonek pędowych. Jedną z odmian, którą sadzi się wyłącznie w ten sposób, jest Lavandula x intermedia. Warto wiedzieć, że rośliny tak wyhodowane przejmują cechy lawendy macierzystej.

Sadzonki lawendy można zrobić z odciętych pędów. Najczęściej robi się to przy okazji zabiegów pielęgnacyjnych wiosną lub jesienią. Najlepszym materiałem na sadzonkę będą 10-centymetrowe, nierozgałęzione pędy z uprzednio usuniętymi liśćmi. 

sadzonki lawendy Rozmnożoną lawendę można sadzić pojedynczo lub po 3-5 sadzonek z zachowaniem odstępów. Fot.123RF.com

Kolejny krok obejmuje umieszczenie sadzonek w małych doniczkach, aby mogły się ukorzenić. Rozmnożoną lawendę można sadzić pojedynczo lub po 3-5 sadzonek z zachowaniem odstępów. Doniczki z sadzonkami powinny znajdować się w ciepłym, nasłonecznionym miejscu.

Lawenda dojrzeje do przesadzenia do osobnych doniczek po około 6-8 tygodniach. To wtedy pędy wytworzą nowe korzenie. Żeby zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia zabiegu rozmnażania lawendy, przy tworzeniu sadzonek można zdecydować się nie na odcinanie, a na odrywanie pędów.

Czytaj również:

Sadzenie ogórka gruntowego. Ogrodnik zdradza patent: kierunek sadzenia ma duże znaczenie

Jak prawidłowo wiązać pomidory? Wielu ogrodników popełnia duży błąd

Mocne korzenie, szybki wzrost i mnóstwo zdrowych liści. Domowa odżywka do zamiokulkasa

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.