Porady ogrodnicze

Kwiaty wczesnej wiosny. Jak uprawiać przebiśniegi?

Wśród pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny można wymienić zakwitające przebiśniegi. Małe, białe kwiatki o dzwonkowatym kształcie pojawiają się bardzo wcześnie, dlatego czasem towarzyszą im jeszcze resztki topiącego się śniegu. Poznaj bliżej te rośliny i sprawdź, czego będziesz potrzebować, by wprowadzić je do swojego ogrodu. 

Kwiaty wczesnej wiosny. Jak uprawiać przebiśniegi?
Jeśli marzysz o wczesnych, wiosennych kwiatach, możesz postawić na przebiśniegi. Fot.123RF.com

Spis treści:

Przebiśniegi - charakterystyka 

Wczesną wiosną, zanim jeszcze trawa zdąży porządnie się zazielenić, w ogrodzie może pojawić się niejedna śnieżyczka. Kwiat, skrywający się pod tą nazwą, to bardzo popularna roślina cebulowa – przebiśnieg (Galanthus nivalis). W naturze można ją spotkać nie tylko w Polsce, ale i na terenie wielu innych państw Europy. Rośnie w większych grupach w stanie dzikim, a jednocześnie chętnie uprawia się ją w przydomowych ogrodach. Czas kwitnienia przebiśniegów jest uzależniony od konkretnych warunków pogodowych. Ze względu na nie, bardzo często zdarza się, że na terenie zachodniej Polski białe kwiatuszki pojawiają się już w lutym, natomiast po wschodniej stronie dopiero w okolicy kwietnia. 

Okres kwitnienia przebiśniegów trwa przeważnie do dziesięciu dni. Jeśli jednak roślinę zaskoczy powrót chłodu, kwitnienie może się nieco przedłużyć. Prócz efektownych, choć subtelnych w swej formie, śnieżnobiałych kwiatów, na śnieżyczce pojawiają się też podłużne, mięsiste liście. Z początku roślina rozwija ich nie więcej niż cztery ‒ dopiero po przekwitnięciu kwiatu pojawiają się kolejne.   

Rosnących w naturze śnieżyczek nie można zrywać. Z jednej strony chodzi o ich sporą toksyczność. Nie tylko to przemawia jednak za tym, by podczas spaceru wybierać do bukietów inne kwiaty, odpuszczając sobie właśnie przebiśniegi. Pod ochroną częściową znajdują się bowiem w Polsce egzemplarze tej rośliny, które rosną w parkach czy lasach. 

W ogrodzie śnieżyczki wchodzą w role roślin o dekoracyjnym charakterze. Docenia się je również przez wzgląd na ich miododajność (to one już wczesną wiosną są w stanie zapewnić pożywienie pszczołom). Niektórzy uprawiają przebiśniegi z uwagi na pozyskiwane z nich substancje: galantaminę oraz likorynę, które wykorzystuje się w medycynie.  

Pamiętaj: masz do wyboru co najmniej kilka różnych odmian przebiśniegów. Poza podstawowym wariantem, na uwagę zasługują chociażby wersje karłowate, takie jak Snow White’s Gnome. Możesz też wybierać spośród większych roślin, takich jak te zaliczane do odmiany Maximus. 

przebiśniegi Okres kwitnienia przebiśniegów trwa przeważnie do dziesięciu dni. Fot.123RF.com

Cebulki przebiśniegów: gdzie, kiedy i jak sadzić? 

Aby móc zasadzić przebiśniegi w swoim ogrodzie, trzeba wiedzieć, za jakim stanowiskiem przepadają. Najlepiej cebulki przebiśniegów umieścić w takim miejscu, w którym latem będzie nieco chłodniej, ponieważ rośliny źle się czują w szczególnie upalne dni, a wysoka temperatura im nie sprzyja. Warto też pomyśleć o towarzystwie gęstej trawy, mogącej w naturalny sposób spowolnić nadmierny rozrost kwiatów.  

Zabieg sadzenia śnieżyczek powinien się odbywać jesienią. Przyjęło się, że najlepszym terminem będzie wrzesień – do 20 dnia miesiąca. Musisz koniecznie zastosować się do tej zasady. Dzięki temu twoje przebiśniegi zdołają się dostatecznie ukorzenić jeszcze przed nastaniem zimy. To z kolei doprowadzi do obfitego, wiosennego kwitnienia, a jednocześnie pozwoli roślinom na zdrowy rozwój i wydanie sporej ilości późniejszych cebulek potomnych. 

Choć przebiśniegi można sadzić pojedynczo, najlepiej prezentują się w większej grupie. Najtrafniejszym rozwiązaniem okaże się więc sadzenie roślin w kępach (powinno się w nich umieścić kilka bądź kilkanaście sztuk). Cebulki należy umieścić pod ziemią na głębokości około pięciu centymetrów, a pomiędzy nimi zachować odstęp około sześciu centymetrów. Jeśli jednak zdecydujesz się sadzić tę roślinę pojedynczo, pamiętaj, by cebulka przebiśniegu znalazła się w podłożu ostrą końcówką do dołu. W ten sposób zyskasz pewność, że śnieżyczka na pewno się przyjmie. Po zasadzeniu cebulek kwiatowych zasyp je ziemią, a następnie obficie podlej. 

Przeczytaj również: Przedwczesne kwitnienie roślin cebulowych. Co trzeba zrobić?

Czego potrzebują przebiśniegi? 

Mało jest roślin tak wdzięcznych i niewymagających troskliwej opieki, jak przebiśnieg. Kwiat ten może więc w łatwy sposób stać się wiosenną dekoracją twojego ogrodu. Nim jednak zdecydujesz się na jego zasadzenie, musisz wziąć pod uwagę fakt, że wszystkie jego części są trujące. Z tego powodu lepiej nie wybierać ich do przydomowej przestrzeni, jeśli korzystają z niej zwierzęta. Uprawy przebiśniegów nie poleca się również, kiedy w domu mieszkają małe dzieci. Najczęściej rośliny te umieszcza się na rabatach lub wykorzystuje jako element niskich łanów kwietnych na trawniku. Śnieżyczki można też uprawiać w pojemnikach. Niestety, trzeba mieć na względzie to, że w doniczce bardzo trudno będzie zapewnić roślinie optymalne warunki do wzrostu. Z tego powodu zaleca się raczej sadzenie przebiśniegów w gruncie. 

Aby czuły się dobrze w ogrodzie, powinny rosnąć na półcienistych stanowiskach, w miejscach o nieco niższej temperaturze. Docenią wapienne podłoże, o ile okaże się żyzne, a zarazem stale wilgotne. Najlepiej znaleźć im w ogrodzie zakątek, w którym gleba będzie naturalnie wilgotna – wtedy nie wystąpi konieczność podlewania, chyba że w okresach przedłużającej się suszy. Pamiętaj, aby nie usuwać liści przebiśniegów wówczas, gdy kwiaty już przekwitną. To właśnie za pośrednictwem zielonych części rośliny będzie się odbywać w późniejszym czasie proces fotosyntezy, wpływający na wzmocnienie cebulek kwiatowych, a także wspierający ich dalszy rozwój. Oczywiście, można pozbyć się liści, jednak dopiero wtedy, kiedy zżółkną i zaczną zasychać. 

Chociaż przebiśniegi są z reguły samowystarczalne, jednak dla ich zdrowego rozwoju możesz zastosować dodatkowe nawożenie. Robienie tego rokrocznie nie będzie jednak koniecznie – w zupełności wystarczy zasilenie gleby co dwa lub trzy lata. A co najlepiej zastosować w takim wypadku? Najlepszym wyborem okaże się kompost, choć możesz też zdecydować się na nawóz do roślin cebulowych. Roślinę tę możesz nawozić jesienią (mniej więcej od połowy września do połowy października) bądź wiosną, tuż po wydaniu liści.  

Mimo że śnieżyczki wykazują wysoką mrozoodporność, w przypadku wyjątkowo surowej zimy warto je dodatkowo zabezpieczyć na jej nadejście. W tym celu można użyć słomy lub gałązek należących do drzew iglastych. 

przebiśniegi Na terenie zachodniej Polski białe kwiatuszki pojawiają się już w lutym, natomiast po wschodniej stronie dopiero w okolicy kwietnia. Fot.123RF.com

Przebiśniegi – co im zagraża w ogrodzie? 

Jeśli marzysz o wczesnych, wiosennych kwiatach, możesz postawić na przebiśniegi. Kwiaty te, choć są niezwykle łatwe w uprawie, w twoim ogrodzie mogą paść ofiarą pewnych chorób, a także szkodników. Przede wszystkim, cebulki śnieżyczek ulegają chorobom grzybiczym, dlatego tak ważne jest, by zapewnić im przepuszczalną glebę, która pozwoli części podziemnej oddychać. Objawem wspomnianej dolegliwości jest szara pleśń, w konsekwencji prowadząca do żółknięcia bądź zaniku liści oraz procesu gnilnego cebulek. Jeśli natomiast chodzi o szkodniki żerujące na przebiśniegach, mowa tu o gatunkach, które atakują większość roślin cebulowych – pobzygach narcyzówkach oraz poskrzypkach cebulowych. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zimą w ogrodzie prezentuje się malowniczo, ma wiele właściwości zdrowotnych. Dlaczego warto mieć w ogrodzie oczar wirginijski?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.