Porady ogrodnicze

Nie ma lepszego sposobu na użyźnianie gleby. Co to jest i jak stosować wermikompost?

Przygotowania do nowego sezonu ogrodniczego w pełni! Jedną z najważniejszych prac, jakie trzeba wykonać w ogrodzie, jest przygotowanie podłoża. Dzięki temu nasze rośliny będą rosły zdrowo i obficie owocowały. Z roku na rok gleba traci swoje właściwości i strukturę, przez co staje się zbita. Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do wzrostu, należy ją użyźnić. W tym celu pomocny będzie wermikompost. Co to jest i jak go stosować? Wyjaśniamy.    

Nie ma lepszego sposobu na użyźnianie gleby. Co to jest i jak stosować wermikompost?
Jeśli chcesz użyźnić glebę, warto zastosować wermikompost. Co to jest i jak go prawidłowo używać? Fot.CanvaPro

Spis treści:

Co to jest wermikompost?

Użyźnianie gleby to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na wspomaganie wzrostu oraz rozwoju roślin. Dzięki temu nasze uprawy dostają niezbędne składniki odżywcze, co z kolei przekłada się na obfitość plonów, wielkość i jakość owoców, a także piękniejsze kwitnienie roślin ozdobnych. Istnieje mnóstwo sposobów na użyźnianie gleby. Jednym z nich jest zastosowanie wermikompostu. Co to jest i jak go prawidłowo używać?

Wermikompost, inaczej określany jako biohumus, to bardzo popularny i skuteczny ekologiczny nawóz naturalny. Powstaje on w wyniku działania dżdżownic kalifornijskich, a mianowicie w procesie przemiany materii organicznej wydalanej przez te zwierzęta. Odchody dżdżownic kalifornijskich mają postać koprolitu, który jest cennym, wieloskładnikowym nawozem dla roślin. Koprolity nazywane są przez ogrodników „czarnym złotem”. Z wyglądu przypominają próchnicę i sprawiają, że ziemia ma lepszą strukturę, a w efekcie staje się żyźniejsza. Tworzą one naturalny nawóz, znany właśnie jako wermikompost.  

wermikompost Wermikompost to produkt końcowy, który powstał w wyniku przerabiania materii organicznej przez dżdżownice. Fot.CanvaPro

Zastanawiasz się, jak użyźnić glebę w ogrodzie? Pierwszym krokiem jest przygotowanie grządek. Z racji tego, że dżdżownice preferują wilgotne stanowisko, glebę należy podlać, a następnie przykryć niewielką warstwą ściółki. Oprócz tego warto zadbać o zabezpieczenie swoich grządek przed gryzoniami. Doświadczona ogrodniczka z kanału Ogrodnictwo Intuicyjne – Permakultura TV na YouTube zaleca, aby w różnych miejscach na grządce włożyć do gleby kawałki mokrego kartonu, a także fusy z kawy. Dżdżownice uwielbiają te pokarmy, dzięki czemu będą lepiej się rozwijać. Aby nie uciekły, należy im stworzyć optymalne warunki. Następnie należy wziąć garść wermikompostu i porozrzucać w kilku miejscach na grządce. Dzięki temu nasze gleba będzie żyzna i gotowa na wiosenne wyzwania.       

Jak dżdżownice wpływają na żyzność gleby?

Dżdżownice są uważane za przyjaciół ogrodu. Ich obecność ma pozytywny wpływ na strukturę gleby oraz jej żyzność. Dżdżownice żywią się organicznymi resztkami, takimi jak obumarłe części roślin czy opadłe liście. Rozkładają one materie organiczne, w wyniku czego produkują wartościowy nawóz naturalny. Tworząc tunele, którymi się poruszają, napowietrzają glebę i poprawiają jej przepuszczalność. Dzięki temu ułatwiają odprowadzanie wody, zapobiegając jej zastojowi, a także umożliwiają docieranie powietrza w głębsze warstwy gleby. Dżdżownice sprawiają, że w bardzo krótkim czasie kondycja ziemi znacznie się polepsza.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zakładamy grządki warstwowe. Jak użyźnić glebę domowym sposobem?

Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej. Wielu ogrodników robi to źle

Przekopywanie ogródka może pobudzić chwasty. Co zrobić, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.