Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zastosowanie serwatki w ogrodzie. Jak przygotować nawóz z serwatki?

Ten niepozorny produkt uboczny, który otrzymywany jest przy produkcji sera i twarogu, może pomóc ci dbać o ogród. Serwatka to bogaty w składniki odżywcze płyn, który nie tylko wzbogaci glebę, ale także ochroni rośliny przed chorobami i szkodnikami. Sprawdź, jak jej używać.

Zastosowanie serwatki w ogrodzie. Jak przygotować nawóz z serwatki?
Serwatka jest niezwykle zdrowa. Warto ją nie tylko spożywać, ale także stosować w ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Nawóz lub oprysk z użyciem serwatki to kolejne ekologiczne rozwiązanie w twoim ogrodzie, które powstrzyma cię od sięgnięcia po chemię. Dowiedz się, jak używać tego cennego płynu, aby zapewnić swoim roślinom ochronę.

Czym jest serwatka?

Serwatka to produkt uboczny, który powstaje podczas produkcji sera. Podczas tego procesu białka, które znajdują się w mleku, ulegają krzepnięciu. Oddziela się je od płynu, czyli serwatki i poddaje dalszej obróbce. Niezależnie od tego, jaki rodzaj mleka został użyty podczas produkcji, zawsze otrzymuje się serwatkę. Wyróżniamy jej dwa rodzaje: kwaśną i słodką.

Serwatka kwaśna ma pH o wartości 3,8-4,6 i jest otrzymywana przy produkcji twarogu. Może być źródłem składników odżywczych takich jak wapń, kwas mlekowy, fosforany i mleczan.

Drugim rodzajem jest serwatka słodka. Wytwarzana jest podczas produkcji sera żółtego, a jej pH wynosi 5,2-6,7. Jest bardziej uniwersalna niż serwatka kwaśna i może być stosowana jako nawóz.

Jakie właściwości ma serwatka?

Serwatka słynie ze swoich zdrowotnych właściwości dla ludzkiego organizmu. Używa się jej do produkcji suplementów, a rozwodniona może działać jak napój izotoniczny. Zawiera minerały – sód, fosfor, jod oraz wapń, a także witaminy z grupy B, laktozę oraz cenne aminokwasy (metionina, cysteina). Składa się z białka i niewielkiej ilości tłuszczu.

Latem jest zdrowym sposobem na nawodnienie organizmu. Może pomóc z problemami ze strony układu pokarmowego. Ma także działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Może mieć dobry wpływ nie tylko na nasz organizm, ale i ogród.

Przeczytaj również: Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki

Czy można używać serwatki jako nawozu?

Słodka serwatka doskonale sprawdzi się jako nawóz. Ma mnóstwo składników odżywczych, które wzbogacą glebę i zapewnią naszym roślinom zdrowy i szybki rozwój.

Nawóz jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy, że wymieszasz świeżą serwatkę mleczną z wodą w proporcjach 1:1. Nawóz najlepiej sprawdzi się w ogródku warzywnym. Dobrze jest nim podlewać rośliny u podstawy łodygi. Dzięki temu będzie mógł nie tylko wzbogacić glebę w składniki odżywcze, ale także ochroni korzenie przed chorobami grzybowymi.

Nawóz z serwatki sprawdzi się także w przypadku roślin doniczkowych. Należy jednak pamiętać, że musi on być mocno rozcieńczony wodą. Działanie serwatki może być zbyt silne i sprawić, że roślina zmarnieje. Najlepiej jest stosować go nie częściej niż raz w miesiącu. Warto po niego sięgnąć, kiedy kwiaty doniczkowe zaatakują mszyce.

Przed czym chroni serwatka?

Serwatka to środek, który może pomóc nam w pozbyciu się z ogrodu chorób grzybowych oraz szkodników. Przez zawartość kwasu mlekowego zahamuje rozwój i szkodliwe działanie grzybów.

Aby przygotować oprysk, serwatkę należy wymieszać z wodą w proporcjach 2:1. Następnie można stosować ją jako ekologiczny oprysk. Będzie chronić naziemne części rośliny przed szkodnikami oraz chorobami. Doskonale sprawdzi się w profilaktyce mączniaka prawdziwego, parcha oraz rdzy. Jego działania nie polubią także mszyce. Serwatka to także dobry sposób na pozbycie się grasującego kreta – okazuje się, że zwierzęta bardzo nie lubią jej zapachu.

Przeczytaj również: Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.