Porady ogrodnicze

Hortensje się zagęszczą i będą miały dużo pełnych kwiatów. Zastosuj metodę hiszpański ogrodników

Hortensje mają spore wymagania wodne i pokarmowe. Z tego powodu jednym z ważniejszych elementów ich pielęgnacji jest nawożenie. W sklepach znajdziesz wiele odżywek i nawozów mineralnych, jednak za ich pomocą możesz łatwo doprowadzić do przenawożenia. Hortensja doskonale reaguje na bezpieczne dla roślin i środowiska nawozy ekologiczne. Wypróbuj sposób hiszpańskich ogrodników i sięgnij po płatki owsiane.

Hortensje się zagęszczą i będą miały dużo pełnych kwiatów. Zastosuj metodę hiszpański ogrodników
Hortensja lubi wilgotną, ale nie przelaną ziemię. źle reaguje na suszę, dlatego potrzebuje wzmocnienia. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Spis treści:

Co lubią hortensje? 

W przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych najczęściej uprawiane są odmiany hortensji ogrodowej i bukietowej. Obie mają podobne wymagania stanowiskowe i glebowe, jednak ich pielęgnacja nieco się różni.  

Hortensja naturalnie rośnie we wschodniej i południowej Azji, dlatego lubi ciepło i wilgoć. Najlepsze dla niej jest stanowisko słoneczne i półcieniste. Dobrze, kiedy miejsce, w którym rośnie, jest przez część dnia zacienione np. przez wyższy krzew lub budynek. Na stanowiskach zbyt mocno eksponowanych na słońce ziemia szybko przesycha, czego hortensja bardzo nie lubi. Z kolei w cieniu będzie słabiej kwitła.  

Hortensja wymaga gleby próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej o odczynie od 4,5 pH do 5,5 pH. Im niższe pH gleby, tym kwiaty hortensji będą mocniej wpadać w odcienie fioletu i niebieskiego. Ziemię do hortensji możesz przygotować samodzielnie, mieszając ziemię ogrodową, z kwaśnym torfem i kompostem.  

Przecztaj także: Hortensja ogrodowa ma dużo liści, ale nie kwitnie. Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?

Hortensje lubią ziemię stale wilgotną. Źle reagują zarówno na zastoje wodne, jak i mocno przesuszoną glebę. W sezonie letnim warto dobrze pilnować nawodnienia gleby. Dobrym pomysłem jest ściółkowanie ziemi wokół krzewu, dzięki czemu woda tak szybko nie paruje. Ponadto kora drzew iglastych utrzyma niskie pH gleby. Unikaj także podlewania hortensji wodą kranową, która ma zazwyczaj sporą ilość wapnia. Znacznie lepiej do tego nadaje się deszczówka. Pamiętaj również, aby podlewać hortensję na korzenie, a nie liście. Mokre liście mogą szybko spowodować wystąpienie chorób grzybowych.  

Czy hortensję się przycina? Usuwanie pędów suchych, zaatakowanych przez choroby jest wymagane przy każdej odmianie hortensji. Z kolei cięcie wiosenne pędów na wysokość ok. 30 cm wykonuje się jedynie na hortensjach bukietowych, które kwitną na jednorocznych pędach. Hortensja ogrodowa wypuszcza pąki już pod koniec lata, które zakwitną dopiero w przyszłym sezonie. W przypadku tej odmiany wykonuje się tylko cięcie sanitarne.  

Pamiętaj również, że hortensja ogrodowa nie jest odporna na mrozy, dlatego wymaga okrywania na zimę. Zupełnie inaczej jest z hortensją bukietową, która jest mrozoodporna.  

Hortensje lubią także nawożenie. Dobrze na nie reagują. Odpowiedni dobór nawozu pozwala utrzymać obfite kwitnienie aż do jesieni, dlatego tak ważnej jest dokarmianie krzewów 2-3 razy od maja do końca lipca.  

Ogrodnicy w Hiszpanii podlewają hortensje nawozem z płatków owsianych. Fot. Jiri Vaclavek/123RF.com

Płatki owsiane do hortensji  

Hortensje należy nawozić, aby utrzymać obfite kwitnienie. Krzewy wymagają dość dużo składników pokarmowych, dlatego częste stosowanie nawozów mineralnych może łatwo doprowadzić do przenawożenia krzewów. Na szczęście hortensje świetnie reagują na nawozy naturalne, dlatego warto stosować w ich uprawie kompost czy obornik. 

Przeczytaj także: Rozmnażanie hortensji bukietowej. Możesz zrobić to zimą

Nowością w nawożeniu hortensji może być sposób hiszpańskich ogrodników, którzy wykorzystują do dokarmiania hortensji ... płatków owsianych! Ten popularny w kuchni produkt świetnie wpływa na kondycję roślin. Zawiera wszystkie niezbędne dla nich składniki, czyli potas, fosfor i azot. Ponadto owies pozytywnie wpływa na kondycję gleby i jej strukturę, zwiększając możliwość magazynowania wody i składników odżywczych. Jak wykonać nawóz z płatków owsianych do hortensji? 

Potrzebne są do tego: 

  • łyżka płatków owsianych,  
  • 1 litr wody, 
  • łyżka biohumusu lub wermikompostu.  

Aby przygotować nawóz z płatków owsianych do hortensji, wystarczy zmielić płatki i zalać je litrem wody. Do tej mieszaniny dodaj nieco biohumusu lub wermikompostu i zostawić na noc. Następnego dnia nawóz będzie już gotowy do zastosowania.  

Nawozem z płatków owsianych możesz podlewać hortensję znacznie częściej - nawet raz w tygodniu wiosną i latem. Dzięki niemu twój krzew obsypie się dorodnymi kwiatami, które będą zachwycały do późnej jesieni. Pamiętaj jednak, aby kontrolować pH gleby.  

Źródło: deccoria.pl, elmueble.com

Przeczytaj również:

Kiedy zasuszyć hortensję ogrodową na zimę? Proste sposoby suszenia kwiatów hortensji

Przycinanie hortensji krzewiastej. Zrobisz to dobrze i w odpowiednim czasie, hortensja będzie kwitła bez przerwy

Biały nalot na ziemi w sadzonkach pomidorów. Co to jest, czy uprawa jest zagrożona?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.