Spis treści:
Biały nalot na ziemi w sadzonkach pomidorów
W polskich warunkach klimatycznych możliwa jest jedynie uprawa pomidorów z rozsady. Sianie pomidorów najlepiej zaplanować na luty, ewentualnie marzec. Sadzenie do gruntu pomidorów możliwe jest dopiero po ustaniu ryzyka przymrozków, czyli pod koniec kwietnia lub na początku maja. W tym czasie sadzonki pomidorów rosną na parapetach południowych okien czy w ciepłych i słonecznych pokojach.
Prawidłowa pielęgnacja rozsady pomidorów jest bardzo ważna, aby uzyskać zdrowe i dorodne plony. Jednym z częstszych problemów, na które napotykają domorośli ogrodnicy, jest biały nalot na ziemi w sadzonkach pomidorów. Co on oznacza i gdzie popełniliśmy błąd?
Biały nalot w sadzonkach pomidorów może być spowodowany kilkoma czynnikami. Warto dobrze przyjrzeć się jego budowie i konsystencji. Może być to:
- pleśń - warstwa białej pleśni wygląda jak wata ułożona na powierzchni ziemi. Jest wynikiem zbyt obfitego podlewania, słabego drenażu, kiepskiej wentylacji doniczki lub pomieszczenia i małej ilości światła słonecznego. Walka z pleśnią polega przede wszystkim na zastosowaniu preparatów zwalczających choroby grzybowe. Skuteczny może okazać się także cynamon;
- wytrącony wapń - nalot wówczas ma strukturę twardych grudek w kolorze biało-żółtym. Jest wynikiem podlewania sadzonek wodą z kranu, która jest zbyt twarda. Co prawda nie szkodzi to roślinom, ale wygląda mało estetycznie. Może także z czasem podnieść pH gleby, w której hodowane są rośliny;
- wytrącone sole mineralne - wówczas nalot ma kolor biały i delikatnie błyszczy w słońcu. Jest wynikiem użycia złej wody do rozrabiania nawozów wieloskładnikowych. Woda miała za wysokie pH i za dużą twardość ogólną.
Biały nalot w doniczce z pomidorami nie zawsze oznacza pleśń. Fot.Sasha Fox Walters/CanvaPro
Co mogą spowodować wytrącone sole z nawozów? Sprawiają, że nawożenie sadzonek pomidorów jest nieskuteczne. Twarda woda reaguje z nawozem i wytrąca sole głównie fosforany wapnia. Z kolei ziemia w tym przypadku działa jak filtr. Powoduje, że wszystkie sole są zatrzymywane na powierzchni i nie wnikają w głąb ziemi, gdzie pod wpływem kwasów mogą być rozpuszczone do formy bardziej przyswajalnej przez rośliny.
Przeczytaj także: Rozsada pomidorów - jak przygotować ją krok po kroku? Zacznij już w marcu
Jaką wodą podlewać sadzonki pomidorów?
Do podlewania roślin nie tylko sadzonek pomidorów, ale także doniczkowych uprawianych w domu najlepiej używać wody kranowej odstanej przynajmniej 24 h lub wody przefiltrowanej.
Jeśli jednak planujesz nawozić swoje sadzonki pomidorów nawozem wieloskładnikowym rozpuszczanym w wodzie – przede wszystkim zwróć uwagę na pH swojej wody kranowej i twardość ogólną. Woda powinna mieć odczyn w okolicach 6-6,5 pH i mniejszą zawartość węglanów wapnia. Niestety woda z kranu w większości rejonów Polski nie spełnia tych wymagań.
Aby nieco zmiękczyć wodę, możesz dodać do niej spożywczego kwasu fosforanowego. Dzięki niemu pH wody się obniży, a dodanie nawozów wieloskładnikowych nie spowoduje wytracania się soli na powierzchni ziemi.
Przeczytaj także: Czym nawozić sadzonki pomidorów? Najlepsze są nawozy naturalne i ekologiczne
To, ile dodać kwasu fosforanowego zależy od wyjściowych właściwości wody. Na pięć litrów wody o pH 7,1 należy użyć nieco mniej niż 1 ml kwasu fosforanowego, czyli 1,5 g. Jeśli nie wiesz, ile dodać kwasu, zacznij od bardzo małej dawki i powoli zwiększaj ją, aby uzyskać odpowiedni odczyn. Do mierzenia pH wody możesz użyć pasków lakmusowych lub płynu Helliga.
Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością kwasu fosforanowego. Woda o odczynie poniżej 6 pH jest zbyt kwaśna i może doprowadzić do zniszczenia sadzonek pomidorów.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego sadzonki pomidorów żółkną? Możesz łatwo temu zapobiec
Sadzonki pomidorów są wyciągnięte i wiotkie? Wypróbuj nietypową metodę
Ślimaki ich nie dosięgną. Jak uprawiać pomidory do góry nogami?