Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Biały nalot na ziemi w sadzonkach pomidorów. Co to jest, czy uprawa jest zagrożona?

Widząc biały nalot na sadzonkach pomidorów, pierwsze co przychodzi na myśl to pleśń. Rzeczywiście to bardzo częsta przyczyna tego zjawiska, jednak niejedyna. Biały nalot może być także wytrąconymi z wody solami mineralnymi, które doprowadzają do tego, że efektywność nawożenia spada do zera. Dowiedz się, jak rozpoznać przyczynę białego nalotu na powierzchni ziemi i jak z nim walczyć.  

Biały nalot na ziemi w sadzonkach pomidorów. Co to jest, czy uprawa jest zagrożona?
Skąd się bierze biały nalot w ziemi pomidorów. Czy jest groźny dla sadzonek? Fot. creativelittlebird/123RF.com

Spis treści:

Biały nalot na ziemi w sadzonkach pomidorów 

W polskich warunkach klimatycznych możliwa jest jedynie uprawa pomidorów z rozsady. Sianie pomidorów najlepiej zaplanować na luty, ewentualnie marzec. Sadzenie do gruntu pomidorów możliwe jest dopiero po ustaniu ryzyka przymrozków, czyli pod koniec kwietnia lub na początku maja. W tym czasie sadzonki pomidorów rosną na parapetach południowych okien czy w ciepłych i słonecznych pokojach.  

Prawidłowa pielęgnacja rozsady pomidorów jest bardzo ważna, aby uzyskać zdrowe i dorodne plony. Jednym z częstszych problemów, na które napotykają domorośli ogrodnicy, jest biały nalot na ziemi w sadzonkach pomidorów. Co on oznacza i gdzie popełniliśmy błąd?

Biały nalot w sadzonkach pomidorów może być spowodowany kilkoma czynnikami. Warto dobrze przyjrzeć się jego budowie i konsystencji. Może być to: 

  • pleśń - warstwa białej pleśni wygląda jak wata ułożona na powierzchni ziemi. Jest wynikiem zbyt obfitego podlewania, słabego drenażu, kiepskiej wentylacji doniczki lub pomieszczenia i małej ilości światła słonecznego. Walka z pleśnią polega przede wszystkim na zastosowaniu preparatów zwalczających choroby grzybowe. Skuteczny może okazać się także cynamon;
     
  • wytrącony wapń - nalot wówczas ma strukturę twardych grudek w kolorze biało-żółtym. Jest wynikiem podlewania sadzonek wodą z kranu, która jest zbyt twarda. Co prawda nie szkodzi to roślinom, ale wygląda mało estetycznie. Może także z czasem podnieść pH gleby, w której hodowane są rośliny;

  • wytrącone sole mineralne - wówczas nalot ma kolor biały i delikatnie błyszczy w słońcu. Jest wynikiem użycia złej wody do rozrabiania nawozów wieloskładnikowych. Woda miała za wysokie pH i za dużą twardość ogólną.   

Biały nalot w doniczce z pomidorami nie zawsze oznacza pleśń. Fot.Sasha Fox Walters/CanvaPro

Co mogą spowodować wytrącone sole z nawozów? Sprawiają, że nawożenie sadzonek pomidorów jest nieskuteczne. Twarda woda reaguje z nawozem i wytrąca sole głównie fosforany wapnia. Z kolei ziemia w tym przypadku działa jak filtr. Powoduje, że wszystkie sole są zatrzymywane na powierzchni i nie wnikają w głąb ziemi, gdzie pod wpływem kwasów mogą być rozpuszczone do formy bardziej przyswajalnej przez rośliny.  

Przeczytaj także: Rozsada pomidorów - jak przygotować ją krok po kroku? Zacznij już w marcu

Jaką wodą podlewać sadzonki pomidorów? 

Do podlewania roślin nie tylko sadzonek pomidorów, ale także doniczkowych uprawianych w domu najlepiej używać wody kranowej odstanej przynajmniej 24 h lub wody przefiltrowanej.  

Jeśli jednak planujesz nawozić swoje sadzonki pomidorów nawozem wieloskładnikowym rozpuszczanym w wodzie – przede wszystkim zwróć uwagę na pH swojej wody kranowej i twardość ogólną. Woda powinna mieć odczyn w okolicach 6-6,5 pH i mniejszą zawartość węglanów wapnia. Niestety woda z kranu w większości rejonów Polski nie spełnia tych wymagań. 

Aby nieco zmiękczyć wodę, możesz dodać do niej spożywczego kwasu fosforanowego. Dzięki niemu pH wody się obniży, a dodanie nawozów wieloskładnikowych nie spowoduje wytracania się soli na powierzchni ziemi.  

Przeczytaj także: Czym nawozić sadzonki pomidorów? Najlepsze są nawozy naturalne i ekologiczne

To, ile dodać kwasu fosforanowego zależy od wyjściowych właściwości wody. Na pięć litrów wody o pH 7,1 należy użyć nieco mniej niż 1 ml kwasu fosforanowego, czyli 1,5 g. Jeśli nie wiesz, ile dodać kwasu, zacznij od bardzo małej dawki i powoli zwiększaj ją, aby uzyskać odpowiedni odczyn. Do mierzenia pH wody możesz użyć pasków lakmusowych lub płynu Helliga.  

Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością kwasu fosforanowego. Woda o odczynie poniżej 6 pH jest zbyt kwaśna i może doprowadzić do zniszczenia sadzonek pomidorów.  

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Dlaczego sadzonki pomidorów żółkną? Możesz łatwo temu zapobiec

Sadzonki pomidorów są wyciągnięte i wiotkie? Wypróbuj nietypową metodę

Ślimaki ich nie dosięgną. Jak uprawiać pomidory do góry nogami?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.