Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ślimaki ich nie dosięgną. Jak uprawiać pomidory do góry nogami?

Uprawa pomidorów do góry nogami niesie ze sobą wiele zalet. Pozwala między innymi zaoszczędzić miejsce w szklarni, a także ochronić plony przed ślimakami. Pielęgnacja pomidorów nie różni nie się od roślin hodowanych w gruncie. Warto jednak zwrócić uwagę na odmiany, które można uprawiać w ten sposób. Sprawdź, jak hodować pomidory do góry nogami i jak się nimi zajmować.  

Ślimaki ich nie dosięgną. Jak uprawiać pomidory do góry nogami?
Uprawa pomidorów do góry nogami ma wiele zalet. Fot. robertschneider/123RF.com

Spis treści:

Najlepsze odmiany pomidorów na uprawę do góry nogami 

Pomidory do góry nogami możesz zawiesić na haku na balkonie, tarasie, czy na metalowym stelażu szklarni. Nie wymagają specjalnego podwiązywania, ponieważ grawitacja ułatwia utrzymywanie pędów w pionie. Do uprawy w ten sposób warto jednak wybierać odmiany mniejsze, najlepiej koktajlowe o zwisającym pokroju. Wówczas masz pewność, że ciężar owoców nie połamie gałązek. Jakie odmiany pomidorów nadają się do uprawy do góry nogami? 

  • Tumbling Tom Red – odmiana niska, osiągająca 50 cm długości. Ma niewielkie owoce o średnicy 2,5 cm i słodkim smaku. Owoce dojrzewają w 75 dni, a przy większym nasłonecznieniu nawet krócej. Doskonale nadają się do uprawy w szklarni, ale także w doniczkach na balkonie.

  • Pendulina Orange – szwedzka odmiana pomidorka koktajlowego. Owoce i ich miąższ mają kolor pomarańczowy, małą liczbę pestek i słodki smak. Odmiana ta ma zwisający pokrój i osiąga długość do 60 cm. Świetnie nadaje się na balkony i pergole.  

  • Pendulina Red – odmiana niezwykle dekoracyjna o zwisającym pokroju. Doskonale nadaje się do hodowli na balkonach. Wymaga słonecznego stanowiska. Owoce najlepiej smakują zerwane prosto z krzaczka.  

W uprawie pomidorów do góry nogami należy unikać odmian o dużych owocach np. bawole serce. W takim ułożeniu pędów ciężar owoców mógłby połamać pędy. 

Do uprawy do góry nogami najlepiej nadają się pomidory typu koktajlowego. Do uprawy do góry nogami najlepiej nadają się pomidory typu koktajlowego. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Nawożenie pomidorów. Sprawdzone i skuteczne metody ogrodników

W czym uprawiać pomidory do góry nogami? 

Uprawa pomidorów do góry nogami nie jest skomplikowana. Wymaga jednak zastosowania odpowiednich pojemników. W niektórych sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne doniczki przygotowane do uprawy pomidorów w ten sposób. Jednak produkty te są mało dostępne na rynku polskim. Na szczęście możesz samodzielnie przygotować doniczki z plastikowych odpadów.

Do uprawy pomidorów do góry nogami wykorzystaj wiaderka po kiszonkach o pojemności min. 5 kg. Świetnie nadają się także butelki 5-litrowe po wodzie. Aby przygotować butelkę do uprawy pomidorów, wystarczy obciąć dno i na brzegu zrobić 3 dziurki, aby przewlec przez nie sznurek do powieszenia.  

Przygotowanie pojemnika po kiszonej kapuście jest nieco bardziej pracochłonne. W dnie wiaderka należy wyciąć otwory, przez które bez problemu przełożysz pędy sadzonek. Następnie należy zabezpieczyć je przed wysypywaniem się podłoża. Możesz do tego wykorzystać agrowłókninę. Wystarczy wyciąć z niej krążki - większe niż średnica otworów i naciąć je z jednego boku, aby przełożyć pęd. Dzięki temu agrowłóknina zatrzyma ziemię, kiedy powiesisz wiaderko.  

Wybrany pojemnik wypełniamy żyznym i przepuszczalnym podłożem. Wybrany pojemnik wypełniamy żyznym i przepuszczalnym podłożem. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Ziemia do pomidorów. W jakiej ziemi siać i sadzić pomidory?

Uprawa pomidorów do góry nogami krok po kroku 

Do przygotowanego pojemnika na pomidory należy włożyć sadzonki pomidorów. Pamiętaj, aby pędy znalazły się na dole. Najlepiej wybierać do tego niezbyt duże sadzonki pomidorów o mniejszych pędach, dzięki czemu łatwiej je przełożyć przez dziubek butelki lub otwory w dnie pudełka. Kiedy sadzonka znajduje się już w pojemniku, należy wypełnić go podłożem do pomidorów. Roślina ta najlepiej rośnie w żyznej i przepuszczalnej glebie o odczynie od 5,5 do 6,5 pH.  

Uprawa pomidorów do góry nogami nie różni się zanadto od metody tradycyjnej. Należy sadzonkom zapewnić ciepłe i słoneczne stanowisko oraz pamiętać o nawożeniu np. gnojówkami. Ponadto pilnuj, aby podłoże było zawsze wilgotne. Przy podlewaniu nie przelewaj sadzonek, ponieważ nadmiar wody zacznie skapywać na pędy i liście pomidorów, co może wywołać choroby grzybowe.  

Kiedy zauważysz, że roślina jest zbyt gęsta - usuń niepotrzebne liście. Dzięki temu wpuścisz więcej światła do owoców i sprawisz, że szybciej dojrzeją.  

O pomidory rosnące do góry nogami dbamy podobnie jak o tradycyjną uprawę. O pomidory rosnące do góry nogami dbamy podobnie jak o tradycyjną uprawę. Fot. CanvaPro

Zalety uprawy pomidorów do góry nogami 

Zastanawiasz się, czy uprawa pomidorów do góry nogami jest opłacalna? Jak się okazuje, niesie ze sobą wiele zalet. Należy wymienić choćby: 

  • Oszczędność miejsca – w szklarni pod pomidorami możesz zasadzić inne niskie rośliny. W ten sposób spokojnie możesz uprawiać pomidory także na balkonie i pergoli, gdzie staną się dodatkową, efektowną ozdobą; 

  • Lepsze nasłonecznienie sadzonek – pomidory możesz zawiesić w dowolnym miejscu – na balkonie, tarasie, pergoli czy nawet na płocie. Dzięki temu wybierzesz stanowisko idealne dla pomidorów;  

  • Łatwiejsze nawadnianie i nawożenie sadzonek  dzięki hodowli pomidorów do góry nogami masz łatwiejszy dostęp do ich korzeni. Dzięki temu wodę i ewentualne nawozy dostają się bezpośrednio do korzeni rośliny, a nie na liście czy pędy, którym mogłyby zaszkodzić;  

  • Ochrona przed szkodnikami - rośliny podwieszone pod sufit balkonu czy szklarni są chronione przed atakami szkodników np. larwami chrząszczy lub ślimakami. Uprawa pomidory do góry nogami pozwoli ci zaoszczędzić na środkach ochrony roślin.  

Jak widzisz, zalet z uprawy pomidorów do góry nogami jest wiele. Nic więc dziwnego, że wielu ogrodników coraz częściej się na nią decyduje.  

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Dlaczego pomidory dojrzewają nierównomiernie? Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Pomidor idealny dla amatorów. Jak uprawiać pomidory Marmande?

Czym dokarmiać pomidory przez cały sezon? Naturalne nawozy od sadzenia aż po zbiory

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.