Spis treści:
- Co ma wpływ na dojrzewanie pomidorów?
- Dlaczego pomidory dojrzewają nierównomiernie?
- Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?
Co ma wpływ na dojrzewanie pomidorów?
Pomidory dojrzewają etapami. Podczas ich trwania roślina wytwarza zielone owoce, które z upływem dni zmieniają swój kolor. Ich odcień przechodzi z zielonego do lekko różowawego, a kończy się na czerwonym. Dojrzewanie trwa około 6-7 tygodni. Idealny pomidor ma równomierny czerwony kolor bez zielonych i brązowych pasków na skórce.
Na dojrzewanie pomidorów wpływa wiele czynników. To między innymi pogoda, nawadnianie roślin oraz uzupełnianie składników odżywczych. Szczególnie ten ostatni czynnik odgrywa dużą rolę w dojrzewaniu z początku zielonych owoców. Wynika to z faktu, że pomidory potrzebują odpowiedniej ilości potasu do wzrostu. Ponadto ważne jest wykorzystywanie nawozów z fosforem i azotem we właściwych proporcjach.
Warto wspomnieć, że owoce pomidorów są klimakteryczne, czyli dojrzewają jeszcze po ich zebraniu. Czasem praktykuje się wcześniejsze zbiory pomidorów, które przybierają pożądany czerwony kolor w domu. Jest to szczególnie ważne wczesną jesienią – wówczas temperatury panujące na zewnątrz mogą uniemożliwić pomidorom dojrzewanie.
Dlaczego pomidory dojrzewają nierównomiernie?
Mniej doświadczeni ogrodnicy mogą zastanawiać się, dlaczego ich pomidory dojrzewają nierównomiernie. Z reguły objawia się to charakterystycznymi zielonymi paskami na czerwonych już owocach lub "piętkami" w podobnym kolorze. Gdzie leży przyczyna tego problemu?
Na nierównomierne dojrzewanie pomidorów najczęściej wpływa niedobór potasu. Pierwiastek ten jest niezwykle ważny w kontekście dojrzewania owoców. Jego odpowiednia ilość w glebie przyspiesza dojrzewanie pomidorów, a także ma ogromny wpływ na ich walory smakowe. Z tego względu warto korzystać z dobrej jakości nawozów zawierających potas.
Problem nierównomiernego dojrzewania pomidorów może także wynikać z braku równowagi pomiędzy azotem i fosforem. Zielone paski na owocach zwykle pojawiają się, gdy w glebie występuje zbyt mało fosforu i zbyt dużo azotu. Rozwiązaniem problemu okazuje się nawóz z fosforem – warto jednak postawić na środki zawierające również potas. Mieszanki potasowo-fosforowe mogą przyczynić się do równomiernego dojrzewania owoców pomidorów.
Przeczytaj również: Jak zapylać pomidory w tunelu i szklarni? 6 niezawodnych sposobów na zapylanie pomidorów
Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?
Zaopatrywanie pomidorów w potas to jeden ze sposobów na przyspieszenie ich dojrzewania. Czy istnieją również inne metody, które pozwolą cieszyć się szybszymi zbiorami? W uprawie pomidorów ważna jest regularna pielęgnacja oraz podlewanie. Nawadnianie pomidorów w cieplejsze dni powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie. Susza może negatywnie odbić się na tempie dojrzewania owoców. Podlewanie powinno odbywać się z pominięciem górnych części rośliny – strumień wody należy kierować na dolne części pomidorów. Wówczas istnieje mniejsze ryzyko rozwoju chorób.
Decydując się na uprawę pomidorów, warto rozważyć stosowanie również innych zabiegów pielęgnacyjnych, poza uzupełnianiem podłoża w składniki mineralne. Mowa tu między innymi o podcinaniu dolnych partii rośliny. Sprawi to, że wymiana powietrza w tym miejscu będzie znacząco ułatwiona. Dodatkowo pozbycie się dolnych gałązek i liści spowoduje, że roślina będzie wykorzystywała więcej substancji odżywczych na rozwój owoców.
Czy można jeszcze jakoś przyspieszyć dojrzewanie pomidorów? Dobrze jest zadbać o odpowiednią temperaturę. Pomidory lubią wzrastać w ciepłych miejscach. Z tego względu najczęściej uprawia się je w szklarniach lub pod innymi osłonami. Dodatkowo warto pamiętać, że niektóre odmiany pomidorów pną się w górę. Dlatego też mogą wymagać zastosowania specjalnych podpór. Podwiązanie roślin zdecydowanie ułatwi im wzrost i sprawi, że ich pielęgnacja będzie łatwiejsza.
Źródła: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak podwiązać pomidory? Instrukcja krok po kroku
Zaraza ziemniaczana na pomidorach. Jak zrobić najlepszy oprysk z drożdży na pomidory?