Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego pomidory dojrzewają nierównomiernie? Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Kto nie marzy o świeżych pomidorach z własnego ogródka? Pyszne owoce tej rośliny mają wiele zastosowań w kuchni – można je wykorzystać do sałatek, kanapek, zup, sosów i nie tylko. Uprawa pomidorów nie jest zbyt skomplikowana, jednak istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na ich nierównomierne dojrzewanie. Jak sobie z tym poradzić i czy da się przyspieszyć rozwój pomidorów?

Dlaczego pomidory dojrzewają nierównomiernie? Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?
Na dojrzewanie pomidorów wpływa wiele czynników. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co ma wpływ na dojrzewanie pomidorów?

Pomidory dojrzewają etapami. Podczas ich trwania roślina wytwarza zielone owoce, które z upływem dni zmieniają swój kolor. Ich odcień przechodzi z zielonego do lekko różowawego, a kończy się na czerwonym. Dojrzewanie trwa około 6-7 tygodni. Idealny pomidor ma równomierny czerwony kolor bez zielonych i brązowych pasków na skórce.

Na dojrzewanie pomidorów wpływa wiele czynników. To między innymi pogoda, nawadnianie roślin oraz uzupełnianie składników odżywczych. Szczególnie ten ostatni czynnik odgrywa dużą rolę w dojrzewaniu z początku zielonych owoców. Wynika to z faktu, że pomidory potrzebują odpowiedniej ilości potasu do wzrostu. Ponadto ważne jest wykorzystywanie nawozów z fosforem i azotem we właściwych proporcjach.

Warto wspomnieć, że owoce pomidorów są klimakteryczne, czyli dojrzewają jeszcze po ich zebraniu. Czasem praktykuje się wcześniejsze zbiory pomidorów, które przybierają pożądany czerwony kolor w domu. Jest to szczególnie ważne wczesną jesienią – wówczas temperatury panujące na zewnątrz mogą uniemożliwić pomidorom dojrzewanie.

Dlaczego pomidory dojrzewają nierównomiernie?

Mniej doświadczeni ogrodnicy mogą zastanawiać się, dlaczego ich pomidory dojrzewają nierównomiernie. Z reguły objawia się to charakterystycznymi zielonymi paskami na czerwonych już owocach lub "piętkami" w podobnym kolorze. Gdzie leży przyczyna tego problemu?

Na nierównomierne dojrzewanie pomidorów najczęściej wpływa niedobór potasu. Pierwiastek ten jest niezwykle ważny w kontekście dojrzewania owoców. Jego odpowiednia ilość w glebie przyspiesza dojrzewanie pomidorów, a także ma ogromny wpływ na ich walory smakowe. Z tego względu warto korzystać z dobrej jakości nawozów zawierających potas.

Problem nierównomiernego dojrzewania pomidorów może także wynikać z braku równowagi pomiędzy azotem i fosforem. Zielone paski na owocach zwykle pojawiają się, gdy w glebie występuje zbyt mało fosforu i zbyt dużo azotu. Rozwiązaniem problemu okazuje się nawóz z fosforem – warto jednak postawić na środki zawierające również potas. Mieszanki potasowo-fosforowe mogą przyczynić się do równomiernego dojrzewania owoców pomidorów.

Przeczytaj również: Jak zapylać pomidory w tunelu i szklarni? 6 niezawodnych sposobów na zapylanie pomidorów

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Zaopatrywanie pomidorów w potas to jeden ze sposobów na przyspieszenie ich dojrzewania. Czy istnieją również inne metody, które pozwolą cieszyć się szybszymi zbiorami? W uprawie pomidorów ważna jest regularna pielęgnacja oraz podlewanie. Nawadnianie pomidorów w cieplejsze dni powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie. Susza może negatywnie odbić się na tempie dojrzewania owoców. Podlewanie powinno odbywać się z pominięciem górnych części rośliny – strumień wody należy kierować na dolne części pomidorów. Wówczas istnieje mniejsze ryzyko rozwoju chorób.

Decydując się na uprawę pomidorów, warto rozważyć stosowanie również innych zabiegów pielęgnacyjnych, poza uzupełnianiem podłoża w składniki mineralne. Mowa tu między innymi o podcinaniu dolnych partii rośliny. Sprawi to, że wymiana powietrza w tym miejscu będzie znacząco ułatwiona. Dodatkowo pozbycie się dolnych gałązek i liści spowoduje, że roślina będzie wykorzystywała więcej substancji odżywczych na rozwój owoców.

Czy można jeszcze jakoś przyspieszyć dojrzewanie pomidorów? Dobrze jest zadbać o odpowiednią temperaturę. Pomidory lubią wzrastać w ciepłych miejscach. Z tego względu najczęściej uprawia się je w szklarniach lub pod innymi osłonami. Dodatkowo warto pamiętać, że niektóre odmiany pomidorów pną się w górę. Dlatego też mogą wymagać zastosowania specjalnych podpór. Podwiązanie roślin zdecydowanie ułatwi im wzrost i sprawi, że ich pielęgnacja będzie łatwiejsza.

Źródła: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak podwiązać pomidory? Instrukcja krok po kroku

Zaraza ziemniaczana na pomidorach. Jak zrobić najlepszy oprysk z drożdży na pomidory?

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.