Porady ogrodnicze

Jak zmniejszyć zużycie wody w ogrodzie? Susza w Polsce 2020

Pandemia koronawirusa i choroby COVID-19 to niejedyny problem, z jakim w tym roku musimy się mierzyć. Wiele obszarów Polski zmaga się ze sporymi niedoborami wody. Już teraz eksperci zapowiadają, że tegoroczna susza będzie największa od 100 lat. Oszczędzanie wody jest niezbędne – jak zmniejszyć jej użycie w przydomowych ogrodach?

Jak zmniejszyć zużycie wody w ogrodzie? Susza w Polsce 2020
REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Woda jest niezbędna do życia dla wszystkich – ludzi, zwierząt i roślin. W tym roku może jej nam zabraknąć. Już teraz mamy do czynienia z suszą meteorologiczną, czyli brakiem opadów — czy pamiętacie, kiedy i jak długo padało ostatnio w waszym mieście? — a ma być jeszcze gorzej. Problem narasta od kilku dobrych lat, odkąd notuje się mniej opadów i bezśnieżne zimy. To prowadzi do obniżenia stanu wody w rzekach, w glebie i warstwach wodonośnych, co skutkuje poważnymi deficytami. Eksperci alarmują i apelują o jej oszczędzanie. W jaki sposób zminimalizować zużycie wody w ogrodach i na balkonach? Jak zminimalizować jej straty wody w ogrodzie?

Inspekcja instalacji wodnej 

Warto zacząć od sprawdzenia szczelności kranów, rur, węży ogrodowych i innych elementów, przez które przeprowadzamy wodę. Inspekcja tych miejsc i upewnienie się, że są szczelne, to pierwszy krok do wyeliminowania niepotrzebnych strat. Zwróćmy uwagę szczegółnie na węże ogrodowe – występujące w nich zagięcia mogą prowadzić do niewielkich pęknięć, przez które bez celu wypływa woda. Nie trzymajmy ich na słońcu – przy zmianie temperatur szybciej się uszkadzają.

src: Jak oszczędzać WODĘ w ogrodzie?, Youtube.com, kanał: Make Your Life Greener

Odzysk wody z deszczówki i nie tylko

Zamiast pobierać wodę z kranu, wykorzystujmy to, co już mamy – zbierajmy deszczówkę i odzyskujmy tzw. szarą wodę – powstałą w efekcie typowego, domowego zużycia: mycia naczyń, brania kąpieli. Wodę opadową zbierać można w specjalnych pojemnikach z kranikami, ale równie dobrze sprawdzą się plastikowe beczki czy inne duże i niepotrzebne pojemniki.

Obsadzanie nieużytków

Na ziemiach, na których nic teraz nie rośnie, wysiejmy cokolwiek, chociażby łąkę kwietną. Nieosłonięta gleba, narażona na oddziaływanie słońca i wiatru ulega erozji. Dlaczego łąka, a nie trawa? Trawniki są tą częścią ogrodu, które wymagają największych ilości wody, dlatego w miarę możliwości warto zastępować je mniej „chłonnymi” alternatywami: stokrotkami, barwinkami, mikrokoniczyną czy roślinami płożącymi. Unikajmy sadzenia roślin, których podstawową preferencją jest obfite podlewanie.

Zobacz więcej zdjęć

Nasadzenia z hydrożelem

Podczas nasadzeń warzywnych, jak i ozdobnych w ziemi wraz z roślinami warto umieścić hydrożel lub kawałki gliny, która magazynuje wilgoć i będzie stopniowo uwalniać ją do gleby. Sposób nasadzeń również ma znaczenie – zamiast umieszczać rośliny w wierzchnich warstwach ziemi, umieszczajmy je w dołkach, dzięki czemu woda -  deszczowa czy z podlewania - będzie lepiej akumulowana i dystrybuowana.

Mulczowanie na rabatach

Wolne przestrzenie między roślinami na rabatach dobrze jest mulczować lub wyściółkować korą, trocinami czy resztkami trawy. Dzięki temu podłoże dłużej utrzyma wilgoć.

Automatyczny system nawadniania 

Sposobem na oszczędność wody jest również instalacja w ogrodzie automatycznego systemu do nawadniania, który optymalnie będzie podlewał cały ogród. To spory wydatek, który jednak zwróci się w czasie.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

JaninkaMalinka

Warto do podlewania wykorzystać deszczówkę. Ma zbiornik od https://www.domiwoda.pl/k3,zbiorniki-na-deszczowke.html już od dłuższego czasu i zdecydowanie widać różnicę. Nie muszę martwić się suszą.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zmniejszyć zużycie wody w ogrodzie? Susza w Polsce 2020"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.